482174-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen im Bauwesen – Ramavtal byggledning, besiktning och beställarstöd 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal byggledning, besiktning och beställarstöd 2026
Beschreibung: Avser Fastighets- och gatukontorets behov av konsulttjänster avseende byggledning, besiktning och beställarstöd.
Interne Kennung: TN-2026-120
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen, 71630000 Technische Kontrolle und Tests, 71631000 Technische Kontrolle
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delområde 1 Byggledning mark, vatten och avlopp
Beschreibung: Delområde 1 Byggledning mark, vatten och avlopp
Interne Kennung: Delområde 1 Byggledning mark, vatten och avlopp
Los: LOT-0002
Titel: Delområde 2 Byggledning vegetationsytor och växte
Beschreibung: Delområde 2 Byggledning vegetationsytor och växte
Interne Kennung: Delområde 2 Byggledning vegetationsytor och växte
Los: LOT-0003
Titel: Delområde 3 Byggledning bro och konstbyggnader
Beschreibung: Delområde 3 Byggledning bro och konstbyggnader
Interne Kennung: Delområde 3 Byggledning bro och konstbyggnader
Los: LOT-0004
Titel: Delområde 4 Byggledning el och belysning
Beschreibung: Delområde 4 Byggledning el och belysning
Interne Kennung: Delområde 4 Byggledning el och belysning
Los: LOT-0005
Titel: Delområde 5 Besiktningsman för mark, vatten och avlopp
Beschreibung: Delområde 5 Besiktningsman för mark, vatten och avlopp
Interne Kennung: Delområde 5 Besiktningsman för mark, vatten och avlopp
Los: LOT-0006
Titel: Delområde 6 Besiktningsman för vegetationsytor och växter
Beschreibung: Delområde 6 Besiktningsman för vegetationsytor och växter
Interne Kennung: Delområde 6 Besiktningsman för vegetationsytor och växter
Los: LOT-0007
Titel: Delområde 7 Besiktningsman för bro och konstbyggnader
Beschreibung: Delområde 7 Besiktningsman för bro och konstbyggnader
Interne Kennung: Delområde 7 Besiktningsman för bro och konstbyggnader
Los: LOT-0008
Titel: Delområde 8 Besiktningsman för el och belysning
Beschreibung: Delområde 8 Besiktningsman för el och belysning
Interne Kennung: Delområde 8 Besiktningsman för el och belysning
Los: LOT-0009
Titel: Delområde 9 Genomförandekompetens entreprenad - beställarstöd i tidiga skeden
Beschreibung: Delområde 9 Genomförandekompetens entreprenad - beställarstöd i tidiga skeden
Interne Kennung: Delområde 9 Genomförandekompetens entreprenad - beställarstöd i tidiga skeden
See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: TN-2026-120
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Del (anbudsområde): LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Del (anbudsområde): LOT-0005
Del (anbudsområde): LOT-0006
Del (anbudsområde): LOT-0007
Del (anbudsområde): LOT-0008
Del (anbudsområde): LOT-0009