2. Verfahren
Verfahren
Titel: Signalling system for the Fjernbane East
Beschreibung: Ved udbudsbekendtgørelse 2010/S 39-057711 udbød Banedanmark en kontrakt om Design, Building and Maintenance of a Signalling System for Fjernbane East efter reglerne i det dagældende forsyningsvirksomhedsdirektiv. Kontrakten blev indgået med et konsortium bestående af Alstom Danmark A/S, Alstom Belgium S.A. og Alstom Ferroviaria S.p.A. den 31. januar 2012. Kontrakten blev i 2014 overdraget fra Alstom Danmark A/S til Alstom Transport Danmark A/S, der herefter var en del af konsortiet. Banedanmark oplyser med denne bekendtgørelse, at man har indgået en aftale om ændring af kontrakten. Der henvises til afsnit 2.1.4 og afsnit 5.1.6 om "Yderligere oplysninger" vedrørende beskrivelsen af ændringerne af kontrakten. Det bemærkes, at Banedanmark har indrykket en bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed, jf. bekendtgørelse nr. 419648-2026.
Vorherige Bekanntmachung: 419648-2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51100000 Installation von elektrischen und mechanischen Einrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31321700 Signalkabel, 34632000 Ausrüstung für die Eisenbahnverkehrssteuerung, 34632200 Elektrische Signaleinrichtungen für den Eisenbahnverkehr, 34632300 Elektroinstallationen für den Eisenbahnverkehr, 34942000 Signalgeräte, 45234100 Bauarbeiten für Eisenbahnlinien, 45234115 Arbeiten für Eisenbahnsignalanlagen, 45316200 Installation von Signalanlagen, 48140000 Softwarepaket für Eisenbahnleitsysteme, 34943000 Zugüberwachungssystem
5. Los
Los: LOT-0001
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 51100000 Installation services of electrical and mechanical equipment
Place of performance
Country subdivision (NUTS): Byen København (DK011)
Country: Denmark