See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Świadczenie usług w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennego wyżywienia dla pacjentów Szpitala w Puszczykowie.
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennego wyżywienia dla pacjentów Szpitala w Puszczykowie. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został zamieszczony w Załączniku nr 2 do SWZ (Opis przedmiotu zamówienia) oraz w Załączniku nr 3 do SWZ (projekt umowy).
Interne Kennung: Szp.12/ 50 /2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający, działając na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, skraca termin składania ofert z uwagi na wystąpienie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia, uzasadnionej koniecznością zapewnienia ciągłości świadczenia usług przygotowania i dystrybucji całodziennego wyżywienia dla pacjentów Szpitala w Puszczykowie. Przedmiot zamówienia obejmuje usługę o charakterze ciągłym, mającą bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie Szpitala oraz bezpieczeństwo hospitalizowanych pacjentów. Aktualnie obowiązująca umowa nr 98/ZP/2024 obowiązuje do dnia 31 sierpnia 2026 r., wobec czego nowa umowa musi zostać zawarta i rozpocząć obowiązywanie od dnia 1 września 2026 r. Jakakolwiek przerwa w realizacji przedmiotowej usługi mogłaby doprowadzić do zakłócenia działalności leczniczej Szpitala i uniemożliwić zapewnienie pacjentom wyżywienia zgodnego z wymaganiami medycznymi. Konieczność skrócenia terminu składania ofert wynika również z doświadczeń Zamawiającego związanych z prowadzeniem analogicznego postępowania w 2024 r. W celu wyłonienia wykonawcy Zamawiający był zmuszony przeprowadzić dwa odrębne postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jedno z postępowań było przedmiotem odwołań do Krajowa Izba Odwoławczej, co istotnie wydłużyło czas niezbędny do zakończenia procedury oraz zawarcia umowy. Doświadczenia te wskazują, że postępowania dotyczące usług żywienia szpitalnego cechują się podwyższonym ryzykiem wystąpienia środków ochrony prawnej, których długości ani przebiegu Zamawiający nie jest w stanie przewidzieć. Jednocześnie Zamawiający nie mógł wszcząć postępowania ze znacznym wyprzedzeniem wyłącznie w celu zachowania pełnego, ustawowego terminu składania ofert. Przedmiot zamówienia obejmuje usługę, której cena jest w istotnym stopniu uzależniona od aktualnych cen produktów spożywczych, kosztów pracy, cen energii, paliw oraz pozostałych kosztów prowadzenia działalności gastronomicznej. Ogłoszenie postępowania ze zbyt dużym wyprzedzeniem powodowałoby konieczność kalkulowania przez wykonawców ryzyk ekonomicznych dotyczących okresu, w którym umowa nie byłaby jeszcze realizowana. W praktyce skutkuje to uwzględnianiem przez wykonawców dodatkowych rezerw finansowych w cenach ofert, co może prowadzić do nieuzasadnionego wzrostu wartości zamówienia i ograniczenia konkurencyjności postępowania. Zamawiający był zatem zobowiązany do wyważenia dwóch równorzędnych celów. Z jednej strony zapewnienia wykonawcom odpowiednich warunków do przygotowania ofert oraz przeprowadzenia postępowania zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, z drugiej natomiast zachowania aktualności kalkulacji cenowych i uzyskania ofert odzwierciedlających rzeczywiste warunki rynkowe obowiązujące w okresie rozpoczęcia realizacji zamówienia. Wszczęcie postępowania w przyjętym terminie pozwala osiągnąć powyższy cel, jednak jednocześnie powoduje konieczność skrócenia terminu składania ofert, aby Zamawiający dysponował odpowiednim czasem na przeprowadzenie wszystkich czynności przewidzianych ustawą, w szczególności badania i oceny ofert, weryfikacji podmiotowych środków dowodowych, rozstrzygnięcia ewentualnych środków ochrony prawnej, zachowania ustawowego okresu na zawarcie umowy oraz podpisania umowy przed wygaśnięciem obecnie obowiązującego kontraktu. Podkreślenia wymaga, że konieczność skrócenia terminu składania ofert nie wynika z braku należytej staranności po stronie Zamawiającego, lecz z obiektywnych okoliczności związanych z charakterem przedmiotu zamówienia, doświadczeniami z poprzednich postępowań oraz potrzebą zapewnienia nieprzerwanego żywienia pacjentów Szpitala przy jednoczesnym uzyskaniu ofert odzwierciedlających aktualne realia rynkowe. Mając powyższe na uwadze, Zamawiający uznaje, że zachodzą przesłanki określone w art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, uzasadniające skrócenie terminu składania ofert.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55322000 Kochen von Mahlzeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55321000 Zubereitung von Mahlzeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Świadczenie usług w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennego wyżywienia dla pacjentów Szpitala w Puszczykowie