503911-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Udbud af samarbejde om drift og levering af visiteret kørsel (personbefordring)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af samarbejde om drift og levering af visiteret kørsel (personbefordring)
BeschreibungDragør og Tårnby Kommuner udbyder i fællesskab en formel-relationel kontrakt vedr. drift og levering af kommunal kørsel af borgere, der er visiteret personbefordring, enten som en fast, rutebaseret kørsel eller som variabel kørsel. Kommune og leverandør forpligter sig til et tæt og tillidsbaseret samarbejde med henblik på at opnå fælles mål om kvalitet i kørselsopgaven, kontinuitet i kørslen og bemandingen, drifts- og forsyningssikkerhed samt omkostningseffektivitet. Mere konkret omfatter udbuddet følgende kørselstyper: • Kørsel af borgere til daghjem og børn til skole, hvor der foreligger et fast kørselsmønster. Der er tale om almindelige rutekørsel. • Kørsel af borgere til genoptræning og omsorgstandpleje, hvor der foreligger et variabelt kørselsmønster. Der er tale om kørsel, der bestilles fra gang til gang eller som faste bestillinger af variabel kørsel for en længere periode. Undtaget fra udbuddet er kørsel af borgere med taxa, hvor der foreligger et fast kørselsmønster, samt kørsel til institutioner mv. (fx skoler), der er beliggende udenfor Dragør og Tårnby Kommuner, idet disse kørsler er omfattet af andre kontrakter. Tilbudsgiver skal fra kontraktstart have administrative og planlægningsmæssige ressourcer til udføre den vundne kørselsopgave, herunder have vogne og chauffører til at udføre den vundne kørselsopgave. Implementering sker i kommunerne i henhold til de planer for implementering, der aftales med den vindende tilbudsgiver. Kommunerne forventer, at leverandøren har opstartet skolekørslen til Kastrupgårdsskolen fra den 1. oktober 2026, hvor nuværende kontrakt udløber. Kørsel til daghjem, omsorgstandpleje og genoptræning forventes opstartet senest fra den 1. december 2026. Skolekørslen til Tårnbygårdsskolen og Kirstinehøjskolen opstartes først fra den 1. oktober 2027, hvor ordregivers nuværende kontrakt udløber. Der findes én vinder af udbuddet, men kommunerne indgår hver især en individuel kontrakt med den vindende tilbudsgiver. Kontrakterne, der indgås med kommunerne, er enslydende og baseret på udbudsmaterialets kontrakt. Udbuddet er et genudbud af det første udbud (udbudsbekendtgørelse med OJEU Reference: 486658-2026), som Ordregiver måtte annullere ved meddelelse den 17. juli 2026, idet Ordregiver havde fået opstillet et egnethedskrav, som begrænsede konkurrencen væsentligt.
Vorherige Bekanntmachung486658-2026
Interne Kennung88.00.00-G00-25-594822
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
5. Los
LosLOT-0000