2. Verfahren
Verfahren
Titel: Materiale til vandforsyning - HHSS
Beschreibung: Udbuddet omfatter Rammeaftale på levering af Rør, Fittings, Koblinger, Ventiler, Garniturer og Dæksler i relation til vandforsyning fra Ordregiver. Rammeaftalen kan benyttes af selskaberne angivet som Ordregiver. Rammeaftalen kan dække perioden 1. august 2026 til 31. juli 2034 (se Rammeaftalens §4 for specifik sammensætning). Den anslåede værdi i form af forventet omsætning på Rammeaftalen i hele den mulige aftaleperiode er ca. 45,6 mio. DKK. Udbuddet vedrører Rammeaftale på levering af materialer til vandforsyningerne med en estimeret omsætning som følger: Horsens Vand A/S: ca. 1,5 mio. DKK/år Herning Vand A/S: ca. 1,5 mio. DKK/år Silkeborg Vand A/S: ca. 1,7 mio. DKK/år Skanderborg Vand A/S: ca. 1,0 mio. DKK/år Således estimeres den samlede, årlige omsætning på denne Rammeaftale til i alt ca. 5,7 mio. DKK/år. De forventede omsætninger er anslået på baggrund af tidligere aktivitet og forventede aktivitetsændringer med de forudsætninger, der kendes på udbudstidspunktet. De forventede omsætninger er således ikke bindende for Ordregiver. Der tages forbehold for ændringer antallet af leveringssteder og adresser, fx som følge af omstrukturering, udlicitering, kapacitetsændringer eller tilsvarende. Tilsvarende gælder for mængder angivet i Rammeaftalebilag 3A – Leverandørens vederlag. Ordregiver tager forbehold for et større træk på Rammeaftalen grundet potentielt forøget antal leveringssteder og/eller vedligeholdelsesopgaver hos Ordregiver og tilsvarende, så Rammeaftalens maksimale værdi i hele aftaleperioden er 70 mio. DKK. Ordregiver har et ønske om at optimere levetiden på vandforsyningsanlæg, optimere arbejdsgange og opnå minimal afsmitning fra rørmaterialer. For at sikre disse ønsker og for at sikre ensartethed og et højt kvalitetsniveau, er der opstillet en række tekniske krav til materialerne. Rammeaftalebilag 2: Kravspecifikation indeholder en uddybende beskrivelse af det udbudte. Udbuddet er ikke opdelt i delaftaler. For varetagelse af økonomiske og markedsmæssige hensyn vurderer Ordregiver, at der vil være den bedste konkurrence samt optimal internt styring af Rammeaftalen ved et samlet udbud. Det samlede udbud omfatter leverancer til Lokationer under de respektive Ordregivere. Tilbuddene skal specificeres i henhold til tilbudsskemaerne, jf. punkt 5.5 i nærværende udbudsbetingelser
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgiver skal tilmelde sig udbuddet afgive tilbud via det elektroniske udbudssystem. I forbindelse med tilbud skal tilbudsgiver fremsende udfyldt ESPD. Tilbudsgivers udfyldte ESPD er et foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af én af de udelukkelsesgrunde, som gælder for dette udbud, og at tilbudsgiver opfylder minimumskravene til egnethed. ESPD udarbejdes online i den særlige ESPD-funktion under ”Mine besvarelser - ESPD”. VIGTIGT: Ordregiver kan IKKE læse en ESPD xml-fil, der er vedhæftet tilbuddet på anden måde end i den særlige ESPD-funktion under ”Mine besvarelser - ESPD”. En tilbudsgiver der vedhæfter en ESPD xml-fil, som Ordregiver ikke kan læse, vil ikke være konditionsmæssig. Tilbudsgiver skal udfylde ESPD i henhold til anvisningerne i udbudsbekendtgørelsen og det samlede udbudsmateriale og i øvrigt følge anvisningerne i selve ESPD’et. Tilbudsgiver kan indhente yderligere vejledning til udfyldelsen og fremsendelsen af ESPD i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens vejledning, ”ESPD – Det fælles europæiske udbudsdokument” jf. ESPD – Det fælles europæiske udbudsdokument(kfst.dk) Tilbudsgiver kan basere sig på andre virksomheders økonomiske og finansielle formåen og/eller tekniske og faglige formåen. I sådanne tilfælde skal tilbudsgiver i ESPD del II afsnit C (”Oplysninger om udnyttelse af andre enheders kapacitet”) svare ”Ja”. Såfremt tilbudsgiver udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), skal særskilt ESPD fremsendes for hver enkelt virksomhed i sammenslutningen. I disse tilfælde skal de i sammenslutningen deltagende virksomheder i deres ESPD del II A svare ”Ja” til spørgsmålet, ”Deltager den økonomiske aktør i udbudsproceduren sammen med andre?”, ligesom deltagerens rolle i konsortiet beskrives. Det vil i forbindelse medegnethedsvurderingen (udbudsbetingelsernes punkt 3.3.4) være konsortiets samlede egnethed, der vurderes. Der stilles ingen særlige krav til sammenslutningens retlige form, men der skal iblandt sammenslutningens virksomheder udpegesen fælles befuldmægtiget, der tegner alle virksomheder i sammenslutningen. Endvidere skal virksomhederne i sammenslutningen hæfte solidarisk, direkte og ubetinget for opfyldelsen af kontrakten Dokumentation: For tilbudsgivere, som udgør en sammenslutning af virksomheder (fx et konsortium), gælder desuden, at de som en del af dokumentationen skal fremlægge en underskrevet konsortieerklæring om, at alle deltagere i konsortiet hæfter solidariskfor kontraktens opfyldelse og med angivelse af en konsortiedeltager, med hvem ordregiver kan indgå bindende aftaler på konsortiets vegne. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på andre enheders kapacitet i forhold til den økonomiske/finansielle formåen og/eller den tekniske/faglige formåen, herunder i forhold til opfyldelse af minimumskrav, jf. udbudsbetingelsernes punkt 3.3.4, skal tilbudsgiver vedlægge et særskilt ESPD udfyldt af disse andre enheder med de oplysninger, der anmodes om i ESPD del II, afsnit A og B, del III og IV. Desuden skal tilbudsgiver udfylde ESPD del V. Det vil i forbindelse med egnethedsvurderingen (udbudsbetingelsernes punkt 3.3.4) være tilbudsgivers og de støttende enheders samlede egnethed, der vurderes. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på sit moderselskabs økonomiske formåen, indgår tilbudsgivers egen økonomiske formåen ikke særskilt i beregningen, idet tilbudsgivers økonomiske formåen allerede er indregnet i moderselskabets regnskabstal. Opmærksomheden henledes desuden på, at såfremt tilbudsgiverbaserer sin tekniske og faglige formåen på andre enheders kapacitet, skal den/de pågældende enheder udføre den del af Kontrakten, som enhedens kapacitet relaterer sig til. Dokumentation: For tilbudsgivere, som baserer sig på andreenheders kapacitet til brug for opfyldelse af mindstekravene til henholdsvis økonomisk og finansiel formåen og faglige og tekniske formåen, gælder desuden, at tilbudsgiver som en del af dokumentationen skal fremlægge en støtteerklæring, som godtgør, at den pågældende enhed er juridisk forpligtet over for tilbudsgiveren. Hvis en tilbudsgiver beror sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, jf. ovenstående, skal denne enhed påtage sig solidarisk at hæfte for tilbudsgivers forpligtelser overfor ordregiver under den udbudte kontrakt. Tilbudsgivere, som baserer sig på andreenheders kapacitet til brug for opfyldelse af mindstekravene til økonomisk og finansiel formåen, skal ved dokumentation anvende bilag A: Støtteerklæring – økonomiske og finansielle ressourcer. Tilbudsgivere, som baserer sig på andreenheders faglige og tekniske kapacitet, skal ved dokumentation anvende bilag B: Støtteerklæring – teknisk og faglig formåen. Hvis en tilbudsgiver beror sig på andre enheders økonomiske og finansielle formåen, skal denne enhed påtage sig solidarisk at hæfte for tilbudsgivers forpligtelser overfor ordregiver under den udbudte Rammeaftale.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42130000 Leitungsventile, Hähne, Rohrarmaturen und ähnliche Vorrichtungen, 44160000 Rohrleitungen, Rohrleitungssysteme, Leitungen, Ummantelungen, Verrohrungen und zugehörige Artikel, 44162500 Trinkwasserrohrleitungen, 44163000 Rohrleitungen und Formstücke, 44167000 Verschiedene Rohrformstücke
5. Los
Los: LOT-0000