2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse af IT-opgradering, -opdatering og -support af patientmonitoreringsudstyr
Beschreibung: Denne anskaffelse har til formål, at Leverandøren leverer løbende softwarelicenser, IT-opgradering, -opdatering og -support af ordregivers Philips patientmonitoreringsudstyr, som er anskaffet via anden rammeaftale i udstyrets levetid. Løbende opdatering af udstyrets software er en forudsætning for at kunne anvende udstyret i hele levetiden på op til 15 år samt at vedligeholde udstyrets it-sikkerhed. Kontrakten specificerer kravene til IT-service af det fysiske patientmonitoreringsapparatur og understøttende enheder. Følgende ydelser er indeholdt i kontrakten: - Drift af patientmonitoreringsløsning i kundens driftscenter - Tilrådighedsstillelse af licenser til seneste software-versioner - Opgradering og opdatering af kundens patientmonitoreringsenheder og tilhørende løsning i kundens driftscenter - Servicedesk og incident-håndtering (it-support) - Uddannelse i nye funktioner ifm. nye versioner af løsningen Efter Region Sjællands vurdering samt høring af relevante aktører i markedet kan disse ydelser alene skaffes af Philips Danmark A/S, fordi øvrige aktører på markedet af tekniske årsager ikke kan opgradere og vedligeholde Region Sjællands eksisterende udstyr af producenten Philips. Region Sjælland vurderer derfor, at betingelserne i Udbudslovens § 80, stk. 3 for at anvende udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse, er opfyldt. Kontrakten løber, indtil den opsiges, idet kontraktværdien tager udgangspunkt i en kontraktperiode på 10 år.
Interne Kennung: PRJ-2024-00930
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72261000 Software-Unterstützung, 72263000 Software-Implementierung, 72265000 Software-Konfiguration, 72266000 Software-Beratung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72268000 Bereitstellung von Software, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000