See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud: Rammeaftale - indkøb og service af elbiler til Esbjerg Kommune
Beschreibung: Udbuddet omfatter indkøb og levering af eldrevne personbiler, små busser, varebiler samt chassis- og mandskabsbiler inden for indregistreringskategorierne M1, N1 og N2. Køretøjerne spænder fra personbiler til maks. 5 personer til små busser med 7 eller 9 sæder samt vare- og chassisbaserede køretøjer med en tilladt totalvægt på op til hhv. 3.500 og 4.250 kg. Aftalen omfatter desuden relaterede tjenesteydelser, herunder serviceeftersyn, montering af sporingsenheder samt montering af logo og teststreamers på de leverede køretøjer. Busser, lastbiler og andre motorkøretøjer uden for ovennævnte kategorier er ikke omfattet af udbuddet. Bemærk at Fanø Kommune er tilsluttet aftalen.
Vorherige Bekanntmachung: 291873-2026
Interne Kennung: 707128
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34110000 Personenkraftwagen, 34140000 Schwerlastfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1, små personbiler
Beschreibung: Eldrevne biler, som er beregnet til befordring af højst 5 personer inkl. føreren, og som ikke har en tilladt totalvægt på over 3.500 kg – svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori M1, samt tilhørende tjenesteydelser.
Interne Kennung: 707129
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34100000 Kraftfahrzeuge, 34110000 Personenkraftwagen
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2, mellemstore og store personbiler
Interne Kennung: 707130
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3, små busser
Beschreibung: Eldrevne biler, som er beregnet til befordring af hhv. min. 7 og 9 personer inkl. føreren, og som ikke har en tilladt totalvægt på over 3.500 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori M1, samt tilhørende tjenesteydelser.
Interne Kennung: 707131
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4, små varebiler
Beschreibung: Eldrevne biler der er indrettet til godsbefordring, og som har en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N1.
Interne Kennung: 707132
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34100000 Kraftfahrzeuge, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5, mellemstore og store varebiler:
Beschreibung: Eldrevne biler der er indrettet til godsbefordring, og som har en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N1, eller som har en tilladt totalvægt på ikke over 4.250 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N2, samt tilhørende tjenesteydelser.
Interne Kennung: 707133
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34100000 Kraftfahrzeuge, 34140000 Schwerlastfahrzeuge
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6, chassisbiler
Beschreibung: Eldrevne biler der er indrettet til at benyttes til opbygning på chassis, er beregnet til befordring af højest 3 personer, og som har en tilladt totalvægt på ikke over 3.500 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N1, eller som har en tilladt totalvægt på ikke over 4.250 kg svarende til bekendtgørelsens indregistreringskategori N2, samt tilhørende tjenesteydelser.
Interne Kennung: 707134