See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord cadru privind achizitia serviciilor de "Amenajare şi întreţinere a spaţiilor verzi situate pe raza administrativ-teritorială a sectorului 1 al Municipiului Bucureşti"
Beschreibung: Ob. ac.-cadru îl constituie prestarea serv. de amenajare si întreținere a spațiilor verzi situate pe dom. public al Sec. 1 al Mun. Buc., în vederea menținerii acestora într-o stare corespunzătoare din punct de vedere estetic, funcțional și ecologic. Serviciile vor fi prestate în scopul îmbunătățirii calității mediului și a condițiilor de viață ale populației, prin asigurarea unei administrări unitare și eficiente a spațiilor verzi aflate în gestiunea autorității contractante. Acordul-cadru este inteles ca un contract mixt, astfel potrivit art. 35 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 ‘’Contractele care au ca obiect cel puţin două tipuri de achiziţie publică, constând în lucrări, servicii sau produse, pentru a căror atribuire se aplică dispoziţiile prezentei legi se atribuie în conformitate cu dispoziţiile prezentei legi aplicabile pt. tipul de achiziţie care constituie obiectul principal al contractului în cauză.’’ In cazul de fata tipul de achizitie care constituie obiectul principal este de servicii. Procedura de atribuire este împărtita pe 8 loturi. Acordul-cadru/lot va fi semnat cu primii 2 ofertantii care au depus oferte admisibile. Un ofertant poate depune oferta/oferte pe oricate loturi doreste dar nu îi pot fi atribuite mai mult de 2 loturi. Criteriile obiective si nediscrimatorii care vor sta la baza deciziei Autoritatii Contractante cu privire la numarul maxim de loturi care pot fi atribuite unui ofertant (2), cu oferta admisbila, sunt: Daca un ofertant este clasat pe primul loc la doua loturi, acestea vor fi loturile pe care le va castiga. Daca un ofertant este clasat pe primele 2 loturi la doua loturi, acestea vor fi loturile pe care le va castiga. Dacă însă este clasat în primele 2 locuri la mai mult de două loturi: 1) În functie de diferenta cea mai mare (%) dintre pretul ofertei și valoarea estimată a a procedurii, se vor alege cele două loturi; 2) Daca pe un lot oferta depusa este singura admisibila, acesta va fi unul din loturile care îi vor fi atribuite ofertantului în cauza, urmând a fi aplicata regula de la punctul 1 pentru urmatoarele loturi pentru care a depus oferta admisibila dar pentru care nu este singur ofertant; 3) Pentru loturile pentru care este depusa o singura oferta admisibila, numarul de 2 loturi care ii pot fi atribuite ofertantului se va stabili prin raportare la valoarea estimata, respectiv cele pentru care diferenta dintre valoarea estimata si pretul ofertei admisibile este cea mai mare. Mod. ac.-cadru/contractului de achiziţie publică/lot, în cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua în condițiile prev. la art. 221 din Legea nr. 98/2016 și al prevederilor din cadrul Instrucțiunii ANAP nr. 1/2021. Având în vedere că documentaţia de atribuire conţine un set minim de informaţii specifice referitoare la estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum şi estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul că aceste cantităţi minime şi maxime pe care autoritatea contractantă le stabileşte iniţial în documentaţia de atribuire şi ulterior în acordul-cadru reprezintă estimări ale unor cantităţi care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru şi nu cantităţile exacte care vor fi achiziţionate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale, sau mai mari raportat la cele estimate, în funcţie de necesităţile reale ale autorităţii contractante. Nr. de zile pana la care se pot sol. clar. inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clar. soli. dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare. Aut. contr. va raspunde in mod clar si complet tuturor sol. de clar. /info. suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilt pt dep. of. *Din lipsă de spațiu, completarea se regăsește la nivelul secțiunii VI.3 Informatii suplimentare.
Interne Kennung: 41640678/40/1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1- ACORD CADRU privind achizitionarea serviciilor de "Amenajare şi întreţinere a spaţiilor verzi situate pe raza administrativ-teritorială a sectorului 1 al Municipiului Bucureşti"
Beschreibung: Lot 1:Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimarile ale cant. min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru/lot si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr subs/lot dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini : Anexa nr. 1 – Lotul 1,(la nivelul prezentei sunt limitate caracterele care pot fi completate).
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111291 Erschließungsarbeiten, 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 77313000 Pflege von Parkanlagen, 77340000 Baum- und Heckenschnitt, 90600000 Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: ”Prețul total va fi raportat la cantitatea maximă din formularul de ofertă și se va raporta la valoarea minimă a intervalului aferent valorii estimate fără TVA.”
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2- ACORD CADRU privind achizitionarea serviciilor de "Amenajare şi întreţinere a spaţiilor verzi situate pe raza administrativ-teritorială a sectorului 1 al Municipiului Bucureşti"
Beschreibung: Lot 1:Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimarile ale cant. min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru/lot si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr subs/lot dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini : Anexa nr. 1 – Lotul 2,(la nivelul prezentei sunt limitate caracterele care pot fi completate).
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Lot 3- ACORD CADRU privind achizitionarea serviciilor de "Amenajare şi întreţinere a spaţiilor verzi situate pe raza administrativ-teritorială a sectorului 1 al Municipiului Bucureşti"
Beschreibung: Lot 3:Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimarile ale cant. min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru/lot si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr subs/lot dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini : Anexa nr. 1 – Lotul 3
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Lot 4- ACORD CADRU privind achizitionarea serviciilor de "Amenajare şi întreţinere a spaţiilor verzi situate pe raza administrativ-teritorială a sectorului 1 al Municipiului Bucureşti"
Beschreibung: Lot 4:Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimarile ale cant. min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru/lot si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr subs/lot dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini : Anexa nr. 1 – Lotul 4,(la nivelul prezentei sunt limitate caracterele care pot fi completate).
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: Lot 5- ACORD CADRU privind achizitionarea serviciilor de "Amenajare şi întreţinere a spaţiilor verzi situate pe raza administrativ-teritorială a sectorului 1 al Municipiului Bucureşti"
Beschreibung: Lot 5:Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimarile ale cant. min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru/lot si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr subs/lot dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini : Anexa nr. 1 – Lotul 5,(la nivelul prezentei sunt limitate caracterele care pot fi completate).
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: Lot 6- ACORD CADRU privind achizitionarea serviciilor de "Amenajare şi întreţinere a spaţiilor verzi situate pe raza administrativ-teritorială a sectorului 1 al Municipiului Bucureşti"
Beschreibung: Lot 1:Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimarile ale cant. min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru/lot si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr subs/lot dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini : Anexa nr. 1 – Lotul 6,(la nivelul prezentei sunt limitate caracterele care pot fi completate).
Interne Kennung: 6
Los: LOT-0007
Titel: Lot 7- ACORD CADRU privind achizitionarea serviciilor de "Amenajare şi întreţinere a spaţiilor verzi situate pe raza administrativ-teritorială a sectorului 1 al Municipiului Bucureşti"
Beschreibung: Lot 7:Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimarile ale cant. min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru/lot si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr subs/lot dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini : Anexa nr. 1 – Lotul 7,(la nivelul prezentei sunt limitate caracterele care pot fi completate).
Interne Kennung: 7
Los: LOT-0008
Titel: Lot 8- ACORD CADRU privind achizitionarea serviciilor de "Amenajare şi întreţinere a spaţiilor verzi situate pe raza administrativ-teritorială a sectorului 1 al Municipiului Bucureşti"
Beschreibung: Lot 8:Lista de activitati ce vor fi desfasurate in perioada de derulare a AC se regasesc descrise la niv. caietului de sarcini. Estimarile ale cant. min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului ac-cadru/lot si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr subs/lot dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata AC se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini : Anexa nr. 1 – Lotul 8,(la nivelul prezentei sunt limitate caracterele care pot fi completate).
Interne Kennung: 8