2. Verfahren
Verfahren
Titel: Renovering af brugsvand- og varmerør samt renovering af kloakledninger
Beschreibung: Nærumvænge, afdeling 2, er en del af Søllerød almene Boligselskab og omfatter etagebyggeri og ræk-kehusbebyggelser. Udbuddet vedrører udelukkende boliger beliggende på adresserne Nærumvænge 1–95 og 14–176 samt Fyrrevejen 1–79 og 6–70, 2850 Nærum. Projektet omfatter i alt 310 boliger. Øvrige bygninger i området, herunder bebyggelsen på Nærumvænge Torv, er ikke omfattet af udbuddet. Bebyggelsen er beliggende umiddelbart op ad Helsingørmotorvejen i tilknytning til Nærumvænge Torv. Sagen indeholder i overordnede træk: » Kloakrenovering og belægningsarbejder » Genetablering af udestuer og belægning efter rørarbejder » Udskiftning af varmeanlæg 1 til 2 streng i etageboliger » Varmecentral renovering » Udskiftning af varmtvandsledninger i ingeniørgange » Udskiftning af afløbsinstallationer » Udskiftning af vandinstallation » Fugtsikring af kældre i begrænset omfang » Miljøsanering
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Nærumvænge, afdeling 2
Beschreibung: Nærumvænge, afdeling 2, er en del af Søllerød almene Boligselskab og omfatter etagebyggeri og ræk-kehusbebyggelser. Udbuddet vedrører udelukkende boliger beliggende på adresserne Nærumvænge 1–95 og 14–176 samt Fyrrevejen 1–79 og 6–70, 2850 Nærum. Projektet omfatter i alt 310 boliger. Øvrige bygninger i området, herunder bebyggelsen på Nærumvænge Torv, er ikke omfattet af udbuddet. Bebyggelsen er beliggende umiddelbart op ad Helsingørmotorvejen i tilknytning til Nærumvænge Torv. Udbuddet omfatter renovering af brugsvands- og varmerør samt renovering af ca. 6 km kloakledninger. Omfang Sagen indeholder i overordnede træk: » Kloakrenovering og belægningsarbejder » Genetablering af udestuer og belægning efter rørarbejder » Udskiftning af varmeanlæg 1 til 2 streng i etageboliger » Varmecentral renovering » Udskiftning af varmtvandsledninger i ingeniørgange » Udskiftning af afløbsinstallationer » Udskiftning af vandinstallation » Fugtsikring af kældre i begrænset omfang » Miljøsanering