See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Bekendtgørelse om indgået kontrakt - GENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftaler om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv.
Beschreibung: Dette udbud er et genudbud af udbuddet offentliggjort ved bekendtgørelse nr. 734642026 den 2. februar 2026 og annulleret ved bekendtgørelse nr. 835882026 offentliggjort den 5. februar 2026. Ordregiver har i forbindelse med genudbuddet foretaget tilpasning af udbudsmaterialet. Udbuddet er, som angivet i udbudsbekendtgørelsens afsnit 1 og 8 og udbudsbetingelsernes afsnit 1.2, et offentligt udbud af rammeaftaler om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. Ordregiver har valgt at opdele udbuddet i to grupper af rammeaftaler (1 og 2) for ordregiverne angivet ovenfor. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne i udbudslovens afsnit II (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Denne bekendtgørelse vedrører den anden gruppe af rammeaftaler (2), om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på syv højhuse i Brøndby Strand Parkerne. Den anden gruppe af rammeaftaler (2) indeholder to rammeaftaler (delaftaler), der (med få variationer) er identiske, og som vedrører facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv., på syv højhuse i Brøndby Strand Parkerne – under helhedsplan HP4. Højhusene administreres af de to ordregivere, der er almene boligselskaber. Højhusene er vist på oversigten i bilag 5 – Generel oversigt. Tegningsmaterialet i bilag 7b – Supplerende tegningsmateriale (højhusene) indeholder tegningsmateriale for højhusene, der viser højhusenes geometri. Ordregiver har, af hensyn til sammenhængen mellem de arbejder og ydelser, der skal udføres i henhold til rammeaftalerne, samt den efterfølgende administration, vurderet det hensigtsmæssigt ikke at foretage en yderligere opdeling af udbuddet. Tilbud på en gruppe omfatter samtlige rammeaftaler i gruppen. Hver gruppe af rammeaftaler tildeles én tilbudsgiver. Ordregiverne foretager bestilling på grundlag af de enkelte rammeaftaler ved direkte tildeling. Rammeaftalerne har en varighed på 48 måneder. Der skal gennemføres en gennemgribende renovering af højhusene inden for en kortere årrække. Det præcise tidspunkt for renoveringsarbejdernes opstart var ikke kendt på tidspunktet for udbuddets offentliggørelse. Det forventes, at renoveringsarbejderne påbegyndes løbende og etapevis i løbet af rammeaftalernes løbetid, hvilket vil reducere ordregivernes behov for de ydelser, der er omfattet af rammeaftalerne. Rammeaftalerne er derfor ikke eksklusive eller forpligtende for ordregiverne. Ordregiverne har til hensigt at benytte rammeaftalerne til indkøb af facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaderne mv. på de enkelte højhuse i hele rammeaftalens løbetid eller indtil renoveringsarbejderne af de enkelte højhuse opstartes. Rammeaftalernes anslåede værdi omfatter ordregivernes skøn over den forventede samlede værdi af de bestillinger (indkøb), der forventes indkøbt under rammeaftalerne i deres løbetid. Rammeaftalernes maksimale værdi omfatter værdien af samtlige de bestillinger (indkøb), der kan foretages på grundlag af rammeaftalerne deres løbetid (dvs. den øvre grænse for, hvor meget der lovligt kan indkøbes på grundlag af rammeaftalerne.) Den anslåede værdi er fastsat på baggrund af ordregivernes markedskendskab, erfaringer fra tidligere (delvis sammenligneligt) pilotprojekt samt indregning af forventet prisudvikling og indeksering af priser i rammeaftalernes løbetid. Den maksimale værdi omfatter – i tillæg til dette – konservativt fastsatte ”buffere”, der tager højde for den usikkerhed, der er forbundet med opgørelsen af det samlede indkøbsbehov som følge af, at der ikke er tilgængelige oplysninger om direkte sammenlignelige priser og som følge af lavog højhusenes gradvise forringelse. Beskrivelsen af de ydelser, der skal leveres i henhold til rammeaftalerne, og beskrivelsen af opdelingen af den udbudte opgave i grupper af rammeaftaler (delaftaler), fremgår af udbudsbekendtgørelsens afsnit 2.1 og det øvrige udbudsmateriale, som defineret i udbudsbetingelsernes afsnit 2. For rammeaftalerne (delaftalerne) er den anslåede værdi af de to (2) rammeaftaler tilsammen 5.000.000 kr. ekskl. moms, mens den maksimale værdi af de to (2) rammeaftaler tilsammen er 7.000.000 kr. ekskl. moms. Den maksimale og anslåede værdi af de to (2) rammeaftaler er fordelt ud på de enkelte rammeaftaler (delaftaler) efter den andel af højhusene, som hver af ordregiverne i gruppe 2 ejer.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71631300 Technische Gebäudeüberwachung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45443000 Fassadenarbeiten, 71315400 Gebäudeinspektion, 45452000 Fassadenreinigungsarbeiten, 45453100 Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Brøndby Boligselskab afd. 605608/ v. DABLejerbo, Gl. Køge Landevej 26, 2500 Valby (BB) (Gruppe 2)
Beschreibung: GENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftale om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på højhusene tilhørende BB.
Interne Kennung: Delkontrakten svarer til LOT-0012 i udbudsbekendtgørelse med bekendtgørelsesnr. 835882026.
Los: LOT-0002
Titel: Boligselskabet Tranemosegaard afd. T 13 /v. Bo Vest. Stationsparken 37, 2600 Glostrup (TMG) (Gruppe 2)
Beschreibung: GENUDBUD: Offentligt udbud af rammeaftale om facadeinspektion, afhugning af løst beton samt efterfølgende afrensning af facaden mv. på højhusene tilhørende TMG.
Interne Kennung: Delkontrakten svarer til LOT-0013 i udbudsbekendtgørelse med bekendtgørelsesnr. 835882026.