481534-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Wasserzähler – „Furnizare cu montaj contoare electronice apă rece Dn15 – Dn150 echipate cu modul radio de transmisie a datelor integrat, concentratoare date Gateway și valorificare prin buy-back a contoarelor vechi Dn15 – Dn 100”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Furnizare cu montaj contoare electronice apă rece Dn15 – Dn150 echipate cu modul radio de transmisie a datelor integrat, concentratoare date Gateway și valorificare prin buy-back a contoarelor vechi Dn15 – Dn 100”
Beschreibung: S.C. Compania de Apa Oradea S.A. are in vedere cresterea gradului de digitalizare a activitatii sale, pentru a-si optimiza si eficientiza activitatea si a reduce pierderile si risipa de apa. Astfel, Compartimentul Contorizare Metrologie isi propune înlocuirea contoarelor de apă rece din retea cu contoare electronice echipate cu modul radio de transmisie a datelor integrat. Zona propusă pentru dezvoltarea infrastructurii de digitalizare este toată aria de operare a S.C. Compania de Apă Oradea S.A. iar zona propusă pentru completarea si modernizarea sistemului de monitorizare este in: zona municipiului Oradea, Beiuş. Răspunsul consolidat, va fi postat astfel: - EC va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate până în a 19–a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor; - EC va transmite raspunsul consolidat la solicitarile de clarificari in a 15-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. - EC isi rezerva dreptul de a nu mai raspunde la nici o solicitare de clarificari dupa expirarea termenului prevazut mai sus.
Interne Kennung: 54760/F11/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38421100 Wasserzähler
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: 1. Achizitia unui numar de 36.300 buc. contoare de apa de bransament, cu diametre nominale cuprinse intre Dn15mm si Dn40mm, echipate cu module radio, care asigură comunicația prin cel puțin două protocoale: un protocol WMbus (OMS, standard deschis de comunicatie, care sa permita integrarea in sistemul de citire existent al Companiei de Apa) pentru citire mobilă de tip walk-by/driveby si un protocol IoT (LoRaWAN sau echivalent) pentru integrarea într-o rețea fixă. 2. Achizitia unui numar de 47 buc. contoare de apa rece industriale, cu diametre nominale cuprinse intre Dn 50-150, echipate cu module radio cu protocol de comunicatie WMbus (OMS, standard deschis de comunicatie, care sa permită integrarea in sistemul de citire existent al Companiei de Apa). 3. Montarea unui numar de 36.300 buc. contoare de apa rece, cu diametre nominale cuprinse intre Dn15 – Dn40, şi a 271 buc. contare cu diametre cuprinse intre Dn50 – Dn150 pe bransamentele utilizatorilor din Unitatile Administrativ Teritoriale, din aria de operare al Compania de Apa Oradea. 4. Achizitia de accesorii si software, conform specificațiilor din caietul de sarcini 5. Furnizorul se obligă să primească un număr de minim 1.192 buc. contoare vechi în sistem buy-back. Numărul contoarelor predate în sistem buy-back poate să fie extins până la cantitatea maximă de 36.744 buc. contoare. Preluarea contoarelor în sistem buy-back se va realize conform prevederilor din caietul de sarcini. Furnizorul va oferta atât prețul de vânzare a contorului nou către EC cât și cel de cumpărare a contorului vechi de la EC. Cantitățile privind contoarele ce urmează a fi furnizate sau preluate în sistem buy-back, concentratoarele de date Gateway și accesoriile, cât și serviciile de montaj al contoarelor care fac obiectul acordului cadru sunt defalcate în caietul de sarcini. Durata Acordului-cadru este de 48 (patruzecișiopt) luni și produce efecte de la data intrării sale în vigoare, la care se adaugă minim 60 (șaizeci) luni perioada de garanție.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51300000 Installation von Kommunikationsgeräten