48704-2025 - Ergebnis
Polen – Kreditgewährung – Usługa zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 10.610.000,00 zł na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Ludwin oraz spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Usługa zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 10.610.000,00 zł na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Ludwin oraz spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest usługa zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 10.610.000,00 zł (dziesięć milionów sześćset dziesięć tysięcy złotych) na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Ludwin w roku 2024 w związku z realizacją inwestycji ujętych w uchwale budżetowej na 2024 rok i WPF Gminy Ludwin na lata 2024 – 2027 oraz na spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów. Wykonawca przygotowując ofertę musi uwzględnić: − wszystkie koszty związane z uzyskaniem kredytu, − wszystkie koszty związane ze spłatą kredytu i podać w ofercie całkowity koszt jego spłaty za przewidywany okres kredytowania. − oprocentowanie kredytu wg średniej arytmetycznej stawki WIBOR 3M za miesiąc wrzesień 2024 r. powiększona o marżę Wykonawcy. Jedynym dopuszczalnym kosztem dla Zamawiającego będą koszty odsetek od udzielonego kredytu. Szczegółowe warunki kredytu: − Kredyt zostanie przeznaczony na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy w 2024 r. oraz na spłatę rat kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych. - Środki z kredytu zostaną wykorzystane do dnia 31.12.2024 r. - Termin wypłaty całości kredytu w celu obliczenia ceny ofertowej ustala się na dzień 15.12.2024 r. - Karencja w spłacie kapitału do dnia 30.03.2028 r. − Płatność pierwszej raty kapitału do 31.03.2028 r. Raty płatne do ostatniego dnia każdego kwartału. − Marża wykonawcy jest stała w okresie umowy. − Oprocentowanie stanowi koszt obsługi kredytu. − Marża Wykonawcy nie może ulec zmianie podczas trwania umowy. − Forma zabezpieczenia kredytu – weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową na sumę odpowiadającą kwocie zadłużenia z tytułu wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami oraz innymi kosztami Wykonawcy. - Zamawiający informuje, że przeciwko Gminie Ludwin nie toczy się aktualnie żadne postępowanie egzekucyjne. − Zamawiający nie posiada zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, banków, firm leasingowych oraz instytucji finansowych, rządowych lub samorządowych, - Zamawiający informuje, że nie zawieszono organów Zamawiającego, nie ustanowiono zarządu komisarycznego, Zamawiający nie realizuje programu naprawczego ani nie skierował i nie skieruje do opinii RIO takiego programu, - Zamawiający nie udzielał poręczeń ani gwarancji, − Zakłada się złożenie kontrasygnaty Skarbnika Gminy na dokumentach kredytowych (umowa kredytowa, weksel In blanco, deklaracja wystawienia weksla in blanco), − Zamawiający nie posiada innych wieloletnich zobowiązań niż te ujęte w kwocie długu w wieloletniej prognozie finansowej oraz w sprawozdaniu budżetowym Rb-Z, − Odsetki od kredytu w okresie karencji, tj. od chwili wypłaty pierwszej transzy kredytu do czasu spłaty pierwszej raty będą naliczane i płatne w okresach miesięcznych do ostatniego dnia kalendarzowego miesiąca. Pozostałe wg harmonogramu spłat przygotowanego przez Bank, tylko od kwoty faktycznie uruchomionego kredytu. - Pierwsze odsetki od kredytu będą płatne w dniu 31 stycznia 2025 r. i obejmować będą odsetki za grudzień 2024 r. oraz odsetki bieżące za miesiąc styczeń 2025 r. (odsetki za grudzień 2024 r. nie będą płatne do końca grudnia 2024 r.). - Odsetki naliczane będą za rzeczywistą liczbę dni wykorzystania kredytu (w liczniku 365 dni lub 366 dni /w latach przestępnych/) w stosunku do 365 dni (mianownik „na sztywno” - 365 dni, baza odsetkowa 365(6)/365).
Interne Kennung: Za.271.24.2024
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest usługa zaciągnięcia kredytu długoterminowego w wysokości 10.610.000,00 zł (dziesięć milionów sześćset dziesięć tysięcy złotych) na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy Ludwin w roku 2024 w związku z realizacją inwestycji ujętych w uchwale budżetowej na 2024 rok i WPF Gminy Ludwin na lata 2024 – 2027 oraz na spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów. Wykonawca przygotowując ofertę musi uwzględnić: − wszystkie koszty związane z uzyskaniem kredytu, − wszystkie koszty związane ze spłatą kredytu i podać w ofercie całkowity koszt jego spłaty za przewidywany okres kredytowania. − oprocentowanie kredytu wg średniej arytmetycznej stawki WIBOR 3M za miesiąc wrzesień 2024 r. powiększona o marżę Wykonawcy. Jedynym dopuszczalnym kosztem dla Zamawiającego będą koszty odsetek od udzielonego kredytu. Szczegółowe warunki kredytu: − Kredyt zostanie przeznaczony na pokrycie planowanego deficytu budżetu Gminy w 2024 r. oraz na spłatę rat kredytów zaciągniętych w latach ubiegłych. - Środki z kredytu zostaną wykorzystane do dnia 31.12.2024 r. - Termin wypłaty całości kredytu w celu obliczenia ceny ofertowej ustala się na dzień 15.12.2024 r. - Karencja w spłacie kapitału do dnia 30.03.2028 r. − Płatność pierwszej raty kapitału do 31.03.2028 r. Raty płatne do ostatniego dnia każdego kwartału. − Marża wykonawcy jest stała w okresie umowy. − Oprocentowanie stanowi koszt obsługi kredytu. − Marża Wykonawcy nie może ulec zmianie podczas trwania umowy. − Forma zabezpieczenia kredytu – weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową na sumę odpowiadającą kwocie zadłużenia z tytułu wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami oraz innymi kosztami Wykonawcy. - Zamawiający informuje, że przeciwko Gminie Ludwin nie toczy się aktualnie żadne postępowanie egzekucyjne. − Zamawiający nie posiada zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, banków, firm leasingowych oraz instytucji finansowych, rządowych lub samorządowych, - Zamawiający informuje, że nie zawieszono organów Zamawiającego, nie ustanowiono zarządu komisarycznego, Zamawiający nie realizuje programu naprawczego ani nie skierował i nie skieruje do opinii RIO takiego programu, - Zamawiający nie udzielał poręczeń ani gwarancji, − Zakłada się złożenie kontrasygnaty Skarbnika Gminy na dokumentach kredytowych (umowa kredytowa, weksel In blanco, deklaracja wystawienia weksla in blanco), − Zamawiający nie posiada innych wieloletnich zobowiązań niż te ujęte w kwocie długu w wieloletniej prognozie finansowej oraz w sprawozdaniu budżetowym Rb-Z, − Odsetki od kredytu w okresie karencji, tj. od chwili wypłaty pierwszej transzy kredytu do czasu spłaty pierwszej raty będą naliczane i płatne w okresach miesięcznych do ostatniego dnia kalendarzowego miesiąca. Pozostałe wg harmonogramu spłat przygotowanego przez Bank, tylko od kwoty faktycznie uruchomionego kredytu. - Pierwsze odsetki od kredytu będą płatne w dniu 31 stycznia 2025 r. i obejmować będą odsetki za grudzień 2024 r. oraz odsetki bieżące za miesiąc styczeń 2025 r. (odsetki za grudzień 2024 r. nie będą płatne do końca grudnia 2024 r.). - Odsetki naliczane będą za rzeczywistą liczbę dni wykorzystania kredytu (w liczniku 365 dni lub 366 dni /w latach przestępnych/) w stosunku do 365 dni (mianownik „na sztywno” - 365 dni, baza odsetkowa 365(6)/365). - Spłata rat kapitałowych będzie następowała ostatniego dnia kalendarzowego miesiąca kończącego kwartał kalendarzowy, w okresie 31.03.2028 r. – 31.12.2034 r. − Za spłatę rat odsetkowych oraz rat kapitałowych należy przyjąć dzień wpływu środków do Banku – Wykonawcy. Jeżeli termin płatności przypada na dzień ustawowo wolny od pracy uważa się, że termin został zachowany, jeżeli spłata odsetek i kredytu nastąpiła w pierwszym dniu roboczym przypadającym po terminie określonym w umowie. - Od niespłaconej w terminie kwoty kredytu (raty kredytu) bank nalicza odsetki za opóźnienie w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w stosunku rocznym, − Zamawiający zastrzega sobie prawo do skorzystania tylko z części przyznanego kredytu. W w/w sytuacji zamawiający nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów z powodu niewykorzystania przyznanych środków finansowych. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wykorzystania mniejszej kwoty kredytu lub rezygnacji z kredytu bez ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek kosztów. W przypadku zaciągnięcia kredytu w wysokości niższej od planowanej nie będzie to skutkować rozwiązaniem umowy kredytowej oraz nie będzie powodować żadnych innych roszczeń Wykonawcy w stosunku do Zamawiającego. Wykonawca nie będzie naliczał i pobierał odsetek, jakichkolwiek opłat i prowizji bankowych od kwoty niewykorzystanego kredytu. − Zamawiający zastrzega sobie prawo do wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu. W w/w sytuacji Zamawiający nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, odsetki liczone będą za okres jego faktycznego wykorzystania. − Zamawiający zastrzega sobie prawo do rezygnacji z wykorzystania części kredytu bez dodatkowych opłat i kosztów. - Ewentualna zmiana harmonogramu spłaty kredytu polegająca na przesunięciu terminu spłaty rat kapitałowych na później/wydłużeniu okresu kredytowania/ zmianie wysokości rat kapitałowych będą wymagały aprobaty obu stron umowy kredytowej (Zamawiającego oraz Banku-Wykonawcy). − Liczba oraz wysokość transz uruchomienia kredytu będzie ustalona przez Zamawiającego według jego bieżących potrzeb, na podstawie pisemnych dyspozycji Zamawiającego. − Oprocentowanie kredytu zmienne, oparte na stawce WIBOR 3M z ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedniego, obowiązująca od 1-go dnia następnego miesiąca, plus marża bankowa (stała) w okresie obowiązywania umowy. UWAGA: Dla potrzeb obliczenia ceny ofertowej należy przyjąć stawkę bazową oprocentowania według średniej arytmetycznej stawki WIBOR 3M za miesiąc wrzesień 2024 r., tj. stawkę w wysokości 5,85 plus marża bankowa.