2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sprzęt medyczny i wyposażenie w ramach przedsięwzięcia pn. „Rozwój opieki długoterminowej i geriatrycznej w Miejskim Centrum Medycznym im. dr. Karola Jonschera w Łodzi” realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” Inwestycja D4.1.1.
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest Zakup sprzętu medycznego i wyposażenia w ramach przedsięwzięcia pn. „Rozwój opieki długoterminowej i geriatrycznej w Miejskim Centrum Medycznym im. dr. Karola Jonschera w Łodzi” realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” Inwestycja D4.1.1. „Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym”.
Vorherige Bekanntmachung: 395598-2026
Interne Kennung: 30/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Postępowania przetargowe na dostarczanie sprzętów medycznych, ze względu na wartość zamówienia, prowadzone są w tzw. procedurze unijnej, a więc obarczone są większymi rygorami, aniżeli tzw. przetargi krajowe. Najbardziej istotną w tym przypadku kwestią jest termin składania ofert – standardowo w przetargu nieograniczonym to min. 35 dni, gdzie poniżej progów unijnych to 7 lub 14 dni. Wobec tego przeprowadzenie postępowania przetargowego trwa min. 2 miesiące. Zamawiający, po przeanalizowaniu ogółu okoliczności faktycznych i prawnych towarzyszących rozpatrywanemu zamówieniu, doszedł do wniosku, iż rozstrzygnięcie w/w postępowania, a także zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem pełnego 35-dniowego terminu składania ofert jest niemożliwe, co z kolei w rażący sposób zagraża interesom Zamawiającego z uwagi na ryzyko przerwania dostaw. Przedłużenie postępowania mogłoby zagrażać zdrowiu pacjentów. W związku z unieważnieniem postępowania prowadzonego na tego typu asortyment w roku bieżącym (50/2025, 12/2026, 18/2026, 26/2026) 50/2026 i 12/2026- z uwagi na fakt, że na nie wszystkie pakiety zostały złożone oferty (art.255 okt.1 ustawy Pzp.), natomiast w postępowaniu 18/2026 i 26/2026 wszystkie złożone oferty podlegały odrzuceniu w związku z czym postępowanie zostało unieważnione w całości, koniecznym staje się uruchomienie przedmiotowego postępowania jako pilnego, w tym uwzględnienie konieczności maksymalnego, dopuszczalnego prawem skrócenia terminów prowadzonego postępowania. . Ww. zadanie jest objęte dotacją pochodzącą z KPO i Zwiększania Odporności (KPO) realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” Inwestycja D4.1.1. „Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym” ogłoszonych przez MZ. Zgodnie z warunkami otrzymania dotacji Zamawiający zobowiązany jest do rozliczenia wydatków poniesionych z tytułu realizacji przedmiotowego zamówienia do dnia 31.05.2026r. Zatem, pilna potrzeba udzielenia zamówienia oraz związane z tym skrócenie terminu składania ofert w wszczętym postępowaniu wynika z konieczności zagwarantowania zrealizowania zamówień objętych dotacją i ich prawidłowego rozliczenia. Biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenia Zamawiającego dotyczące realizacji podobnych zamówień oraz obecnie obowiązujące realia rynkowe Zamawiający uważa, że nie jest możliwe skrócenie terminu realizacji zamówienia, gdyż wiązałoby to się ze zmianami dotyczącym charakterystyki przedmiotu zamówienia, a to mogłoby wpłynąć na konkurencyjność ofert, a w skrajnym przypadku doprowadzić do braku ofert i do unieważnienia postępowania. Brak realizacji zamówienia w terminie wskazanym w projekcie uznane będzie przez MZ za wydatek niekwalifikowany i niewykonanie zakresu rzeczowego dotacji, co z kolei narazi Zamawiającego na niekorzystne skutki finansowe i organizacyjne. Podkreślania wymaga, że zgodnie z art. 138 ust 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Pzp (t.j.: Dz. U. 2024 poz. 1320 ze zm.) „Termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej” Tym niemniej, zgodnie z art. 138 ust 2 pkt. 2 ustawy Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu UPUEj, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Zamawiający posiada możliwość skracania terminów otrzymywania ofert w przypadkach, gdy pilny charakter sytuacji sprawia, że zwykłe terminy są niewykonalne, lecz nie uniemożliwia to przeprowadzenia regularnego postępowania. Redakcja tego motywu preambuły wskazuje wyraźnie, że możliwym jest to nawet w sytuacji zawinionego zachowania Zam.– istotą jest bowiem utrzymanie trybu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z ogłoszeniem.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pakiet I
Beschreibung: Sprzęty medyczne i niemedyczne w podziale na 7 pozycji
Interne Kennung: Pakiet 1