See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Valkeakosken kaupungin rakennusten tutkimuspalvelut, puitesopimus ajalle 1.9.2026-31.8.2028 + optio 12 kk + 12 kk
Beschreibung: Valkeakosken kaupunki pyytää tarjouksia rakennusten tutkimuspalveluista (sisäilmatutkimus, haitta-ainetutkimus, LVIS-tutkimus, rakennetutkimus) oheisten tarjouspyyntöasiakirjojen mukaan. Huomioittehan tarjousta jättäessänne, että tarjoushinnat annetaan SKOL-henkilöryhmä luokituksen mukaisesti osa-alueiden 1 ja 3 osalta liitteenä olevalla tarjouslomakkeella. Esitettyjen tarjoushintojen tulee olla laskevia korkeammista SKOL-luokista matalimpiin siten, että SKOL01 on määräävä ja alemmat luokat ovat aina 90 % edellisestä. Tarjoajan tulee antaa hinta kaikkiin positioihin.
Interne Kennung: VLK/540/02.06.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71315100 Beratung im Bereich Bausubstanz, 71631000 Technische Kontrolle
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Sisäilma-, kosteus- ja rakennetekniset kuntotutkimukset
Beschreibung: Osa-alue voi sisältää mm. tutkimussuunnitelmien laadintaa, yksittäisten sisäilmaongelmien selvittämistä ja näytteiden ottamista, laajempia rakennusten kosteus- ja sisäilmateknisiä kuntotutkimuksia, merkkiainemittauksia sekä betonirakenteiden kuntotutkimuksia. Tutkimuksissa noudatetaan soveltuvin osin mm. Ympäristöopas 2016, Rakennuksen kosteus- ja sisäilmatekninen kuntotutkimus –opasta sekä betoniyhdistyksen julkaisuja ja mahdollisesti muita alan ohjeistuksia. Tutkimusten laajuus ja sisältö sovitaan kohdekohtaisesti.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71315100 Beratung im Bereich Bausubstanz, 71315200 Bautechnische Beratung, 71630000 Technische Kontrolle und Tests
Los: LOT-0002
Titel: Haitta-ainetutkimukset
Beschreibung: Osa-alue sisältää mm. purettavien pientalojen haitta-ainekartoituksia sekä korjattavien kohteiden laajempia haitta-ainekartoituksia. Lisäksi tarve voi olla yksittäisille näytteidenotoille. Kartoituksessa ja raportoinnissa noudatetaan soveltuvin osin Rakennustiedon ohjekorttia RT 103501 Haitalliset aineet rakennuksissa. Tutkijan ohje. Tutkimusten laajuus ja sisältö sovitaan kohdekohtaisesti.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: LVIS-järjestelmien tutkimukset
Beschreibung: Osa-alue sisältää LVIS-järjestelmien tutkimuksia yleensä osana laajempaa rakennuksen kuntotutkimusta. Lisäksi voidaan tilata erillisiä järjestelmien tutkimuksia esimerkiksi viemäreiden tai salaojien kuvauksia. Tutkimuksissa ja raportoinnissa noudatetaan soveltuvin osin Sulvi LVV-kuntotutkimus 2013 opasta sekä Suomen LVI-liitto SuLVI ry:n ilmanvaihtojärjestelmien kuntotutkimusohjeet (IVKT), 2016 –opasta. Sähköjärjestelmien tutkimukset suoritetaan RT 103779 Sähkö- ja tietoteknisten järjestelmien kuntoarvio ja –tutkimus –ohjekorttia soveltaen (ohjekortti on sama kuin ST-kortiston ST 97.00).
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Vahinkokartoitukset
Beschreibung: Osa-alue sisältää mm. vesivahinkojen kartoituksia tai myrskypuiden tai vastaavien aiheuttamien vaurioiden kartoituksia. Tällä osa-alueella edellytetty vasteaika työn aloittamiselle on yksi (1) päivä. Tutkimusten laajuus ja sisältö sovitaan kohdekohtaisesti.
Interne Kennung: 4-3