497208-2026 - Wettbewerb
Finnland – Wartung von Straßenbeleuchtungen – Järvenpään kaupungin katuvalaistuksen huolto- ja ylläpitopalvelut
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Järvenpään kaupungin katuvalaistuksen huolto- ja ylläpitopalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Järvenpään kaupungin katuvalaistuksien huolto- ja ylläpitopalvelut sopimuskaudelle: 05.10.2026 - 06.10.2030. Kilpailutuksen perusteella valitaan yksi toimittaja. Katuvalaistukseen kuuluvat katu- ja tievalaistuksen lisäksi puistojen, torien, aukioiden, leikkipaikkojen, muiden alueiden valaistus sekä erikoisvalaistus. Tilaajan erillistilauksella tilaaja voi teettää myös seuraavia töitä: sähköautojen latauspisteiden kunnossapito ja muut sähköverkon rakentamistoimet. Lisäksi osa valaisimista on ELY-keskuksen kunnossapitämällä tieverkolla. Katuvaloverkko on kaupungin omistuksessa. Sopimuskohde on kuvattu tarkemmin liitteellä 1 Palvelunkuvaus ja sen liitteillä 1 Valaisinpylväät kartta, 2 Määräluettelo ja 3 Turvallisuusasiakirja. Tarjoajan tulee ottaa huomioon tarjouksessa ja toteutuksessa samanaikaisesti tehtävät seuraavat tilaajan tai muiden osapuolten työt ja sopimukset: - katuvalaistuksen ohjausjärjestelmän palvelusopimukset. - sähkönhankinta - erilliset rakennushankkeet Tilaaja ei sitoudu hankkimaan tiettyä palvelumäärää sopimuskauden aikana vaan hankkii niitä tarpeen mukaisesti. Neljän (4) vuoden kiinteän sopimuskauden jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Mikäli Tilaajan palveluverkkoon syntyy uusia kohteita, voidaan vastaavat palvelut hankkia tältä sopimukselta.
Interne Kennung: JARDno-2026-946
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 3. Tarjousten vertailu 4. Tarjoajan soveltuvuuden tarkistaminen niiltä tarjoajilta, jotka näyttäisivät olevan voittamassa tarjouskilpailun 5. Hankintapäätöksen teko ja päätöksestä ilmoittaminen 6. Voittaneen tarjoajan pakollisten poissulkuperusteiden tarkastaminen 7. Hankintasopimuksen solmiminen. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. Hankintalain pakollisten poissulkemisperusteiden soveltaminen: RIKOSREKISTERIOTE Hankinnassa sovelletaan hankintalain (1397/2016) 80 §:n mukaisia pakollisia poissulkemisperusteita. Tarjoajalta, joka tarjousten vertailun perusteella näyttää voittavan kilpailutuksessa, tullaan ennen hankintapäätöksen tekoa pyytämään hankintalain 88 §:n mukaiset rikosrekisteriotteet. Rikosrekisteriote tulee toimittaa kaikista kaupparekisterin mukaan yrityksen hallinto-, johto ja valvontaelimen jäsenistä sekä edustus-, päätös- ja valvontavaltaa käyttävistä henkilöistä. Rikostaustan selvittämiseksi osoitettu rikosrekisteriote ei saa olla kahtatoista (12) kuukautta vanhempi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
5. Los
Los: LOT-0000