489720-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dentalgeräte – Dynamisk indkøbssystem på dentalt udstyr (2026)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDynamisk indkøbssystem på dentalt udstyr (2026)
BeschreibungSyddansk Universitet opretter dynamisk indkøbssystem (DIS) vedrørende indkøb af dentaludstyr i forbindelse med etablering og drift af tandlæge- og tandplejeuddannelserne til SDU. Betingelserne for ansøgning om optagelse i systemet fremgår af filer. Eksempler på indhold til kommende selvstændige miniudbud er blot eksempler og ikke en udtømmende liste. Indkøbene er opdelt i kategorier: 1.Behandlerudstyr 2.Røntgen- og billeddiagnostisk udstyr 3. Digitalt dentallaboratorieudstyr 4.Steriltudstyr 5.Teknisk udstyr
Interne Kennung739155
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33130000 Dentalgeräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33192400 Zahnärztliche Arbeitsstationen, 33190000 Verschiedene medizinische Geräte und Produkte, 33141800 Zahnärztliches Verbrauchsmaterial, 51412000 Installation von zahnärztlichen Geräten und Geräten für sonstige Teildisziplinen, 33711790 Dental-Set
5. Los
LosLOT-0001
Titel1. Behandlerudstyr
Beschreibung-Behandlingsunit og stol til operationsstue og alm. klinikrum -Behandlerstole (træningsklinik med fodbetjening) -Behandlerstole (fantomtræningslokale og haptisk med håndbetjening) -Mikroskop -Kirurgianlæg inkl. rullebord inkl. saltvandsophæng -Fantomhoveder og tilhørende udstyr
Interne Kennung761121
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33130000 Dentalgeräte
LosLOT-0002
Titel2. Digitalt dentallaboratorieudstyr
Beschreibung-3D print setup -3D print setup, Hærder -3D print setup, Vasker -3D print, Fræser setup – slibning -3D print, Fræser setup - polering -Fræser setup, Vådfræser -Fræser setup, Ovn -3D printer / Lille -3D printer / Stor -Intraoral scanner
Interne Kennung761123
LosLOT-0003
Titel3. Røntgen- og billeddiagnostisk udstyr
Beschreibung-Røntgen CBCT -Røntgen OTP -Røntgen fremkalder (fosforpladescanner for intraorale røntgenbilleder) -Intraorale røntgen apparater -Røntgensoftware -Røntgenskab -Digital Sensor
Interne Kennung761122
LosLOT-0004
Titel4. Sterilt udstyr
Beschreibung-Ultralydkar -Autoklave (lille model) -Udstyr til rengøring og smøring af diverse instrumenter -Foliesvejser -Dental opvaskemaskine (lille model) -Håndinstrumenter
Interne Kennung761124
LosLOT-0005
Titel5. Teknisk udstyr
Beschreibung-Kompressor maskine -Sugemotor -Vandbehandling -Trykluftspistol
Interne Kennung761125