See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud med forhandling vedr. rammeaftaler på sociale indsatser til Gribskov Kommune, til hhv. Børne- og ungeområdet samt Voksenområdet
Beschreibung: Udbuddet har til formål at etablere rammeaftaler, som kan medvirke til at implementere forbedrede løsninger indenfor sociale indsatser for de identificerede målgrupper indenfor Børn & Unge samt Voksenområdet. Målet er at sikre, at indsatserne tilpasses de specifikke behov og udfordringer, der findes inden for hver målgruppe, og at der opnås en høj kvalitet og effektivitet. Der skal indkøbes sociale indsatser, hvor de to områder – Børn og Unge og Voksenområdet – arbejder med målrettede tiltag, der er skræddersyet til de respektive målgruppers behov. Dette sker blandt andet gennem: • Etablering af kvalitetskriterier, som sikrer, at alle de leverede indsatser lever op til kommunens overordnede krav og mål. • Fastsættelse af specifikke faglige krav til aktører på målgruppeniveau. • Løbende evaluering af indsatsen, samt aktørernes performance og opfyldelse af Aftalen. For de meget sårbare mennesker er der behov for forudsigelighed, tryghed, relationen, det samme lille team til opgaveløsningen, sundhedsfagligt og pædagogisk perspektiv, godkendt til at levere den nødvendige sociale indsats. Målet er således at få sat borgeren i centrum i udbuddet.
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud med forhandling, hvor der efter modtagelse af indledende tilbud foretages en indledende tilbudsevaluering, og de konditionsmæssige og egnede tilbudsgivere bliver inviteret til at deltage i forhandlingsprocessen. En nærmere beskrivelse af forhandlingsprocessen, herunder forudsætningerne for Ordregivers eventuelle tildeling på baggrund af indledende tilbud, fremgår af Udbudsbetingelserne. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at tildele rammeaftalerne på baggrund af de indledende tilbud på delaftaleniveau.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85300000 Dienstleistungen des Sozialwesens und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1) Barnets lov § 30
Beschreibung: Børn og ungeområdet: Målgruppen retter sig mod børn og unge, der har brug for støtte og service i forbindelse med social inklusion, psykisk sundhed, forebyggelse, samt rådgivning og opkvalificering. Indsatsen skal være differentieret, så den tilgodeser både sårbare grupper og de, der har behov for specialiseret støtte. Målgruppen for rammeaftalen er børn og unge (0-18 år) samt deres familier, hvor der er bekymring for barnets/den unges trivsel, men hvor der endnu ikke er behov for indgribende foranstaltninger. Indsatser i form af tidligt forebyggende indsatser. Målgruppen for rammeaftalen er familier med børn og unge (0-18 år), hvor der er behov for støtte i hjemmet med henblik på at sikre barnets/den unges trivsel og udvikling, og hvor der er behov for en forebyggende indsats for at undgå en mere indgribende indsats. Det drejer sig om familier, hvor: - Der er begyndende eller tydelige udfordringer i forældreskabet - Der er risiko for, at barnet/den unge mistrives eller lider skade. - Forældre er udfordret på struktur eller har på anden måde svært ved at imødekomme barnets/den unge behov i det daglige.
Menge: 240 Stück
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2) Barnets love § 32, stk. 1 nr. 2, praktisk pædagogisk støtte
Beschreibung: Børn og ungeområdet: Målgruppen retter sig mod børn og unge, der har brug for støtte og service i forbindelse med social inklusion, psykisk sundhed, forebyggelse, samt rådgivning og opkvalificering. Indsatsen skal være differentieret, så den tilgodeser både sårbare grupper og de, der har behov for specialiseret støtte. Målgruppen for rammeaftalen er familier med børn og unge (0-18 år), hvor der er behov for støtte i hjemmet med henblik på at sikre barnets/den unges trivsel og udvikling, og hvor der er behov for en forebyggende indsats for at undgå en mere indgribende indsats. Det drejer sig om familier, hvor: - Der er begyndende eller tydelige udfordringer i forældreskabet - Der er risiko for, at barnet/den unge mistrives eller lider skade. - Forældre er udfordret på struktur eller har på anden måde svært ved at imødekomme barnets/den unge behov i det daglige.
Menge: 300 Stück
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3) Barnets lov § 32, stk. 1 nr. 3
Beschreibung: Børn og ungeområdet: Målgruppen retter sig mod børn og unge, der har brug for støtte og service i forbindelse med social inklusion, psykisk sundhed, forebyggelse, samt rådgivning og opkvalificering. Indsatsen skal være differentieret, så den tilgodeser både sårbare grupper og de, der har behov for specialiseret støtte. Målgruppen for rammeaftalen er børn og unge i alderen 10-22 år, som er visiteret til en fast kontaktperson. Det drejer sig om børn og unge, der har behov for en særlig støtte i hverdagen på grund af sociale, adfærdsmæssige eller følelsesmæssige vanskeligheder. Det kan f.eks. være unge med: - Lavt selvværd og lav selvtillid - Unge med diagnoser eller funktionsnedsættelser - Problematisk familie- eller netværkssituation - Risiko for kriminalitet, skolefravær eller misbrug - Behov for rollemodeller og tryg voksenkontakt
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4) Barnets lov § 32, stk. 1 nr. 5
Beschreibung: Børn og ungeområdet: Målgruppen retter sig mod børn og unge, der har brug for støtte og service i forbindelse med social inklusion, psykisk sundhed, forebyggelse, samt rådgivning og opkvalificering. Indsatsen skal være differentieret, så den tilgodeser både sårbare grupper og de, der har behov for specialiseret støtte. Målgruppen for rammeaftalen er børn og unge, samt deres familier, som er omfattet af ”Behandling af barnet eller den unge eller familiebehandling.” - Børn og unge (0-18 år) med psykiske, følelsesmæssige, funktionsnedsættelser eller sociale vanskeligheder. - Familier, hvor samspillet mellem barn og forældre er præget af konflikt, manglende struktur, tilknytningsproblemer eller andre belastninger. - Børn og unge, der har behov for udviklingsstøttende, behandlingsorienterede indsatser, herunder terapeutisk arbejde og intensiv familiebehandling.
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5) Barnets lov § 75
Beschreibung: Børn og ungeområdet: Målgruppen retter sig mod børn og unge, der har brug for støtte og service i forbindelse med social inklusion, psykisk sundhed, forebyggelse, samt rådgivning og opkvalificering. Indsatsen skal være differentieret, så den tilgodeser både sårbare grupper og de, der har behov for specialiseret støtte. Målgruppen for rammeaftalen er typisk forældre til børn og unge, som har behov for særlig støtte i samarbejdet med Gribskov Kommune og / eller i deres nære relationer til deres børn. - Forældre til børn og unge i alderen 0–18 år, som er anbragt uden for hjemmet. - Udsatte familier, hvor der er behov for støtte i forældrerollen.
Menge: 60 Stück
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6) Barnets lov § 90, stk. 1 nr. 2
Beschreibung: Børn og ungeområdet: Målgruppen retter sig mod børn og unge, der har brug for støtte og service i forbindelse med social inklusion, psykisk sundhed, forebyggelse, samt rådgivning og opkvalificering. Indsatsen skal være differentieret, så den tilgodeser både sårbare grupper og de, der har behov for specialiseret støtte. Målgruppen for rammeaftalen er forældre med børn og unge med en fysisk eller psykisk funktionsnedsættelse. Indsatsen er målrettet forældre som har behov for midlertidig afløsning eller aflastning i og udenfor hjemmet.
Menge: 120 Stück
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7) Serviceloven § 82b (m.fl.)
Beschreibung: Voksenområdet: Målgruppen for voksenområdet omfatter borgere, der har behov for sociale indsatser relateret til fx handicap, økonomisk bistand samt sociale initiativer. Fokus er her på at skabe sammenhængende løsninger, der kan øge den enkeltes livskvalitet og selvstændighed, samtidig med at ressourcerne anvendes optimalt. Målgruppen for rammeaftalen er borgere, der har meget forskellige problemstillinger fra sociale og psykiske lidelser, og behov for individuelt tilpassede forløb ”her og nu” (støtteforløb i eget hjem). Borgers konkrete situation vil være afgørende for valg af leverandør, herunder uddannelsesmæssig baggrund eller erfaring. - Borgere, der har nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne eller sociale problemer, og som skal have tilbud om gruppebaseret hjælp, omsorg eller støtte samt gruppebaseret optræning og hjælp til udvikling af færdigheder. - Borgere, med nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne, eller med særlige sociale problemer, og som skal have tilbud om rådgivning. Indsatsen skal også omfatte opsøgende arbejde.
Menge: 270 Stück
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8) Serviceloven § 82 & 85
Beschreibung: Voksenområdet: Målgruppen for voksenområdet omfatter borgere, der har behov for sociale indsatser relateret til fx handicap, økonomisk bistand samt sociale initiativer. Fokus er her på at skabe sammenhængende løsninger, der kan øge den enkeltes livskvalitet og selvstændighed, samtidig med at ressourcerne anvendes optimalt. Målgruppen for rammeaftalen kræver håndtering af leverandører, der har særlige uddannelser og kompetencer. Målgruppen omfatter borgere, som er udadreagerende (både verbalt og/eller fysisk), kræver vredeshåndtering eller på anden vis har behov for anden indsats. Formålet med indsatsen er at dække voksne borgeres akutte (praktiske) behov samt at forebygge at sociale problemer forværres, og at sikre/hjælpe borgeren til et mere selvhjulpent liv i eget hjem.