2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tekniska konsulter
Beschreibung: Sveriges Radio avser att upphandla tekniska konsultjänster inom fem områden: El VVS/Kyla Styr- och övervakningssystem för fastighetsdrift Brand Byggprojektledning. Uppdraget avser Public service-bolagens verksamheter i hela Sverige men främst i Stockholm och närområdet. Sveriges Radio upphandlar och tecknar ramavtal. SVT, UR och SRF ska ha rätt att beställa (avropa) på avtalen.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: El
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132675:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71314000 Dienstleistungen im Energiebereich, 71314100 Dienstleistungen im Elektrobereich, 71314310 Dienstleistungen für thermische Bauphysik, 71321200 Heizungsplanung, 71321300 Beratung im Bereich Sanitärinstallation, 71321400 Beratung im Bereich Belüftung, 71312000 Beratung im Hochbau, 71315200 Bautechnische Beratung, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen, 71630000 Technische Kontrolle und Tests, 71315000 Haustechnik, 71317000 Beratung im Bereich Gefahrenschutz und -kontrolle, 71317100 Beratung im Bereich Brand- und Explosionsschutz und -überwachung, 71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen
Los: LOT-0002
Titel: VVS/Kyla
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132675:Lot:2
Los: LOT-0003
Titel: Styr- och övervakningssystem för fastighetsdrift
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132675:Lot:3
Los: LOT-0004
Titel: Brand
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132675:Lot:4
Los: LOT-0005
Titel: Byggprojektledning
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132675:Lot:5
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71314310 Tjänster avseende värmeisolering av byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71315000 Byggnadsteknik, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
Del (anbudsområde): LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Del (anbudsområde): LOT-0005