491816-2026 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – 9101 Grønnedal Hovedentreprise Nyt POL anlæg og div. Vedligehold
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel9101 Grønnedal Hovedentreprise Nyt POL anlæg og div. Vedligehold
Beschreibung"Entrepriseaftale vedr. 9101 Grønnedal Hovedentreprise Nyt POL anlæg og div. Vedligehold” indeholder etablering af et nyt POL-anlæg, installering af en bygherreleverance vedrørende dieseltanke, mindre tømrer-, el- og vvs-arbeider i forskellige bygninger på stationen, samt færdiggørelse af pieren, hvor renoveringen blev påbegyndt i 2025. Bygherreleverancen består af 4 tanke á 50 m3 og 4 tanke á 20 m3 , som Etablissement- og Terrænkommandoen har indgået særskilt kontrakt med anden leverandør om at producere. Nærmere vilkår om håndtering af bygherreleverancen fremgår af det resterende udbudsmateriale. Sideløbende med udførelsen af ovenstående arbejder, gennemføres renovering og flytning af stationens generatorpark som udføres af anden entreprenør.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet afholdes som et offentligt udbud efter udbudsloven afsnit II.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42122180 Kraftstoffpumpen, 44163160 Verteilerleitungen und Zubehör, 45231210 Bauarbeiten für Öl-Pipelines
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKontrakten indeholder 1 option, som bekrevet neden for. Buskrydning som angivet i tilbudslistens fane ”Option”, udgør en option (herefter benævnt ”Option 1”). Dette indebærer, at Etablissement- og Terrænkommandoen skal iværksætte arbejdet separat, førend Entreprenøren skal udføre arbejde omfattet af Option 1. Det er således ikke på tidspunktet for underskrivning af kontrakten fastsat, hvorvidt det pågældende arbejde skal udføres. Arbejdet omfattet af option 1, fremgår af tilbudslistens fane ”Option”, og er markeret med skravering på tegning / Bilag 9.6 Angivelse af områder for rydning af beplantning. Såfremt Option 1 ikke er bestilt inden den 1. maj 2026 bortfalder den. Udførelse af Option 1 fremgår ikke af udbudstidsplanen, og Entreprenøren skal koordinere arbejdets udførelse i henhold til udbudstidsplanen. Udførelsesperioden for Option 1 er fastsat til 14 dage.