2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 4.130.174,19 zł z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek.
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 4.130.174,19 zł (kwota pozostawiona do dyspozycji kredytobiorcy), z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek. Zamawiający ma prawo nie wykorzystać pełnej kwoty kredytu bez ponoszenia żadnych związanych z tym kosztów. 2. Zamawiający określa następujące terminy spłaty kredytu: 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2028 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2029 r. ; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2030 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2031 r. ; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2032 r.; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2033 r.; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2034 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2035 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2036 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2037 r; 230.174,19 zł – do dnia 31 lipca 2038 r; 200.000 zł – do dnia 31 lipca 2039 r; 200.000 zł – do dnia 31 lipca 2040 r; 500.000 zł – do dnia 31 lipca 2041 r; 500.000 zł – do dnia 31 lipca 2042 r; 1.000.000 zł – do dnia 31 lipca 2043 r; 1.000.000 zł – do dnia 31 lipca 2044 r. 3. Oprocentowanie kredytu.1). Kwota wykorzystanego kredytu oprocentowana będzie w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej. Stopa procentowa równa będzie wysokości stawki bazowej, powiększonej o marżę banku. 2). Stawkę bazową stanowić będzie stopa procentowa rynku międzybankowego WIBOR 3M, wg ostatniego notowania w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie kwartalnego okresu obrachunkowego, za jaki odsetki od kredytu będą naliczane i spłacane ( w okresie jednego kwartału odpowiadającemu okresowi przyjętej stawki bazowej oprocentowanie będzie stałe). W przypadku likwidacji stawki WIBOR 3M zostanie ona za porozumieniem stron, zamieniona na zastępujący ją wskaźnik wyznaczony w odpowiednich przepisach prawnych lub wskazany przez organ nadzoru lub administracji publicznej. 4. Marża banku będzie stała w umownym okresie kredytowania. 5. Odsetki od wykorzystanego kredytu obliczane będą na bieżąco w kwartalnych okresach obrachunkowych i płatne do 15 - go dnia miesiąca następującego po okresie obrachunkowym. 6. Kredyt (środki pieniężne) uruchamiany będzie w transzach dostosowanych do potrzeb płatniczych Zamawiającego, nie później niż do końca 2025 roku. Transze kredytu uruchamiane będą (bez żadnych warunków ze strony Banku kredytującego) najpóźniej następnego dnia od złożenia przez Powiat Pleszewski wniosku o uruchomienie środków. 7. Zabezpieczeniem spłaty kredytu będzie weksel własny in blanco z klauzulą bez protestu i deklaracją wekslową. 8. Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmian postanowień umowy w następujących okolicznościach: 1). Zmiany ogólne:a). zmiana adresu / siedziby/ oznaczenia firmy wykonawcy, b). zmiana osób występujących po stronie zamawiającego/wykonawcy. 2). Zamawiający przewiduje możliwość zmian postanowień umowy kredytowej obejmujących kwoty i terminy spłat rat kapitałowych. Kwoty i terminy spłat rat kapitałowych mogą ulec zmianie w następujących okolicznościach i na następujących warunkach: a). w przypadku zaciągnięcia kredytu w wysokości niższej niż określona w zamówieniu. W takim przypadku odpowiednio umniejszone zostaną ostatnie raty kredytu, b). w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu: kredytobiorca (zamawiający) może dokonać spłaty części lub całości kredytu wcześniej niż będzie to określone w umowie, a odsetki naliczone zostaną do momentu spłaty kredytu. Kredytobiorca nie zostanie obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. O zamiarze wcześniejszej spłaty kredytobiorca poinformuje pisemnie bank kredytujący. W przypadku częściowej spłaty kredytu w.w informacja wskazywać będzie raty kapitałowe, które ulegają zmniejszeniu, c). w przypadku złożenia przez kredytobiorcę wniosku o zmianę kwot i terminów spłat rat kapitałowych. Złożony wniosek obejmować może zmianę okresu kredytowania, jednakże na czas nie dłuższy niż do dnia 31 lipca 2047r. Zmiany, o których mowa w lit. a) – c) wymagają aneksu do umowy kredytowej zawartego w formie pisemnej. 3). Zmiany w stosunku do treści oferty, z powodu zaistnienia okoliczności niemożliwych do przewidzenia w chwili zawarcia umowy, a w szczególności zmian regulacji prawnych obowiązujących w dniu zawarcia umowy. 9. Zmiana umowy nastąpić może z inicjatywy zamawiającego albo wykonawcy poprzez przedstawienie drugiej stronie propozycji zmian w formie pisemnej, które powinny zawierać: opis zmiany, uzasadnienie zmiany, czas wykonania zmiany oraz wpływ zmiany na termin zakończenia umowy. 10. Warunkiem wprowadzenia zmian do zawartej umowy będzie potwierdzenie powstałych okoliczności w formie opisowej i właściwie umotywowanej (protokół wraz z uzasadnieniem) przez powołaną przez zamawiającego osobę.Protokół konieczności wymaga zatwierdzenia Kierownika zamawiającego.
Interne Kennung: NR.272.10.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Art. 138 ust. 4 ustawy z dn. 11 września 2019 Prawo zamówień publicznych (tj.Dz.U z 2024r, poz.1320 ze zm.). Składanie ofert odbywa się w całości przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, w sposób określony w art. 63 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 4.130.174,19 zł (kwota pozostawiona do dyspozycji kredytobiorcy), z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek. Zamawiający ma prawo nie wykorzystać pełnej kwoty kredytu bez ponoszenia żadnych związanych z tym kosztów. 2. Zamawiający określa następujące terminy spłaty kredytu: 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2028 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2029 r. ; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2030 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2031 r. ; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2032 r.; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2033 r.; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2034 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2035 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2036 r; 50.000 zł – do dnia 31 lipca 2037 r; 230.174,19 zł – do dnia 31 lipca 2038 r; 200.000 zł – do dnia 31 lipca 2039 r; 200.000 zł – do dnia 31 lipca 2040 r; 500.000 zł – do dnia 31 lipca 2041 r; 500.000 zł – do dnia 31 lipca 2042 r; 1.000.000 zł – do dnia 31 lipca 2043 r; 1.000.000 zł – do dnia 31 lipca 2044 r. 3. Oprocentowanie kredytu.1). Kwota wykorzystanego kredytu oprocentowana będzie w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej. Stopa procentowa równa będzie wysokości stawki bazowej, powiększonej o marżę banku. 2). Stawkę bazową stanowić będzie stopa procentowa rynku międzybankowego WIBOR 3M, wg ostatniego notowania w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie kwartalnego okresu obrachunkowego, za jaki odsetki od kredytu będą naliczane i spłacane ( w okresie jednego kwartału odpowiadającemu okresowi przyjętej stawki bazowej oprocentowanie będzie stałe). W przypadku likwidacji stawki WIBOR 3M zostanie ona za porozumieniem stron, zamieniona na zastępujący ją wskaźnik wyznaczony w odpowiednich przepisach prawnych lub wskazany przez organ nadzoru lub administracji publicznej. 4. Marża banku będzie stała w umownym okresie kredytowania. 5. Odsetki od wykorzystanego kredytu obliczane będą na bieżąco w kwartalnych okresach obrachunkowych i płatne do 15 - go dnia miesiąca następującego po okresie obrachunkowym. 6. Kredyt (środki pieniężne) uruchamiany będzie w transzach dostosowanych do potrzeb płatniczych Zamawiającego, nie później niż do końca 2025 roku. Transze kredytu uruchamiane będą (bez żadnych warunków ze strony Banku kredytującego) najpóźniej następnego dnia od złożenia przez Powiat Pleszewski wniosku o uruchomienie środków. 7. Zabezpieczeniem spłaty kredytu będzie weksel własny in blanco z klauzulą bez protestu i deklaracją wekslową.8. Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmian postanowień umowy w następujących okolicznościach: 1). Zmiany ogólne:a). zmiana adresu / siedziby/ oznaczenia firmy wykonawcy, b). zmiana osób występujących po stronie zamawiającego/wykonawcy. 2). Zamawiający przewiduje możliwość zmian postanowień umowy kredytowej obejmujących kwoty i terminy spłat rat kapitałowych. Kwoty i terminy spłat rat kapitałowych mogą ulec zmianie w następujących okolicznościach i na następujących warunkach: a). w przypadku zaciągnięcia kredytu w wysokości niższej niż określona w zamówieniu. W takim przypadku odpowiednio umniejszone zostaną ostatnie raty kredytu, b). w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu: kredytobiorca (zamawiający) może dokonać spłaty części lub całości kredytu wcześniej niż będzie to określone w umowie, a odsetki naliczone zostaną do momentu spłaty kredytu. Kredytobiorca nie zostanie obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. O zamiarze wcześniejszej spłaty kredytobiorca poinformuje pisemnie bank kredytujący. W przypadku częściowej spłaty kredytu w.w informacja wskazywać będzie raty kapitałowe, które ulegają zmniejszeniu, c). w przypadku złożenia przez kredytobiorcę wniosku o zmianę kwot i terminów spłat rat kapitałowych. Złożony wniosek obejmować może zmianę okresu kredytowania, jednakże na czas nie dłuższy niż do dnia 31 lipca 2047r. Zmiany, o których mowa w lit. a) – c) wymagają aneksu do umowy kredytowej zawartego w formie pisemnej. 3). Zmiany w stosunku do treści oferty, z powodu zaistnienia okoliczności niemożliwych do przewidzenia w chwili zawarcia umowy, a w szczególności zmian regulacji prawnych obowiązujących w dniu zawarcia umowy. 9. Zmiana umowy nastąpić może z inicjatywy zamawiającego albo wykonawcy poprzez przedstawienie drugiej stronie propozycji zmian w formie pisemnej, które powinny zawierać: opis zmiany, uzasadnienie zmiany, czas wykonania zmiany oraz wpływ zmiany na termin zakończenia umowy. 10. Warunkiem wprowadzenia zmian do zawartej umowy będzie potwierdzenie powstałych okoliczności w formie opisowej i właściwie umotywowanej (protokół wraz z uzasadnieniem) przez powołaną przez zamawiającego osobę.Protokół konieczności wymaga zatwierdzenia Kierownika zamawiającego.