See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU Udbud - lagerautomatik til Esbjerg Sygehus
Beschreibung: Kontrakten omfatter projektering/design, produktion, levering, installering, test og idriftsættelse af automatiseringsanlæg og conveyor anlæg til Esbjerg Sygehus. Anlæggene som leveres i henhold til den udbudte kontrakt skal opfylde de krav til funktion, kvalitet, kapacitet m.v., som fremgår af udbudsmaterialet. Leverancen skal leveres komplet med det nødvendige udstyr for leverancens rette funktion. På tidspunktet for indgåelse af den udbudte leverancekontrakt er lagerbygningen, hvori anlæggene skal installeres, endnu ikke opført. Leverandørens ydelser omfatter tillige projektledelse og koordinering med entreprenøren, som skal opføre lagerbygningen, og eventuelt øvrige relevante grænsefladeprojekter. Udbuddet omfatter 3 sideordnede tilbud på automatiseringsanlæg med henholdsvis 2, 3 eller 4 porte. Der skal afgives tilbud på alle tre løsninger. Det er således et mindstekrav for tilbuddets konditionsmæssighed, at tilbudsgiver afgiver tilbud på alle de tre sideordnet udbudte løsninger. Den samlede forventede værdi af kontrakten, eksklusiv optioner, udgør 11.500.000 DKK.
Interne Kennung: EU Udbud - lagerautomatik
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42418000 Maschinen zum Heben, Fördern, Be- oder Entladen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42419000 Teile für Hebe- und Fördermittel, 50710000 Reparatur und Wartung von elektrischen und mechanischen Einrichtungen in Gebäuden, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: • Uddannelsesoptioner • Serviceoptioner • Reservedele