2. Verfahren
Verfahren
Titel: Świadczenie usług doradczych o charakterze prawnym w Projektach Drogowych, realizowanych w korytarzach autostrad A1, A2 i A4. [szczególna usługa]
Beschreibung: 6. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA 6.1. Przedmiotem zamówienia jest Świadczenie usług doradczych o charakterze prawnym w Projektach Drogowych, realizowanych w korytarzach autostrad A1, A2 i A4. [szczególna usługa]. Do zadań Wykonawcy będzie należało: a) bieżące wsparcie Zamawiającego w relacjach kontraktowych z Koncesjonariuszami autostrad w korytarzu A1, A2 i A4 (między innymi: przygotowywanie stanowisk negocjacyjnych, udział w negocjacjach dot. zmian do umów koncesyjnych), b) doradztwo prawne przy realizacji inwestycji drogowych, c) ocena prawna materiałów przekazywanych przez Zamawiającego oraz przedstawicieli innych podmiotów wskazanych przez Zamawiającego, w tym w szczególności innych organów administracji publicznej oraz innych doradców zewnętrznych Zamawiającego, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ograniczenia ryzyka i zagrożeń dla Zamawiającego, d) udział w sporządzaniu lub ocenie umów kredytowych, umów zabezpieczeń zobowiązań finansowych, umów rozliczeń na wypadek nieważności umów bezpośrednich między Skarbem Państwa, spółkami a podmiotami finansującymi, e) doradztwo prawne przy prowadzeniu negocjacji umów i uzgodnień treści dokumentów związanych z projektami drogowymi, f) sporządzanie pisemnych opinii prawnych w zakresie związanym z realizacją projektów drogowych, g) doradztwo prawne przy prowadzeniu postępowań opartych o międzynarodowe umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji, h) przygotowanie projektów zmian umów o budowę, budowę i eksploatację lub tylko eksploatację autostrady, i) reprezentowanie GDDKiA przed sądami, organami administracji państwowej, samorządowej i przed innymi urzędami i instytucjami, w tym instytucjami europejskimi i międzynarodowymi, w zakresie prowadzonych postępowań, o ile nie będzie to sprzeczne z postanowieniami ustawy o Prokuratorii Generalnej. Liczba godzin pracy objętych zamówieniem wynosi: 3000 lecz nie mniej niż 160 godzin. Zamawiający nie przewiduje podzielenia zamówienia na części, gdyż ze względu na specyfikę projektu, przedmiot zamówienia jest niepodzielny; stanowi integralną całość i powinien zostać zrealizowany przez jeden podmiot. Na wszystkich etapach procesu musi uczestniczyć jeden podmiot aby rzetelnie i z należytą starannością opracować dokumenty kontraktowe pod względem prawnym oraz prowadzić jedną, spójną politykę wobec wszystkich Partnerów Prywatnych. Wynika to z faktu, że jednym z głównych obowiązków Wykonawcy jest bieżące wsparcie Zamawiającego w relacjach kontraktowych z Koncesjonariuszami autostrad w korytarzu A1, A2 i A4 (między innymi: przygotowywanie stanowisk negocjacyjnych, udział w negocjacjach dot. zmian do umów koncesyjnych).
Interne Kennung: DP.DP-4.2421.3.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający, udzielając zamówienia na usługi społeczne i inne szczególne usługi, może nie stosować przepisów ustawy dotyczących minimalnych terminów składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub terminów składania ofert (art. 360 pkt 3 ustawy Pzp).
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1.Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132 w związku z art. 359 pkt 1) ustawy Prawo zamówień publicznych zwanej dalej „ustawą Pzp” (szczególna usługa). Zamawiający będzie stosował procedurę, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy Pzp (tj. tzw. procedurę odwróconą). 2.Wykonawca zobowiązany jest złożyć wraz z Ofertą m. in. oświadczenie o nie podleganiu wykluczeniu i spełnianiu warunków udziału w postępowaniu. 3.W przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie przez Wykonawców, oświadczenie składa każdy z Wykonawców. Oświadczenia te potwierdzają brak podstaw wykluczenia oraz spełnianie warunków udziału w postępowaniu w zakresie, w jakim każdy z Wykonawców wykazuje spełnianie warunków udziału w postępowaniu. 4.W przypadku, gdy Wykonawca polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, w celu wykazania braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu, składa oświadczenie dotyczące także tych podmiotów w zakresie, w jakim wykonawca powołuje się na ich zasoby. 5.Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia dotychczasowemu wykonawcy usług zamówień, o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp, polegających na powtórzeniu podobnych usług, zgodnych z przedmiotem zamówienia podstawowego do 50% wartości zamówienia podstawowego. 6. Zgodnie z art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie zakazuje się wykonywania zamówienia publicznego z udziałem podwykonawców, dostawców lub podmiotów, na których zdolności polega się w rozumieniu dyrektywy 2014/24/UE, w przypadku gdy przypada na nich ponad 10% wartości zamówienia. 7. Zamawiający będzie żądał podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 2415 ze zm.). Zamawiający nie będzie żądał podmiotowych środków dowodowych na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia. 8. Jeżeli Wykonawca polega na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostepniających zasoby zobowiązany jest do złożenia podmiotowych środków dowodowych dotyczących tych podmiotów zgodnie z §5 rozporządzenia, o którym mowa w pkt. 7 powyżej. 9.Zamawiający przewiduje możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 257 ustawy Pzp jeżeli środki publiczne, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostaną mu przyznane. 10. Forma organizacyjno-prawna Wykonawcy musi być zgodna z wymaganiami dotyczycącymi form prawnych wykonywania zawodu radcy prawnego określonymi w art. 8 ust.1 i 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. 2024 poz. 499 z późn. zm.) lub zawodu adwokata określonymi w art. 4a ust.1 i 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. 2024 poz. 1564 z późn. zm). Oferta wykonawcy, który nie odpowiada wymaganiom dotyczącymi formy organizacyjno-prawnej zgodnej z ww. przepisami zostanie odrzucona na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. 11.Realizując obowiązek, o którym mowa w art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024 poz. 928), informujemy, że w Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad funkcjonuje „Wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych”. Celem wprowadzenia procedury jest umożliwienie dokonywania zgłoszeń osobom fizycznym, które uzyskały informacje o naruszeniu prawa w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w kontekście związanym z pracą. Przekazanie rzetelnego zgłoszenia pozwoli wykryć naruszenie prawa oraz podjąć właściwe działania następcze, przyczyniając się do poprawy funkcjonowania Urzędu. Szczegółowe informacje dotyczące sposobów dokonywania zgłoszeń wewnętrznych oraz funkcjonowania procedury dostępne są na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w zakładce „procedura zgłoszeń wewnętrznych".
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79100000 Dienstleistungen im juristischen Bereich
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79111000 Rechtsberatung
5. Los
Los: LOT-0001