2. Verfahren
Verfahren
Titel: Proiectare și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investiții „INTEGRAREA SISTEMULUI DE CONTROL ACCES AL MAGISTRALEI 4 (RACORD 1 – NICOLAE GRIGORESCU 2 – ANGHEL SALIGNY ȘI RACORD 2 – GARA DE NORD 2 – STRĂULEȘTI) CU MAGISTRALELE 1, 2 ȘI 3 ȘI TL”
Beschreibung: Proiectare si executie lucrari pentru realizarea obiectivului de investitii „INTEGRAREA SISTEMULUI DE CONTROL ACCES AL MAGISTRALEI 4 (RACORD 1 – NICOLAE GRIGORESCU 2 – ANGHEL SALIGNY ȘI RACORD 2 – GARA DE NORD 2 – STRĂULEȘTI) CU MAGISTRALELE 1, 2 ȘI 3 ȘI TL”. Activităţile generale necesare pentru integrarea instalaţiilor de control acces sunt următoarele: A. Proiectare tehnică ● elaborare Proiect Tehnic și Detalii de Execuție; ● planuri de integrare tehnologică la nivel local și central; ● documentații tehnice pentru obținerea avizelor și aprobărilor necesare, dacă este cazul; ● întocmirea Analizei de risc la securitate fizică pentru fiecare stație, conform legislației în vigoare; ● întocmirea și transmiterea documentațiilor tehnice spre verificare și aprobare conform legislației aplicabile. B. Execuție lucrări și montaj echipamente ● furnizarea, transportul și montajul echipamentelor hardware; ● instalarea sistemelor și infrastructurii auxiliare necesare; ● realizarea tuturor lucrărilor și facilităților temporare necesare execuției; ● reconfigurarea și refacerea zonelor de lucru la starea inițială; ● punerea în funcțiune și integrarea completă în sistemul central METROREX S.A.; ● probe tehnologice, teste operaționale și recepția la terminarea lucrărilor. Sunt incluse lucrările pentru instalațiile auxiliare aferente sistemului de control acces și taxare, după caz: CCTV, antiefracție, sonorizare, telefonie, ventilație, alimentare electrică, împământare, detecție și semnalizare incendiu, atât la nivel stație, cât și integrarea în sistemul central. C. Software și integrare IT ● furnizarea și configurarea aplicațiilor software pentru operare și management; ● interconectare și interoperabilitate cu sistemul existent METROREX S.A.; ● livrarea documentației de integrare, testare și operare; ● instruirea personalului tehnic METROREX S.A.. Activitatea Antreprenorului în cadrul contractului se va structura în trei etape, respectiv: -etapa de proiectare, pe o perioadă de 3 luni, -etapa de execuţie a lucrărilor pe o perioadă de 4 luni, -etapa de garanţie acordată echipamentelor și a lucrărilor executate - pe o perioadă de 60 de luni, cuprinsă între recepţia la punerea în funcţiune şi recepţia finală. Durata totală estimată a contractului este de 67 luni. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20. Termenul limită în care entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare, este ziua a 11-a înainte de data stabilită pentru depunerea ofertelor. Solicitările de clarificări referitoare atât la prezenta documentaţie de atribuire, cât și la evaluarea ofertelor depuse, se vor adresa, în limba romană, în mod exclusiv în SEAP, cu luarea în considerare a termenului de răspuns prevăzut la art. 172-173 din Legea nr. 99/2016, urmând ca METROREX S.A. să nu dea curs solicitarilor adresate prin altă modalitate de comunicare decât cea stabilită prin documentația de atribuire. Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul limită stabilit. Răspunsurile la solicitările de clarificări vor fi publicate în limba romană, în SEAP.
Interne Kennung: 13863739_2026_PAAPD1586508
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45234122 U-Bahn-Arbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Detalierea privind obiectul contractului: In cadrul Metrorex S.A. exista in acest moment, in statiile de metrou, instalatii de control acces al calatorilor avand tehnologii diferite si generatii diferite, in concordanta cu momentul instalarii sau al modernizarii acestora. Integrarea sistemului de control accces al Magistralei 4 (Racord 1 – Nicolae Grigorescu 2 – Anghel Saligny si Racord 2 – Gara de Nord 2 – Straulesti) cu Magistralele 1, 2 si 3 si TL este necesara pentru realizarea unei exploatari functionale unitare, prin modernizare si compatibilizare privind: conditiile de acces, utilizarea suporturilor moderne pentru titlurile de calatorie, gestiunea vanzarilor si tranzactiilor de calatorie la nivelul intregii retele de metrou, cat si adaptarea la prevederile legale actuale de reglementare cu privire la evacuarea calatorilor din statiile de metrou si asigurarea fluxurilor de evacuare in cazul aparitiei unor situatii de urgenta, in scopul realizarii serviciului public de transport al calatorilor cu metroul in conditii de siguranta, calitate si confort.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45316200 Installation von Signalanlagen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen, 72212600 Entwicklung von Datenbank- und Betriebssystemsoftware