2. Verfahren
Verfahren
Titel: Totalentreprise af "Systemleverance F1.ME.03, OZON-GAK anlæg"
Beschreibung: Kalundborg Central Renseanlæg (herefter ”KCR”) skal udvides som en konsekvens af, at industrien i Kalundborg Kommune i de kommende år forøger sin tilledning. Udvidelsen af KCR (herefter ”Projektet”) sker både for at øge den biologiske kapacitet af anlægget, bedre styring af overløb, ny slamafvanding og fjernelse af miljøfremmede stoffer gennem tredje og fjerde renseanlæg. Projektet realiseres gennem en række udbud inden for byggeri- og anlæg, maskin- og el, systemleverandører og SRO. Kalundborg Renseanlæg A/S (”Bygherre”) har indgået en totalrådgiveraftale med Envidan A/S, som forestår teknisk rådgivning og bistand, projektering, byggeledelse og processpecialistrådgivning i forbindelse med Projektets realisering. Med nærværende udbud udbyder Bygherre i totalentreprise systemleverance til Projektet omfattende fjernelse af miljøfremmede stoffer gennem brug af renseteknologierne Ozon og GAK (Granuleret Aktiveret Kul) (4. rensetrin). Dette udbud omfatter alene M&E-entreprisen for 4. rensetrin. Bygge- og anlægsarbejderne forbundet med at realisere 4. rensetrin udbydes i et særskilt udbud. Foruden pris på de faste ydelser, som er forbundet med at realisere kontrakten, skal tilbudsgiverne afgive pris(er) på enkelte supplerende ydelser, som kommer til udførelse, hvis der er behov herfor (stipulerede ydelser). Bygherre har overvejet, om indkøbet kan opdeles yderligere, men vurderer, at en yderligere opdeling vil indebære en række uhensigtsmæssige tekniske og juridiske grænseflader med deraf følgende risiko for forhindringer i udførelsesfasen samt afledte transaktionsomkostninger. De datoer, som i udbudsbekendtgørelsen afgrænser udførelsesperioden er vejledende og baseret på den foreløbige plan for udbuddets gennemførelse. Ændringer i udbudstidsplan eller i projektforløbet i øvrigt kan betyde, at udførelsestidsplanen ændres.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens § 61, stk. 1, litra a og litra c, idet Bygherre vurderer, at det er nødvendigt at forbeholde sig muligheden for at forhandle med tilbudsgiverne for derigennem at sikre, at Bygherres ønsker og krav, herunder til teknologi, bæredygtighed, materialevalg mv, overholdes. Derudover har Bygherre konstateret et behov for både at drøfte (og om nødvendigt tilpasse) kontraktens bestemmelser i dialog med tilbudsgiverne, ligesom Bygherre ønsker mulighed for at tilpasse tilbuddene til kontraktens særlige omstændigheder. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder følgende aktiviteter. 1. Alle interesserede virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde"). 2. På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificerer Bygherre 3 ansøgere2. 3. Prækvalificerede ansøgere kan afgive tilbud ("lukket runde"). 4. Efter tilbudsfristens udløb beslutter Bygherre, om der skal træffes tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud. Træffes der ikke tildelingsbeslutning, indleder Bygherre forhandlinger. 5. På baggrund af forhandlingerne kan Bygherre tilrette udbudsgrundlaget og tilbudsgiverne opfordres til at afgive reviderede eller endelige tilbud. 6. Efter udløbet af tilbudsfristen for de endelige tilbud, tildeler Bygherre kontrakten til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, som afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet Forhandlinger: Bygherre forbeholder sig at træffe tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud. Det er således ikke givet, at Bygherre vil indlede forhandlinger og aktiviteterne knyttet til forhandling er derfor markeret med grønt i tidsplanen. Såfremt Bygherre gør brug af muligheden for at træffe tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud, rykkes tidsplanen frem, idet den tid, som er afsat til forhandlingsmøder og indhentning af revideret/endeligt tilbud, i så fald udnyttes til evaluering, indhentning af dokumentation og underretning om tildelingsbeslutning. Hvis Bygherre indleder forhandlinger, gælder følgende: Bygherre kan efter de indledende forhandlingsmøder indkalde reviderede tilbud, idet Bygherre kan forbeholde sig at træffe tildelingsbeslutning på grundlag af disse tilbud. Alternativt kan Bygherre vælge at indkalde endelige tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000