487113-2026 - Ergebnis
Polen – Unternehmens- und Managementberatung – Usługa doradztwa w zakresie analizy uwarunkowań i struktury procesu podziału spółki ENEA S.A. poprzez przeniesienie wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Spółki na Enea Power&Gas Trading sp. z o.o.
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUsługa doradztwa w zakresie analizy uwarunkowań i struktury procesu podziału spółki ENEA S.A. poprzez przeniesienie wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Spółki na Enea Power&Gas Trading sp. z o.o.
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest: „Usługa doradztwa w zakresie analizy uwarunkowań i struktury procesu podziału spółki ENEA S.A. poprzez przeniesienie wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Spółki, przeznaczonej do prowadzenia działalności polegającej na obrocie energią elektryczną i paliwami gazowymi na Enea Power&Gas Trading sp. z o.o. „ Zamawiający informuje, że ze względów technicznych (ograniczenie liczby znaków możliwych do wprowadzenia na platformie e-Zamówienia) postępowanie zostało zarejestrowane pod skróconą nazwą: „Usługa doradztwa w zakresie analizy uwarunkowań i struktury procesu podziału spółki ENEA S.A. poprzez przeniesienie wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Spółki na Enea Power&Gas Trading sp. z o.o.”. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług doradztwa w zakresie analizy uwarunkowań i struktury procesu Wyodrębnienia („Przedmiot Usług„) na potrzeby przygotowania uzasadnienia odnoszącego się do skutków ekonomicznych i społecznych Wyodrębnienia, w tym w szczególności omówienia jego wpływu na ochronę interesów Skarbu Państwa oraz ochronę interesu pracowników i innych osób związanych ze Spółką Dzieloną (art. 12 ust. 1 pkt 5) UZZMP, jak również na potrzeby wykonania przez Skarb Państwa prawa głosu w Spółce Dzielonej na walnym zgromadzeniu w sprawie Wyodrębnienia. Przedmiot Usług obejmie: 1. ocenę uzasadnienia ekonomicznego Wyodrębnienia przedstawionego przez Spółkę Dzieloną i Spółkę Przejmującą; 2. ocenę wpływu Wyodrębnienia na możliwość realizacji polityki dywidendowej Spółki Dzielonej; 3. identyfikację i ocenę ryzyk (ekonomicznych, finansowych, biznesowych) istotnych z punktu widzenia Skarbu Państwa jako dominującego akcjonariusza Spółki Dzielonej oraz sposoby ich złagodzenia lub wyeliminowania; 4. rekomendacje co do obszarów działalności realizowanych przez Spółkę Przejmującą, kluczowych z punktu widzenia interesów Skarbu Państwa, w zakresie których zasadne byłoby angażowanie Skarbu Państwa w proces decyzyjny dotyczący takiej działalności; 5. analizę i rekomendacje co do wybranych aspektów docelowej struktury ładu korporacyjnego Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej; 6. ocenę zgodności Wyodrębnienia z Polityką Energetyczną Państwa do 2040 r. oraz inicjatywami wynikającymi z Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.; 7. wskazanie innych okoliczności istotnych z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa, które powinny zostać uwzględnione przed realizacją Wyodrębnienia, 8. informacje przekazane przez Spółkę Dzieloną lub Spółkę Przejmującą, jak również informacje publicznie dostępne. Jednocześnie Przedmiot Usług nie będzie: 1. polegać na przeprowadzaniu badania due diligence żadnej ze spółek zaangażowanych w Wyodrębnienie; 2. uwzględniać przeprowadzenia wyceny żadnej ze spółek zaangażowanych w Wyodrębnienie; 3. obejmować usług doradztwa prawnego ani podatkowego. 4. Wykonanie Przedmiotu Usług przybierze formę pisemnego raportu zawierającego: 1. analizę wraz z wnioskami i rekomendacjami w zakresie opisanym w pkt II.2; 2. rekomendacje co do zasadności skierowania przez MAP wniosku na Radę Ministrów w sprawie wyrażenia zgody na Wyodrębnienie oraz stanowiska i sposobu wykonania przez Skarb Państwa prawa głosu w Spółce Dzielonej na walnym zgromadzeniu w sprawie Wyodrębnienia. Zamawiający nie wymaga składania przedmiotowych środków dowodowych. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia zgodnie z art. 117 ust. 4 ustawy dołączają do oferty oświadczenie, z którego wynika, które usługi wykonają poszczególni Wykonawcy. Wykonawca, który polega na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby, zgodnie z art. 118 ust. 3 ustawy składa wraz z ofertą, Zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji danego zamówienia lub inny podmiotowy środek dowodowy potwierdzający, że Wykonawca realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów. W celu dokonania oceny, czy Wykonawca będzie dysponował niezbędnymi zasobami w stopniu umożliwiającym należyte wykonanie zamówienia publicznego oraz oceny, czy stosunek łączący Wykonawcę z tymi podmiotami gwarantuje rzeczywisty dostęp do ich zasobów, Zamawiający żąda dokumentów, z których, zgodnie z art. 118 ust. 4 ustawy wynikać będzie co najmniej: 1) zakres dostępnych Wykonawcy zasobów podmiotu udostępniającego zasoby; 2) sposób i okres udostępnienia Wykonawcy i wykorzystania przez niego zasobów podmiotu udostępniającego te zasoby przy wykonywaniu zamówienia; 3) czy i w jakim zakresie podmiot udostępniający zasoby, na zdolnościach którego Wykonawca polega w odniesieniu do warunków udziału w postępowaniu dotyczących doświadczenia, zrealizuje usługi, których wskazane zdolności dotyczą. Zamawiający oceni, czy udostępniane Wykonawcy przez inne podmioty zdolności w zakresie doświadczenia i osób skierowanych do realizacji zamówienia, pozwalają na wykazanie przez Wykonawcę spełniania warunku udziału w postępowaniu. Wzór zobowiązania stanowi załącznik do SWZ. W przypadku, gdy Wykonawca polega na zdolnościach zawodowych innych podmiotów, Zamawiający zbada czy nie zachodzą wobec innych podmiotów podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy, w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego i w art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 w brzmieniu określonym w rozporządzeniu 2025/2033 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie. Pozostałe szczegóły zawiera dokumentacja postępowania
Interne KennungBA.V.260.6.2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensZamawiający przewiduje zastosowanie tzw. procedury odwróconej, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy, tj. Zamawiający najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu za wyjątkiem sytuacji określonej w art. 261 ustawy. Wykonawca może zostać wykluczony przez Zamawiającego na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia. Zamawiający nie przewiduje udzielenie zamówienia w częściach. Przedmiot zamówienia nie uzasadnia dzielenia zamówienia na części, gdyż jest jednolity. W ramach zamówienia wykonawca przygotuje raport podsumowujący przeprowadzoną analizę wraz z wnioskami i rekomendacjami. Zamawiający nie przewiduje możliwość przeprowadzenia wizji lokalnej. Zgodnie z art. 121 ustawy Zamawiający nie dokonuje zastrzeżenia dotyczącego obowiązku osobistego wykonania przez Wykonawcę kluczowych części zamówienia. Wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom. W takim przypadku zobowiązany jest do wskazania powierzonej części (zakresu) zamówienia w oświadczeniu na formularzu Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ). Zamawiający nie dopuszcza możliwości udziału w postępowaniu Wykonawców, podwykonawców oraz podmiotów udostępniających zasoby z państw trzecich, które nie są objęte porozumieniem GPA i nie są stroną innych umów z Unią Europejską. Zamawiający nie dopuszcza udziału: a) Wykonawcy prowadzącego działalność oraz mającego siedzibę w państwie trzecim nieobjętym umowami, b) Wykonawcy wspólnie ubiegającego się o zamówienie z Wykonawcami z państw trzecich nieobjętych umowami, c) Wykonawcy, który ubiega się o zamówienie, polegając na zasobach podmiotów pochodzących z państw trzecich nieobjętych umowami, d) Wykonawcy, który ubiega się o zamówienie, powierzając wykonanie części zamówienia podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom pochodzącym z państw trzecich nieobjętych umowami. Wykonawca nie podlega wykluczeniu w okolicznościach określonych w art. 108 ust. 1 pkt 1, 2, 5 ustawy, jeżeli udowodni Zamawiającemu, że spełnił łącznie następujące przesłanki: 1) naprawił lub zobowiązał się do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem, wykroczeniem lub swoim nieprawidłowym postępowaniem, w tym poprzez zadośćuczynienie pieniężne; 2) wyczerpująco wyjaśnił fakty i okoliczności związane z przestępstwem, wykroczeniem lub swoim nieprawidłowym postępowaniem oraz spowodowanymi przez nie szkodami, aktywnie współpracując odpowiednio z właściwymi organami, w tym organami ścigania, lub Zamawiającym; 3) podjął konkretne środki techniczne, organizacyjne i kadrowe, odpowiednie dla zapobiegania dalszym przestępstwom, wykroczeniom lub nieprawidłowemu postępowaniu, w szczególności: a) zerwał wszelkie powiązania z osobami lub podmiotami odpowiedzialnymi za nieprawidłowe postępowanie wykonawcy, b) zreorganizował personel, c) wdrożył system sprawozdawczości i kontroli, d) utworzył struktury audytu wewnętrznego do monitorowania przestrzegania przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów, e) wprowadził wewnętrzne regulacje dotyczące odpowiedzialności i odszkodowań za nieprzestrzeganie przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów. Zamawiający ocenia, czy podjęte przez Wykonawcę ww. czynności są wystarczające do wykazania jego rzetelności, uwzględniając wagę i szczególne okoliczności czynu Wykonawcy. Jeżeli podjęte przez Wykonawcę czynności, nie są wystarczające do wykazania jego rzetelności, Zamawiający wyklucza Wykonawcę. Zamawiający wskazuje, że okresy wykluczenia zostały wskazane w przepisie art. 111 ustawy. W dniu 8 kwietnia 2022 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1), które ustanawia ogólnounijny zakaz udziału rosyjskich wykonawców w zamówieniach publicznych i koncesjach udzielanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Na mocy rozporządzenia 2025/2033 do rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31.7.2014, str. 1) zostały dodane przepisy art. 5k o zakazie udzielania zamówień publicznych rosyjskim wykonawcom w zakresie określonym w powołanym rozporządzeniu. Na potwierdzenie/ lub braku ww. okoliczności Wykonawca zobowiązany jest dołączyć do Oferty stosowne Oświadczenie. Ofertę sporządza się w języku polskim na Formularzu Ofertowym sporządzonym na formularzu w portalu e-Zamówienia. Wraz z ofertą Wykonawca jest zobowiązany złożyć: a) Oświadczenie (JEDZ) b) Pełnomocnictwo upoważniające do złożenia oferty, o ile ofertę składa pełnomocnik; c) Pełnomocnictwo dla pełnomocnika do reprezentowania w postępowaniu Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia - dotyczy ofert składanych przez Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia; d) Wszelkie niezbędne oświadczenia, dokumenty i wykazy wymagane w SWZ, e) Uzasadnienie do zastrzeżenia informacji znajdujących się w ofercie jako tajemnica przedsiębiorstwa – o ile dotyczy;
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79410000 Unternehmens- und Managementberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79411100 Beratungsdienste im Bereich Wirtschaftsförderung
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest: „Usługa doradztwa w zakresie analizy uwarunkowań i struktury procesu podziału spółki ENEA S.A. poprzez przeniesienie wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Spółki, przeznaczonej do prowadzenia działalności polegającej na obrocie energią elektryczną i paliwami gazowymi na Enea Power&Gas Trading sp. z o.o. „ Zamawiający informuje, że ze względów technicznych (ograniczenie liczby znaków możliwych do wprowadzenia na platformie e-Zamówienia) postępowanie zostało zarejestrowane pod skróconą nazwą: „Usługa doradztwa w zakresie analizy uwarunkowań i struktury procesu podziału spółki ENEA S.A. poprzez przeniesienie wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Spółki na Enea Power&Gas Trading sp. z o.o.”. Tak jest również zatytułowany dokument SWZ oraz tak będą oznaczone dokumenty generowane automatycznie na Platformie e-Zamówienia. Jednak w pozostałych miejscach dokumentacji postępowania Zamawiający będzie się posługiwał pełną nazwą zgodną z pkt. 4.1. SWZ. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarty jest w Załączniku nr 1 do SWZ.
Menge1 Stück