490856-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Medizinische Geräte – Aparatura si echipamente medicale” pentru Institutul National pentru Sanatatea Mamei si Copilului „Alessandrescu - Rusescu
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Aparatura si echipamente medicale” pentru Institutul National pentru Sanatatea Mamei si Copilului „Alessandrescu - Rusescu
Beschreibung: Contractul de furnizare: ”Aparatura si echipamente medicale” pentru Institutul National pentru Sanatatea Mamei si Copilului „Alessandrescu - Ruses”, în cantitățile conform caietului de sarcini. Aparatura si echipamentele medicale din prezenta procedura sunt esențiale pentru desfășurarea actului medical în condiții de siguranță și eficiență în cadrul Institutului National pentru Sanatatea Mamei si Copilului „Alessandrescu - Rusescu. Având în vedere specificul spitalului, care oferă servicii complexe de obstetrică, neonatologie, pediatrie și medicină materno-fetală, dotarea cu aparatura si echipamente moderne este absolut necesară pentru diagnosticarea precoce, monitorizarea continuă și tratamentul adecvat al pacienților. Totodată, aparatura performantă contribuie la reducerea riscurilor, creșterea calității îngrijirilor și susținerea activității medicale în situații critice, în special în cazul pacienților cu patologii severe sau prematuri. Necesitatea acestor aparaturi si echipamente este cu atât mai mare cu cât Institutul National pentru Sanatatea Mamei si Copilului „Alessandrescu - Rusescu reprezintă un centru de referință național în îngrijirea mamei și copilului, unde se tratează cazuri complexe și critice. Aparatura medicală adecvată permite intervenții rapide, minim invazive și precise, asigurând astfel un prognostic favorabil pentru pacient. De asemenea, dotările corespunzătoare contribuie la reducerea duratei de spitalizare, la scăderea costurilor indirecte și la creșterea gradului de satisfacție al pacienților și al personalului medical. Investiția în aparatura si echipamente moderne este, așadar, o investiție directă în sănătatea și siguranța generațiilor viitoare. NOTA: Potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, autoritatea contractanta stabilește 1 termen - limita in care va asigura răspunsul clar si complet la solicitările de clarificare/informații suplimentare ale ofertanților astfel: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4266308_2026_PAAPD1597737
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Contractul de furnizare ”Aparatură și echipamente medicale”, conform specificațiilor tehnice descrise la nivelul caietului de sarcini
Interne Kennung: 1