See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af byggeteknisk rådgivning til Aarhus Ejendomme
Beschreibung: Udbuddet omfatter levering af byggeteknisk rådgivning til Aarhus Kommune, Teknik og Miljø, Aarhus Ejendomme og Aarhus Kommunes Klimaselskab ApS. Aarhus Ejendomme udfører drifts- og vedligeholdelsesopgaver, genopretning, renovering og energirenovering på en række forskellige bygningstyper, som Aarhus Kommune råder over. Udbuddet er opdelt i 8 delaftaler. For alle 8 delaftaler gælder, at Aarhus Ejendomme søger rådgivning til en række ydelser i forbindelse med de opgaver der løses, herunder bl.a. projektering, håndtering af udbudsproces, byggeledelse, PSS (Plan for sikkerhed og Sundhed) og brandrådgivning, herunder certificerede brandrådgivere til brandklasse 2.
Vorherige Bekanntmachung: 730835-2024
Interne Kennung: 381078
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71314200 Verwaltungsdienste für Energieversorgung, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten, 71521000 Baustellenüberwachung, 71314100 Dienstleistungen im Elektrobereich, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen, 71313400 Umweltfolgenabschätzung im Bau, 71313440 Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung im Bau, 71315300 Bauabnahme, 71248000 Projektaufsicht und Dokumentation, 71321400 Beratung im Bereich Belüftung, 71321300 Beratung im Bereich Sanitärinstallation, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71312000 Beratung im Hochbau, 71315100 Beratung im Bereich Bausubstanz, 71315210 Beratung in der Haustechnik, 71314300 Beratung im Bereich Energieeinsparung, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71520000 Bauaufsicht, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1, Aftale om levering af om- og tilbygning m.m.
Beschreibung: Aarhus Ejendomme ønsker rådgivning inden for fagområdet: levering af om- tilbygning m.m., herunder nybygning og renovering af eksisterende bygninger. Det er typisk renoverings- og udskiftningsopgaver i eksisterende byggeri og kun i sjældne tilfælde er der tale om nybyggeri. Ydelserne omfatter bl.a. Renovering af klimaskærm, indvendige opgaver, nedbrydning af mindre bygninger, udarbejdelse af tilstandsrapport og bygningsrapport, mv.
Interne Kennung: 381080
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71313200 Beratung im Bereich Schallschutz und Raumakustik, 71313000 Umwelttechnische Beratung
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Parterne kan ikke kræve aftaleperioden forlænget. Aftalen ophører automatisk pr. 31. maj 2029.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2, Aftale om levering af tekniske installationer - El
Beschreibung: Aarhus Ejendomme ønsker rådgivning inden for fagområdet: tekniske installationer - El. Aarhus Ejendomme udfører nyetablering, udskiftning og opdateringer af eksisterende elinstallationer samt generelle indendørs og udendørs belysningsanlæg. Aarhus Ejendomme søger bl.a. rådgivning af generelle elinstallationer, fejlfinding på nye og ældre elinstallationer, dimensionering og opbygning/bestykning ved tavleudskiftninger, og generel belysningsrådgivning
Interne Kennung: 381081
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71314100 Dienstleistungen im Elektrobereich, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71315000 Haustechnik, 71315210 Beratung in der Haustechnik
Beschreibung der Optionen: Parterne kan ikke kræve aftaleperioden forlænget. Aftalen ophører automatisk pr. 31. maj 2029
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3, Tekniske installationer - VVS og ventilation
Beschreibung: Aarhus Ejendomme ønsker rådgivning inden for fagområdet: Tekniske installationer - VVS og ventilation. Typiske opgaver inden for VVS og ventilationsområdet som Aarhus Ejendomme ønsker rådgivning til, vil oftest være renoverings-/udskiftningsopgaver i eksisterende byggeri og kun i sjældne tilfælde, er der tale om etablering af nye anlæg eller installationer, hvor disse ikke findes i forvejen.
Interne Kennung: 381876
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71321300 Beratung im Bereich Sanitärinstallation, 71321400 Beratung im Bereich Belüftung, 71315410 Belüftungssysteminspektion, 71315000 Haustechnik
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4, Tekniske installationer - CTS/BMS og sikring
Beschreibung: Aarhus Ejendomme ønsker rådgivning inden for fagområdet: Tekniske installationer: CTS/BMS og sikring. Vedr. tekniske installationer: Aarhus Ejendomme søger rådgivningsydelser til nyetablering, til-/udbygning og ombygning af CTS-anlæg i Aarhus Kommunes bygninger. Vedr. sikring: Aarhus Ejendomme servicerer og installerer sikringsanlæg på Aarhus Kommunes bygninger og søger rådgivningsydelser i forbindelse med nyetablering/nyetablerede sikringsanlæg og om-/udbygning af eksisterende anlæg. Aarhus Ejendomme ønsker at sikre at alle bygninger har det rette sikringsniveau med standardiserede tekniske krav.
Interne Kennung: 382770
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71315000 Haustechnik, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71315210 Beratung in der Haustechnik
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5, Arbejder og installationer i jord og terræn
Beschreibung: Aarhus Ejendomme ønsker rådgivning inden for fagområdet: Arbejder og installationer i jord og terræn. De ydelser som rådgiver skal levere rådgivning indenfor er bl.a.: Klimasikring, TV-inspektion, kloakseparering, regnvand, spildevand, kloakvedligeholdelse og kloakrenovering mv.
Interne Kennung: 382773
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6, Statik
Beschreibung: Aarhus Ejendomme ønsker rådgivning inden for fagområdet: Statik. Aarhus Ejendomme ønsker at gøre brug af certificerede statikere til konstruktionsklasse 2-4 til en række forskellige renoverings- og nyetableringsprojekter, herunder bl.a.: dimensionering ifm. udskiftning/renovering af tagkonstruktioner, bæreevneberegninger, statiske beregninger ifm. byggeansøgninger mv. Det forventes at Rådgiver har kendskab til og erfaring med en række forskellige konstruktionstyper, herunder bl.a.: stålkonstruktioner, betonkonstruktioner, trækonstruktioner, murstenskonstruktioner
Interne Kennung: 382785
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7, Solceller
Beschreibung: Aarhus Ejendomme ønsker rådgivning inden for fagområdet: Solceller. Aarhus Ejendomme servicerer solcelleanlæg, som er opsat før 2021 eller opsat i forbindelse med energirammekravet ved nybyggeri. Efter 2021 opsættes og serviceres solcelleanlæg af Aarhus Kommunes Klimaselskab. Aarhus Ejendomme og Aarhus Kommunes Klimaselskab søger rådgivningsydelser i forbindelse med etablering af solcelleanlæg og begrænset omfang ved om-/udbygning af eksisterende anlæg.
Interne Kennung: 382786
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71314100 Dienstleistungen im Elektrobereich, 71315210 Beratung in der Haustechnik, 71313000 Umwelttechnische Beratung
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8, Ressourcekortlægning, miljøscreening og undersøgelse for skimmel
Beschreibung: Aarhus Ejendomme ønsker rådgivning inden for fagområdet: levering af om- tilbygning m.m., herunder nybygning og renovering af eksisterende bygninger. Det er typisk renoverings- og udskiftningsopgaver i eksisterende byggeri og kun i sjældne tilfælde er der tale om nybyggeri. Ydelserne omfatter bl.a.: renovering af klimaskærm, indvendige opgaver, nedbrydning af mindre bygninger, udarbejdelse af tilstandsrapport og bygningsrapport, mv.
Interne Kennung: 382787
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71313440 Dienstleistungen im Zusammenhang mit der Umweltfolgenabschätzung im Bau