2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt om modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald ARGOs genbrugspladser
Beschreibung: Kontrakten blev udbudt på vegne af ARGO Genbrug A/S, som pr. 10. december 2024 er stiftet som et af ARGO I/S 100 % ejet datterselskab. ARGO Genbrug A/S har overtaget ARGO I/S’ opgave med drift af genbrugspladserne, og det er ARGO Genbrug A/S, der er kontraktpart i den indgåede kontrakt. Den indgåede kontrakt vedrører modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald fra 14 genbrugspladser, som er geografisk placeret i ARGO’s ejerkommuner. Genbrugspladserne er beliggende i Bjæverskov, Bregninge, Gørlev, Høng, Hårlev, Jyllinge, Kalundborg, Køge, Roskilde, Sejerø, Store Heddinge, Torkilstrup, Ubby og Viby. Kontrakten vedrører desuden modtagelse og behandling af forbrændingsegnet affald fra fire genbrugspladser, der drives af Odsherred Kommune. Genbrugspladserne er beliggende i Nykøbing Sjælland, Hønsinge, Fårevejle og Odden. Kontrakten omfatter de affaldsfraktioner, der i henhold til offentlig regulering er klassificeret som forbrændingsegnet affald, og som er blevet afleveret på genbrugspladserne. Forbrændingsegnet affald er affald, der i) ikke er omfattet af andre etablerede indsamlings- eller anvisningsordninger, ii) ikke egner sig til genbrug eller genanvendelse, og iii) ikke er farligt eller omfattet af en ordning med producentansvar. Det forbrændingsegnet affald udgøres af følgende affaldstyper: småt forbrændingsegnet affald, stort forbrændingsegnet affald og møbler, herunder polstrede møbler. Alt affald leveres til leverandørens modtageanlæg af ARGO Genbrug A/S, som er ansvarlig for afhentning og transport fra genbrugspladserne. Stort forbrændingsegnet affald og møbler, herunder polstrede møbler neddeles på to forbehandlingsanlæg inden aflevering på Leverandørens modtageanlæg. Affaldet forventes at udgøre ca. 12.000-16.000 ton pr. år, hvoraf ca. 3.400 ton pr. år udgøres af stort forbrændingsegnet affald og polstrede møbler. Affaldet leveres løbende, fordelt over året. Udbuddet blev gennemført som et offentligt udbud i henhold til udbudsloven (LOV nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer) og i overensstemmelse med Forsyningstilsynets vejledning om brug af de konkurrencefremmende tiltag ved udbud af affaldsforbrænding (VEJ nr. 9624 af 2. september 2024).
Interne Kennung: 01
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90513300 Verbrennung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0000