490001-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Technische Beratung und Konstruktionsberatung – Supervizarea serviciilor aferente obiectivului de investiție imobiliară : ”Lucrari de investitii in cazarma 2749 Mangalia” Cod proiect: 2022-I-2749 pentru care s-a încheiat Acordului contractual A-353 / 11.03.2025
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Supervizarea serviciilor aferente obiectivului de investiție imobiliară : ”Lucrari de investitii in cazarma 2749 Mangalia” Cod proiect: 2022-I-2749 pentru care s-a încheiat Acordului contractual A-353 / 11.03.2025
Beschreibung: Durata totală a serviciilor de proiectare este de 67 de luni, defalcate astfel: • Etapa pentru activitățile desfășurate pe parcursul execuției lucrărilor:  Durata de execuție este de 31 luni (930 zile), repartizate astfel:  interval care include perioada de la data menționată în Ordinului de începere a execuției lucrărilor emis de către autoritatea contractantă către antrepenorul general, și până la realizarea recepţiei la terminarea lucrărilor. • Etapa pentru activitățile desfășurate în perioada de garanție a lucrărilor  Garantia lucrărilor este de 36 luni (1080 zile) de la încheierea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor, conform prevederile Legii 10/1995, art. 7, alin (3). În cazul în care durata de execuție a lucrărilor se prelungește de beneficiar, dirigintele de șantier are dreptul de a solicita, în mod corespunzător, prelungirea perioadei de prestare a servicului, fără modificarea prețului contractului. Clarificările se pot solicita cu 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va comunica tuturor operatorilor economici răspunsurile la întrebările de clarificare primite – însoțite de întrebările aferente – luând măsuri pentru a nu dezvălui identitatea celui care a solicitat clarificările respective, prin publicarea acestora pe site-ul www.e-licitatie.ro - SEAP - în cadrul anunțului de participare aferent prezentei proceduri în secţiunea „Documentaţii şi clarificări”. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Valoarea totală estimată a achiziției de 2.000.388,41 lei fără TVA , din care : Consultanţă cap. 3.7.1.: Managementul de proiect pentru Servicii de proiectare și execuție de lucrări : 1.333.592,27 lei fara TVA si Dirigenție de șantier cap 3.8.2. : Dirigenție de șantier pentru Servicii de proiectare și execuție de lucrări : 666.796,14 lei fara TVA
Interne Kennung: 48253059_2025_PAAPD1578863
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: ACHIZIȚIA DE SERVICII DE SUPERVIZARE ( CONSULTANȚĂ si DIRIGENTIE SANTIER) a serviciilor aferente obiectivului de investiție imobiliară:”Lucrari de investitii in cazarma 2749 Mangalia”Cod proiect: 2022-I-2749 pentru care s-a încheiat Acordului contractual A-353 / 11.03.2025; În vederea realizării investiției se propune structurarea lucrărilor în conformitate cu următoarele obiecte de investiție imobiliară care au funcțiunile descrise mai jos: • Obiectul 1: Amenajare teren În cadrul lucrărilor de amenajare a terenului sunt propuse lucrari de sistematizare, lucrări de nivelare și compactare a terenului, lucrări de amenajări peisagere și plantare de vegetație, realizarea aleilor carosabile, pietonale și a acceselor pe amplasament, lucrări de demolare a 25 de construcții existente pe teren din cele 31 existente. Pe amplasament exista 31 construcții, 6 dintre ele se mențin pe teren, iar celelalte se propun spre demolare. Construcțiile care se propun spre demolare sunt urmatoarele: 1. Demolare pavilion S - garaj/cazarmă 870; 2. Demolare pavilion P1 – garaj și construcții alăturate – bazin canalizare si magazie/cazarma 2749; 3. Demolare pavilion V8 - șopron auto/cazarmă 2749; 4. Demolare pavilion A2 - punct acces/ cazarmă 2749; 5. Demolare construcție improvizată situată între pavilionul A3/2749 și împrejmuirea cazărmii 2749 pe latura de nord; 6. Demolare separator de hidrocarburi și evacuarea reziduurilor petroliere/ cazarma 870 la vest de pavilionul M1; 7. Demolare rampe auto; 8. Demolare pavilioane T, S, C3, V5/ cazarma 2749; 9. Demolare pavilioane Pl, Ml, SI, S2, X, K, U3/ cazarma 870; 10. Demolare construcții improvizate, diferite destinații (depozit C.L. actual, fost depozit CL Compania ApCBRN, pichet central PSI, pistă cu obstacole pentru toate armele)/ cazarma 2749/870; 11. Demolare tanc de combustibil pentru vechile centrale termice și reziduuri petroliere din cazarma 2749 și evacuarea reziduurilor petroliere; • Obiectul 2: Realizare Pavilion nou - punct control • Obiectul 3: Realizare pavilion nou cuprinzând popotă, infirmerie, cazare, sală de sport • Obiectul 4: Realizare remiză pentru adăpostire tehnică militară (1) • Obiectul 5: Realizare remiză pentru adăpostire tehnică militară (2) • Obiectul 6: Realizare spălătorie auto tip self service • Obiectul 7: Realizare stație de alimentare cu combustibil • Obiectul 8: Refacere împrejmuire cazarmă și iluminat perimetral • Obiectul 9: Realizare drumuri și platforme • Obiectul 10: Realizarea unei parcări pentru autoturismele proprietate personala pe latura de Nord a unității • Obiectul 11: Racorduri/branșamente utilități • Obiectul 12: Generatoare de curent electric • Obiectul 13: Iluminat exterior • Obiectul 14: Gospodărie de apă • Obiectul 15: Stație de epurare
Interne Kennung: 1