2. Verfahren
Verfahren
Titel: 102-0 Manøvej Helhedsplan
Beschreibung: Udbuddet gennemføres som begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Projektet udbydes som hovedentreprise og omhandler helhedsplanen for DAB-Lejerbo, Afdeling 102-Manøvej, beliggende på Manøvej 26-62,66-104 i 4700 Næstved. Helhedsplanen beskriver de udfordringer, der opleves i bebyggelsen. Ud fra helhedsplanen er der udarbejdet Skema A, som er godkendt af afdelingen, Landsbyggefonden og myndighederne. Entreprenørens arbejder omfatter udførsel af helhedsplan, indeholdende indvendig og udvendig renovering af 8 boligblokke, samt et nyt fælleshus.
Vorherige Bekanntmachung: 649557-2025
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44100000 Baustoffe und Zubehör, 45100000 Baureifmachung, 45211000 Bauarbeiten für Mehrfamilienhäuser und Einfamilienhäuser, 45211310 Bau von Badezimmern, 45400000 Baufertigstellung, 45262500 Maurerarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45211350 Bau von Mehrzweckgebäuden, 45213100 Bauarbeiten für Geschäftsbauten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Udførsels af helhedsplan for Lejerbo's lokal afd. 102-0 i Næstved: Projektomfang fremgår af udbudsmaterialet. Nedenfor fremgår, i grove træk, hvad der indgår i projektet. Nedenstående liste er derfor ej udtømmende og det er til enhver tid omfang af øvrigt udbudsmateriale der er gældende. - Gavle, Blok 1-8: Renovering af gavlfacader gøres med respekt for bebyggelsen og dennes arki-tektur. Det oprindelige klassiske og rolige udtryk skal bevares. Indvendige for-satsvægge i gavle fjernes og overflader saneres. Murede gavle efterisoleres på udvendig side og skalmures på nyt fundament og der udføres div. inddækninger. Skalmur udføres med nye blødstrøgne sten, svarende til eksisterende murværk. - Facadepartier, Blok 1-8: Eksisterende facadepartier herunder vinduer, vinduespartier og terrassedøre udskiftes til nye inkl. følgearbejder som f.eks. lysninger, sålbænke, fugetætninger mv. - Udvendige kældertrapper, Blok 1-8: Tilpasning af værn og støttemure ved udvendige kældertrapper, samt nedrivning og reetablering af trapper. Arbejdet skal udføres som konsekvens af, at nyt murværk og udvendig efterisolering i gavlfacader trækkes længere ud. - Indvendige overflader i boliger, Blok 1-8: Partiel udskiftning af trægulvbelægninger og fodlister mv. Partiel udskiftning af inventar som f.eks. indbygningsskabe i entre. Malerarbejde af vægge, lofter og paneler/indfatninger mv. - Installationer, Blok 1-8: Nye installationer for både vand, ventilation og varme inkl. nye radiatorer. Desuden udføres afløb, drænledninger, div. arbejder ifm. fjernvarme mv. Der udføres rørkasser ved synlige rørføringer samt tilhørende inspektionslemme. Enkelte EL-arbejder. - Badeværelser, Blok 1-8: Eksisterende badeværelser renoveres med nye forsatsvægge, gulvopbygning, overflader, vådrumsmembran, klinke- og flisebelægninger, malerbehandling, sanitet og installationer mv. - Køkkener, Blok 1-8: Der skal udføres nye installationsarbejder i boligkøkkenerne og i den forbindelse skal eksisterende køkkeninventar fra bordpladehøjde og ned mod gulv samt højskabe som er placeret ved installationsarbejder nedtages, opbevares og genetableres. Det vurderes at 80% af alle boligkøkkener kan genetableres og at 20 % af boligkøkkenerne er i så dårlig stand, at elementer ikke kan genanvendes, hvorfor nye køkkener skal etableres. Der udskiftes også en del ældre køkkener, til helt nye køkkener. - Kælderlofter, Blok 1-8: Der udføres synlig isolering på underside af kælderlofter. - Fælleshus: Der udføres et helt nyt fælleshus inkl. anlægsarbejder i terræn. - Friarealer: Ændringer af friarealer, parkeringsarealer og vejforhold udføres som angivet i projektmaterialet. Der etableres også dørtelefon anlæg for alle eksisterende opgange iht. projektmaterialet.
Interne Kennung: 102-0 Manøvej
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten