2. Verfahren
Verfahren
Titel: NZP.271.7.2026 Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługę gastronomiczną w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów i uprawnionego personelu Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie na rzecz Zamawiającego usług gastronomicznych w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów i uprawnionego personelu Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. 2. Opis przedmiotu zamówienia należy odczytywać wraz z ewentualnymi zmianami treści dokumentu, będącymi np. wynikiem udzielonych odpowiedzi na zapytania wykonawców.
Vorherige Bekanntmachung: 159690-2026
Interne Kennung: NZP.271.7.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z pzp zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w art. 138 ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Jak wskazuje się w wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 14.07.2023 r. (sygn. akt KIO 1844/23) "do powstania możliwości skrócenia terminu niezbędne jest wykazanie, że istnieje pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a zaspokojeniu tej potrzeby w odpowiedni sposób służy skrócenie terminu składania ofert. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia powinna być uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, nie zaś subiektywnym poczuciem pilności zamawiającego. Przepis art. 138 ust. 2 pkt 2 p.z.p. mówi jedynie o tym, by skrócenie terminu składania ofert było uzasadnione. Brak uzasadnienia skrócenia terminu w dokumentach publikacyjnych nie wyklucza sytuacji, w której skrócenie terminu faktycznie było uzasadnione, a czynność Zamawiającego prawidłowa. (...) Określając termin składania ofert (w tym również termin skrócony) zamawiający powinien mieć również na względzie to, by potencjalni wykonawcy zainteresowani uzyskaniem zamówienia mogli w tym czasie przygotować i złożyć ważną ofertę. Zamawiający powinien więc kierować się warunkami konkretnego postępowania, w szczególności opisem przedmiotu zamówienia, jego złożonością i skalą, przy uwzględnieniu interesów, których ochrona ma zostać zapewniona przez skrócenie terminu." W niniejszym postępowaniu skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione pilną potrzebą udzielenia zamówienia wynikającą z konieczności zapewnienia ciągłości świadczeń żywieniowych na rzecz pacjentów hospitalizowanych. Żywienie stanowi integralny element procesu leczenia, a przerwa w dostawach posiłków stwarza bezpośrednie ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów. Zamawiający nie dysponuje własną kuchnią, a zewnętrzne świadczenie usług jest jedynym sposobem zaspokojenia potrzeb bytowych pacjentów. Dodatkowo, od dnia 01.01.2026 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2025 r. w sprawie standardu organizacyjnego żywienia zbiorowego w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne (Dz.U. 2025 poz. 1780), które wprowadza istotne wymogi dotyczące organizacji i realizacji żywienia pacjentów, w tym w szczególności w zakresie: nomenklatury diet, jakości posiłków, dokumentowania oraz zapewnienia nadzoru dietetycznego. Wejście w życie powyższych regulacji spowodowało konieczność dostosowania opisu przedmiotu zamówienia oraz wymagań stawianych wykonawcom do aktualnie obowiązujących przepisów. Pilność udzielenia zamówienia wynika z faktu, że obecna umowa na świadczenie usług żywienia obowiązuje do dnia 31.03.2026r, a usługa musi być realizowana w sposób nieprzerwany od dnia 01.04.2026r (dzień po dniu). Przy zastosowaniu terminu 35 dni, o którym mowa w art. 138 ust. 1 Pzp, oraz z uwzględnieniem niezbędnych czynności po upływie terminu składania ofert (badanie i ocena ofert, ewentualne wezwania do wyjaśnień/uzupełnień, wybór oferty, KIO,zachowanie terminów związanych z zawarciem umowy, a także czas mobilizacji wykonawcy – co najmniej ok. 90 dni), wystąpiłoby istotne ryzyko braku możliwości zawarcia umowy i uruchomienia świadczenia usługi przed upływem okresu obowiązywania umowy dotychczasowej. Wobec powyższego, w okolicznościach niniejszej sprawy skrócenie terminu składania ofert do 20 dni (nie mniej niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia ) jest środkiem proporcjonalnym i najmniej ingerującym w konkurencję, pozwalającym jednocześnie zabezpieczyć ciągłość żywienia pacjentów. Zamawiający zapewnia pełny dostęp do dokumentów zamówienia od dnia publikacji oraz umożliwia wykonawcom zadawanie pytań do SWZ w terminie pozwalającym na przygotowanie ofert; odpowiedzi będą udzielane niezwłocznie z zachowaniem zasady równego traktowania wykonawców.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55321000 Zubereitung von Mahlzeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55320000 Servieren von Mahlzeiten
5. Los
Los: LOT-0002
Titel: Pakiet nr 1
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest świadczenie na rzecz Zamawiającego usług gastronomicznych w zakresie przygotowania i dystrybucji całodziennych posiłków dla pacjentów i uprawnionego personelu Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Szczegółowy opis i zakres przedmiotu zamówienia (rodzaj, właściwości i ilości przewidywanych przez Zamawiającego określa SWZ. Opis przedmiotu zamówienia należy odczytywać wraz z ewentualnymi zmianami treści dokumentu, będącymi np. wynikiem udzielonych odpowiedzi na zapytania wykonawców. Oferta dla swojej ważności musi być złożona na wszystkie pozycje. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert na pozycje w ramach postępowania.
Interne Kennung: Pakiet nr 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55520000 Verpflegungsdienste
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1. Zamawiający skorzysta z prawa opcji w przypadku, gdy zaistnieje po jego stronie taka potrzeba i gdy będzie dysponował dodatkowymi środkami finansowymi na realizację zamówienia w ramach opcji. 2. Realizacja usług w ramach prawa opcji będzie odbywać się na takich samych zasadach jak realizacja usług podstawowych, z zastrzeżeniem cen jednostkowych dla usług opcyjnych. Nieskorzystanie przez Zamawiającego z prawa opcji w całości lub w części, w szczególności z powodu braku środków finansowych, nie rodzi po stronie Wykonawcy jakichkolwiek roszczeń, w tym roszczeń odszkodowawczych lub o utracone korzyści. 3. Zamawiający zastrzega, iż część zamówienia określona jako prawo opcji jest uprawnieniem a nie zobowiązaniem Zamawiającego. Zamawiający może nie skorzystać z prawa opcji lub skorzystać w mniejszym zakresie, przy czym łączny zakres usług zrealizowanych w ramach opcji nie może przekroczyć maksymalnej ilości (wartości) określonej w ust. 4. Wykonawcy nie przysługują z tego tytułu żadne roszczenia, co Wykonawca akceptuje poprzez podpisanie niniejszej umowy. 4. Zamawiający może skorzystać z prawa opcji jednokrotnie lub wielokrotnie, w formie pisemnej lub dokumentowej, aż do wyczerpania maksymalnej ilości (wartości) usług określonej w ust. 4. 5. Skorzystanie z prawa opcji nie wymaga aneksowania niniejszej umowy. 6. W przypadku skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji Wykonawca jest zobowiązany do jego realizacji na warunkach określonych we wzorze umowy oraz SWZ, co niniejszym Wykonawca akceptuje przez podpisanie umowy.