See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalrådgivning til ny behandlingsbygning til Regionshospital Nordjylland, Hjørring
Beschreibung: Den udbudte kontrakt omfatter totalrådgivning i forbindelse med opførelse af ny behandlingsbygning til Regionshospital Nordjylland, Hjørring. Etablering af en ny behandlingsbygning til Regionshospital Nordjylland i Hjørring (RHN) planlægges som erstatning for de funktioner, der ligger i den nuværende utidssvarende behandlingsbygning (bygning 18). Nybyggeriet skal indeholde de samme funktioner som den eksisterende behandlingsbygning (bygning 18), herunder bl.a. operation, sterilcentral, endoskopi, anæstesi, billeddiagnostik, omklædning, kontorer mv., men skal derudover også indeholde bl.a. medicoteknik, opvågning og dagkirurgi, som i dag er placeret i andre bygninger på hospitalet. Herudover suppleres med vagtværelser samt flytning af kantinefaciliteterne. Det er planlagt, at den nye behandlerbygning bygges i forlængelse af de Kvindebarnhusets to fløje, der kobler sig på glasforbindelsesgangen. Byggeriet forventes at få et samlet bruttoareal på 14.490 m², heraf 12.790 m² nybyggeri samt 1.700 m² koblingsareal, der er opført, men ikke apteret, i forbindelse med Kvindebarnhuset. Den eksisterende behandlingsbygning holdes i drift i byggeperioden, hvorefter den skal nedrives for at gøre plads til efterfølgende projekter. Projektet forventes udbudt som hovedentreprise som EU-udbud med forhandling. Totalrådgiverens ydelser fremgår af den projektspecifikke ydelsesbeskrivelse og dækker et bredt spektrum af rådgivningsydelser i forbindelse med opførelse af ny behandlingsbygning til Regionshospital Nordjylland, Hjørring. Opgaverne på kontrakten vil dog primært relatere sig til følgende ydelser: • Byggeprogram • Projekteringsledelse • Brugerinddragelse • Dispositions- og projektforslag • Myndighedsprojekt • Udbudsprojekt til hovedentreprise • Byggeledelse • Fagtilsyn • Projektopfølgning • Håndtering af mangelafhjælpning • 1-års-gennemgang • IKT-ledelse • Bæredygtighedsledelse • Arbejdsmiljøkoordinering • Risikostyring • Økonomistyring Ordregiver har option på tilkøb af rådgivningsydelser i forbindelse med nedrivning af den eksisterende behandlingsbygning efter opførelse af den nye behandlingsbygning. Den samlede anlægsbudgetramme i budgetaftale 2025 for etablering af ny behandlingsbygning inklusive personalekantine og vagtværelser udgør 565.000.000 DKK ekskl. moms. Anlægsbudgetrammen indeholder samtlige udgifter i forbindelse med realisering af projektet (håndværkerudgifter, byggepladsforanstaltninger, udgifter til bygherre- og totalrådgiver inkl. udlæg, tilslutningsafgifter, vejadgang, parkering, tilkobling til eksisterende bebyggelse, udenomsarealer, fast og løst inventar, bygherreleverancer, uforudseelige udgifter og øvrige omkostninger mv.). Anlægsbudgetrammen indeholder ikke nedrivning af eksisterende bygning 18 og ombygninger forbundet hermed.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Den udbudte kontrakt omfatter totalrådgivning i forbindelse med opførelse af ny behandlingsbygning til Regionshospital Nordjylland, Hjørring. Ordregiver vil prækvalificere 4 tilbudsgivere. Ved udvælgelsen blandt de konditionsmæssige og egnede ansøgere, vil ordregiver vælge de 4 ansøgere, som i lyset af den udbudte opgave vurderes at have den bedste tekniske og faglige formåen baseret på de fremsendte referencer. Ordregiver vil ved udvælgelsen vurdere, hvilke ansøgere der gennem de fremsendte referencer har dokumenteret de mest relevante referencer i forhold til den udbudte opgave. Ved relevante referencer forstås referencer, der er sammenlignelige med den udbudte opgave i art, kompleksitet og omfang. Der lægges i den forbindelse særlig vægt på, at ansøger i sine referencer dokumenterer: a) Erfaring som ingeniørrådgiver vedrørende hospitalsbyggeri indeholdende teknisk tunge funktioner som operationsafsnit, billeddiagnostik mv. b) Erfaring som arkitektrådgiver med hospitalsbyggeri eller lignende komplekst byggeri med arkitektur af høj kvalitet. c) Erfaring med håndtering af brugerprocesser inden for hospitalsbyggeri eller lignende komplekst byggeri med mange brugergrupper. d) Erfaring med byggeledelse af et større og komplekst byggeri. Referencerne vurderes ud fra en helhedsbetragtning, hvor referenceprojekter, som indeholder de fleste (eller alle) af de ydelser, som er nævnt ovenfor, vil vægte højere end referencer, der kun delvist indeholder de nævnte elementer. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgiverens indledende tilbud. Hvis ordregiver ikke benytter denne adgang til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgiverens indledende tilbud, vil ordregiver forud for tildeling af kontrakten føre forhandlinger med tilbudsgiverne. Efter forhandlingerne får tilbudsgiverne mulighed for at udarbejde endelige, justerede tilbud, på grundlag af de løsninger, der har været præsenteret, drøftet og præciseret under forhandlingerne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option på tilkøb af rådgivningsydelser i forbindelse med nedrivning af den eksisterende behandlingsbygning efter opførelse af den nye behandlingsbygning.