485028-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Kraftfahrzeuge – Furnizare autovehicule în sistem de leasing operațional prin încheierea unui acord cadru pe 36 luni
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare autovehicule în sistem de leasing operațional prin încheierea unui acord cadru pe 36 luni
Beschreibung: Obiectul achiziției constă în semnarea unui acord cadru, cu o durată de 36 luni (3 ani), de furnizare de autovehicule în sistem de leasing operațional a min 16 – max 17 autovehicule/an, categoria N1. Leasingul operațional este o variantă în care bunul este utilizat pe o perioadă determinată, iar la finalul contractului acesta este returnat locatorului (proprietarului). Acest tip de leasing este adesea folosit pentru echipamente și vehicule, fără obligația de cumpărare la final. Costurile de întreținere și alte servicii pot fi incluse în contract. Categoria N1 de autovehicule, care este definită conform Reglementărilor privind omologarea de tip și eliberarea cărții de identitate a vehiculelor rutiere, precum și omologarea de tip a produselor utilizate la acestea – RNTR, nu intră sub incidența O.U.G. nr. 52/2025 pentru modificarea și completarea unor acte normative, pentru stabilirea unor măsuri privind implementarea programelor naționale din domeniul lucrărilor publice, precum și pentru stabilirea unor măsuri bugetare. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub ). Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Modalitatea specială de atribuire este acordul-cadru cu o durată de valabilitate de 36 luni (3 ani), încheiat cu ofertantul clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire ofertelor care vor fi declarate admisibile și care va prezenta documentele justificative actualizate care demonstrează îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse de acesta în DUAE. Modalitatea de departajare a ofertelor cu punctaje egale clasate pe primul loc. Conform Art. 139 alin.(3) din HG 395/2016: “(1) În cazul în care atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru se face pe baza criteriului "cel mai bun raport calitate-preţ" sau "cel mai bun raport calitate- cost", evaluarea ofertelor se realizează prin acordarea, pentru fiecare ofertă în parte, a unui punctaj rezultat ca urmare a aplicării algoritmului de calcul stabilit în documentaţia de atribuire. (2) În cazul prevăzut la alin. (1), se stabileşte clasamentul ofertelor prin ordonarea descrescătoare a punctajelor respective, oferta câştigătoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea cu cel mai mare punctaj. (3) În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică.”
Interne Kennung: P1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul achiziției constă în semnarea unui acord cadru, cu o durată de 36 luni (3 ani), de furnizare de autovehicule în sistem de leasing operațional a min 16 – max 17 autovehicule/an, categoria N1. Numărul estimat de autovehicule este următorul: • Acord-cadru – min 16 - max 17 autovehicule/an x 3 ani. - Contract subsecvent – minimum 16 autovehicule/an • Contract subsecvent – maximum 17 autovevicule/an. • Estimarea valorii celui mai mare contract subsecvent este de 776.632,08 lei fără TVA; • Frecvența estimată de atribuire a contractelor subsecvente: anuală; • Valoarea maximă estimată a acordului cadru, respectiv 2.225.032,08 lei fără TVA; • Contractul subsecvent va fi încheiat pe o perioadă de max 12 luni;
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66114000 Finanzierungs-Leasing