499947-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit – Tulosparannus- ja tuottavuusohjelman suunnitelman toteuttaminen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tulosparannus- ja tuottavuusohjelman suunnitelman toteuttaminen
Beschreibung: Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara pyytää tarjoustanne tämän tarjouspyynnön ja sen liitteenä olevien asiakirjojen mukaisesti. Hankinnan kohteena on Staran tulosparannus- ja tuottavuusohjelman toimeenpanon asiantuntijatuki. Palveluntuottajan tehtävänä on tukea Staraa ohjelman suunnitelman jäsentämisessä priorisoiduksi, johdetuksi ja seurattavaksi toimenpidekokonaisuudeksi sekä edistää toimenpiteiden käytännön toteutusta yhteistyössä Staran johdon, projektitoimiston ja vastuuhenkilöiden kanssa. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin liitteissä 1 ja 2 Hankinnan kohteen kuvaus sekä tiivistetty Staran tulosparannus- ja tuottavuussuunnitelma.
Interne Kennung: HEL 2026-012047
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä on avoin menettely. Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista (1397/2016, jäljempänä ”hankintalaki”), tilaajan selvitysvelvollisuudesta ja vastuusta ulkopuolista työvoimaa käytettäessä annettua lakia (1233/2006, jäljempänä ”tilaajavastuulaki”) sekä Helsingin kaupunkikonsernin ohjetta harmaan talouden torjunnasta. Tarjouksen tekemisestä tai menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille palkkiota. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjous on laadittava suomen kielellä. Hankintayksiköllä on oikeus hankintalain mukaisin perustein keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä. TARJOUSTEN KÄSITTELY Tarjousten käsittelyn vaiheet 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjoajan soveltuvuuden tarkastaminen 3. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen ja haastattelukutsujen lähettäminen 4. Haastattelut 5. Tarjousten vertailu 6. Sopimustoimittajiksi esitettävien tarjoajien soveltuvuuteen liittyvien todistusten ja selvitysten sekä vastuuhenkilöiden rikosrekisteriotteiden tarkistaminen ennen hankintapäätöksen tekemistä 7. Hankintapäätöksen tekeminen 8. Hankintasopimuksen tekeminen (valitus- ja odotusajan jälkeen) Tarjoukset avataan tarjousten jättöajan päättymisen jälkeen. Avaustilaisuudessa ovat läsnä hankintayksikön edustajat. Avaustilaisuus ei ole julkinen. Kilpailutukseen liittyvät haastattelut tullaan alustavasti järjestämään viikoilla 35 ja 36, esimerkiksi seuraavina ajankohtina: Ke 2.9. klo 8-14 välillä To 3.9. klo 8-12 välillä Pe 4.9. klo 12-16 välillä Haastattelukutsut lähetetään erikseen kaikille soveltuvuusvaatimukset täyttäville tarjoajille. Hankintayksikkö tulee pyytämään ennen hankintapäätöksen tekoa voittamassa olevaa tarjoajaa toimittamaan seuraavat selvitykset: 1. Rikosrekisteriotteet. Yritys voi saada Oikeusrekisterikeskukselta rikosrekisteriotteet hankintamenettelyä varten henkilöistä jotka ovat hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsenenä tai käyttävät edustus-, päätös-, tai valvontavaltaa. Huomioitavaa on, että otehakemuksen käsittelyaika on noin 7 työpäivää ja se on maksullinen. 2. Mikäli tarjoaja ei kuulu Tilaajavastuu.fi -palvelun Luotettava kumppani -palveluun, tai tiedot eivät käy sieltä ilmi, tulee erikseen toimittaa: - rekisteröitymistä koskevat selvitykset, - kaupparekisteriote, - todistus verojen ja sosiaaliturvamaksujen suorittamisesta, - todistus eläkevakuutusmaksujen suorittamisesta, - selvitys sovellettavista työehtosopimuksista, - selvitys työterveyshuollon järjestämisestä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
5. Los
Los: LOT-0000