486744-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Offentligt udbud på transport og behandling af A2-træ for Ressourcer & Genbrug – Vejle Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud på transport og behandling af A2-træ for Ressourcer & Genbrug – Vejle Kommune
BeschreibungUdbudsprocessen omfatter en kontrakt til Ordregivers anskaffelse af transport og behandling af A2-træ til genanvendelse fra Vejle Kommunes genbrugspladser. Tilbudsgiver skal forestå afhentning, transport, behandling og genanvendelse af det indsamlede A2-træ fra Ordregivers fire (4) genbrugspladser samt stille nødvendige containere til rådighed på RessourceCenter Vejle i hele kontraktperioden. Tilbudsgiver skal sikre, at størst mulig andel af træet genanvendes, og at restprodukter håndteres i overensstemmelse med gældende lovgivning, herunder affaldsbekendtgørelsen. I 2025 var mængden for træ til genanvendelse (A2-træ) å 6.462 tons og antallet af afhentninger for et læs á to (2) fyldte containere på 716 fra Ordregivers fire (4) genbrugspladser. Mængden og antal afhentninger af træ til genanvendelse (A2-træ) forventes at variere hen over året samt mellem de enkelte år i kontraktperioden. Det forventes, at de fremtidige mængder og antal afhentninger vil ligge på omtrent samme niveau. Den forventede volumen i tilbudslisten er alene vejledende og ikke bindende for Ordregiver, da de baserer sig på historiske tal. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet for en nærmere beskrivelse af den udbudte opgave.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen
5. Los
LosLOT-0000