2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om levering af rengøringsmaskiner til Guldborgsund Kommune
Beschreibung: Guldborgsund Kommune udbyder kontrakt om rengøringsmaskiner, der er opdelt i to delaftaler: Delaftale 1 – Støvsuge- og vaskerobotter Delaftale 2 – Walk-behind gulvvaskere Udbuddet gennemføres i forbindelse med Guldborgsund kommunes hjemtagelse af kommunal rengøring, hvor Kommunen har behov for at få leveret et udvalg af professionelle, driftssikre rengøringsmaskiner, som skal indgå i den daglige rengøring på kommunes enheder, herunder skoler, daginstitutioner, plejecentre, administrationsbygninger mv. Maskinerne skal være leveret opsat og og klar til drift 1. januar 2027.
Interne Kennung: 26-008169
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42995000 Reinigungsmaschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39713400 Maschinen für die Bodenpflege, 39713410 Bodenreinigungsmaschinen, 42716120 Waschmaschinen, 42972000 Teile für Reinigungsmaschinen, 42999100 Staubsauger, nicht für den Hausgebrauch, 42999300 Teile für Staubsauger, nicht für den Hausgebrauch, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 – Støvsuge- og vaskerobotter
Beschreibung: Delaftalen omfatter levering af 10 støvsuge- og vaskerobotter med 4i1 funktion, dvs. robotter, der kan støvsuge, vaske, feje og støvmopning (vask/feje) samt serviceaftale inklusive vedligehold, to lovpligtige årlige eftersyn og servicerapporter. Leveringen skal inkludere opsætning, kortlægning, oplæring og idriftsættelse.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39713400 Maschinen für die Bodenpflege, 39713410 Bodenreinigungsmaschinen, 42972000 Teile für Reinigungsmaschinen, 42999100 Staubsauger, nicht für den Hausgebrauch, 42999300 Teile für Staubsauger, nicht für den Hausgebrauch, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Delaftale 1 Støvsuge- og vaskerobotter omfatter følgende option: Option 1 Timepris for reparation
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 – Walk-behind gulvvaskere
Beschreibung: Delaftalen omfatter levering af gulvaskere af ”walk-behind” typen i to modeller: • 82 små gulvaskere med kapacitet til arealer mellem 100-250 m2 • 10 mellemstore gulvvaskere med kapacitet til arealer op til 750 m2. Leveringen skal inkludere opsætning, oplæring samt idriftsættelse samt serviceaftale med lovpligtigt årligt eftersyn og servicerapport.
Interne Kennung: 2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39713400 Maschinen für die Bodenpflege, 39713410 Bodenreinigungsmaschinen, 42972000 Teile für Reinigungsmaschinen, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Beschreibung der Optionen: Delaftale 2 Walk-behind gulvvaskere omfatter følgende optioner: Option 1 Timepris for service og reparation Option 2 Ekstra vedligeholdelsesfrit batteri til gulvvasker - model LILLE Ekstra vedligeholdelsesfrit lithium batteri til gulvvasker - model MELLE