2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hamntjänster, Lagring & Transport för Nyköping
Beschreibung: Vattenfall AB BU Heat Sweden har för avsikt att upphandla hamntjänster - huvudsakligen för bränsle till kraftvärmeverket i Nyköping Tjänsterna består i att motta och lossa fartyg lastade med Bränsle i bulk, mellanlagring samt transport av dessa till Värmeverket i Nyköping. Provtagning av mottaget gods samt administrativa uppgifter såsom lagerinventering och hantering av transportdokument ingår också i uppdraget. Det kommer även leveranser av bränsle med lastbil för mellanlagring i hamnen. Anbud kan lämnas för alla tjänster (lossning, transport & lagring) - vilket premieras i slutlig utvärdering - men det kan även delas upp på hamntjänster med/utan lagring samt transporter till värmeverket i Nyköping. Avtalstid på åtta år med optionsavrop. Slutlig utvärdering tar hänsyn till den optimalt bästa lösningen. Upphandlingsunderlag skickas ut till kvalificerande anbudsgivare. Biobränslet består av träpellets, returträ, huggen/krossad jungfrulig flis, bark eller rundved - beroende på tillgången av bränsle.. Vanlig lastmängd/fartyg är 1500 - 5000 ton. Den totala årsvolymen kan variera mellan 20 000 och 100 000 ton. Medelvärdet är 60-70.000 ton men det finns en planerad utökning på crka 30% då fjärrvärmeleveransen planeras att utökas mot Oxelösund. Transport av Bränsle från hamn och hamnlager till anläggningen eller till mellanlager sker i samplanering med fartygsleveranser, lagersituation och anläggningens förbrukningsprognos. Avrop av material till anläggningen sker skriftligen veckovis för kommande vecka. Efter särskild överenskommelse kan leverans till andra anläggningar komma ifråga
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63523000 Dienstleistungen von Hafenspediteuren und anderen Spediteuren
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1. Mottagning och Lagring av bränslen
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135421:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung, 63121000 Dienstleistung in Verbindung mit Speicherung und Nachweis
Los: LOT-0002
Titel: 2. Transporter
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135421:Lot:2
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 63523000 Port and forwarding agency services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Additional classification (cpv): 60100000 Road transport services, 63121000 Storage and retrieval services
Lot: LOT-0002
Title: 2. Transporter