485840-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Seedeichen – Udbud af hovedentreprisekontrakt vedrørende forstærkning af Ballum Dige
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af hovedentreprisekontrakt vedrørende forstærkning af Ballum Dige
BeschreibungDigelaget i Brede Ådalen er en lokal forening, der står for vedligeholdelse og sikring af diger langs Brede Å for at forhindre oversvømmelser af de tilstødende landbrugsarealer og dalstrøg. Digelaget i Brede Ådalens arbejde består derfor oftest i at vedligeholde digekroner og skråninger for at sikre stabilitet mod vandtryk. I overensstemmelse hermed ønsker Digelaget i Brede Ådalen nu på strækningen fra Rømø Dæmningen og sydpå til Vesterende, der udgør i alt ca. 7.500 meter, at få det eksisterende Ballum Dige forstærket med klæg og sand, hvortil arbejdet også vil omfatte udgravning og tildannelse af søområde i forbindelse med indvinding af de til Ballum Dige benyttede sand- og klæg-forekomster. På denne baggrund ønsker Digelaget i Brede Ådalen at indgå én bygge- og anlægskontrakt ("Kontrakten"), der i hovedtræk vil omfatte følgende arbejder og disses hovedmængder: 1. Fræsning af vækstlaget på ca. 18,5 ha dige (på eksisterende diges forskråning, forland og digekrone) 2. Afgravning af 26,8 ha vækstlag og midlertidig deponering heraf på eksisterende diges for-skråning, forland, digekrone og på bagskråning 3. Opgravning fra eksisterende dige, flytning og indbygning af ca. 63.350 m3 råjord i diget 4. Opgravning fra eksisterende dige og bortskaffelse af ca. 23.550 m3 råjord i diget 5. Opgravning fra søerne, flytning og indbygning af ca. 182.250 m3 klæg 6. Genudlægning af vækstlag samt græssåning på den nye digeprofil, 26,8 ha. Hertil suppleres med tilkørsel af vækstlagsjord fra søerne 7. De til entreprisen nødvendige mængder råjord og klæg indvindes af entreprenøren i for-bindelse med udgravning af nye søer tæt ved delprojektet. Materialerne transporteres til diget og indbygges af entreprenøren. Søerne holdes tørre af entreprenøren i forbindelse med gravearbejderne 8. Færdiggørelse af søernes brinker og reetablering af berørte arealer omkring søerne 9. Gødskning og græssåning af alle berørte arealer. Alle de arealer, hvor der skal udføres arbejder, er beliggende ved Ballum i Tønder Kommune. Det klæg, der skal anvendes til brug for forstrækningen, leveres som en bygherreleverance, hvis estimerede værdi udgør ca. 15-16 mio. kr. Dog vil selve transporten af klæget være omfattet af de arbejder, der er tilknyttet til den udbudte Kontrakt. Foruden dette omfattes et mindre supplerende indkøb og levering samt udlægning af egnet stabilt grus eller knust beton til vedligeholdelse af interimsveje og arbejdsveje fra opgravningssted frem til digets indbygningssteder ligeledes af Kontrakten. Digelaget i Brede Ådalen kan ikke stille el til rådighed, men kan være behjælpelig. Arbejderne forbundet med selve digebyggeriet skal udføres fra marts/april 2027 til oktober 2028 og må udføres i tidsrummet fra kl. 04.00–18.00, dog under forudsætning af at dette ikke strider imod øvrig regulering, herunder tilladelsen fra Kystdirektoratet. Dertil kommer, at det er forventningen, at arbejderne på opgravningsstederne kan påbegyndes cirka en måned tidligere, dvs. i februar 2027. Af hensyn til digesikkerheden er entreprenøren forpligtet til at holde pause i udførelsen fra og med oktober 2027 til februar 2028, hvorefter arbejderne kan genoptages. På tidspunktet for udbuddets offentliggørelse har Digelaget i Brede Ådalen ikke modtaget endelig tilladelse fra Kystdirektoratet til kystbeskyttelse. Tilladelsen er derfor foreløbigt vedlagt som ansøgning og vil blive erstattet af den endelige tilladelse, når denne er modtaget. Digelaget i Brede Ådalen tager udtrykkeligt forbehold for at annullere udbuddet, hvis endelig tilladelse ikke opnås. Digelaget i Brede Ådalen tager også udtrykkeligt forbehold for at afvente indgåelse af kontrakt med den vindende tilbudsgiver, indtil endelig tilladelse er opnået. Yderligere tager Digelaget i Brede Ådalen udtrykkeligt forbehold for at annullere udbuddet, hvis Digelaget i Brede Ådalen ikke modtager den nødvendige finansiering fra Tønder Kommune til projektets gennemførelse, ligesom Digelaget i Brede Ådalen i dette tilfælde også tager udtrykkeligt forbehold for at afvente indgåelse af kontrakt med den vindende tilbudsgiver. Digelaget i Brede Ådalen har ikke opdelt den udbudte bygge- og anlægskontrakt i delkontrakter, idet Digelaget i Brede Ådalen vurderer, at en sådan opdeling vil medføre en række uhensigtsmæssige tekniske, juridiske og praktiske grænseflader med deraf følgende risiko for forøgede transaktionsomkostninger og risikoeksponering for Digelaget i Brede Ådalen (herefter "Bygherre"). Særligt dokumenterne arbejdsbeskrivelse for arbejdsplads, arbejdsbeskrivelse for færdselsregulerende foranstaltninger, Asfalt - AAB-SAB-P, AAB-SAB-P SOS og AAB-SAB Jordarbejder indeholder en udførlig beskrivelse af de opgaver, som er omfattet af Kontrakten. Enhver henvisning til standarder skal forstås som en henvisning til den nævnte standard eller tilsvarende. Opfylder tilbudsgiver ikke den nævnte standard, men tilsvarende, skal tilbudsgiver i tilbuddet dokumentere, at den tilbudte løsning på de relevante parametre er tilsvarende. Udbuddet gennemføres elektronisk ved brug af udbudsportalen www.udbuddet.dk. Tilbudsgiver skal derfor oprettes som licenshaver hos www.udbuddet.dk. Oprettelse kan ske uden omkostning. Spørgsmål vedrørende www.udbuddet.dk skal stilles direkte til www.udbuddet.dk via support-funktionen, der kan træffes via telefon +45 7022 7007 Der ydes ikke vederlag for tilbudsgivernes deltagelse i udbudsprocessen. Tilbudsgiverne opfordres til at foretage en besigtigelse af den strækning, hvor der skal ske forstærkning. Dette særligt af hensyn til, at bygge- og anlægsarbejderne omfattet af den udbudte Kontrakt udbydes som en fast pris. Det betyder, at entreprenørens vederlag ikke reguleres, uanset om de anførte mængder i tilbudslisten, der danner grundlag for den faste pris, måtte vise sig anderledes under arbejdets udførelse. Dette er også baggrunden for, at Bygherre kan stille de 3D-målinger, der danner grundlag for mængderne i tilbudslisten, til rådighed for en del af udbudsmaterialet.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens §§ 56-57. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder følgende aktiviteter: 1. Alle virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive tilbud. 2. Bygherre vurderer indledningsvist, om tilbuddene er afgivet af tilbudsgivere, som opfylder egnethedskravene. 3. Derefter evaluerer Bygherre tilbuddene fra de tilbudsgivere, som er egnede. 4. Bygherre tildeler Kontrakten til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud med den bedste pris, jf. udbudslovens § 162, stk. 1, 1. pkt. Bygherre er ansvarlig for, at de generelle principper om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet samt forbuddet mod forskelsbehandling respekteres i alle faser af udbuddet.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45243300 Bau von Seedeichen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45243000 Bauarbeiten für Küstenschutzanlagen
5. Los
LosLOT-0000