504069-2026 - Wettbewerb
Finnland – Labordienste – Liete- ja mädätenäytteiden laboratorioanalyysipalvelut 2026–2027
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Liete- ja mädätenäytteiden laboratorioanalyysipalvelut 2026–2027
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat laboratorioanalyysipalvelut sika- ja naudanlietteille, biokaasulaitosten mädätteille sekä muille ravinteiden kierrätysmateriaaleille. Hankinta sisältää tilaajan toimittamien näytteiden laboratorioanalyysit sekä analyysitulosten toimittamisen sähköisessä muodossa. Analyysipalveluiden tulee kattaa tarjouspyynnössä määritellyt ravinne- ja laatuanalyysit. Analysoitavia ominaisuuksia voivat olla muun muassa kokonaistyppi, ammoniumtyppi, kokonaisfosfori, kokonaiskalium, kuiva-aine, pH sekä muut tarjouspyyntöasiakirjoissa määritellyt analyysit. Näytteitä toimitetaan laboratorioon vaiheittain sopimuskauden aikana. Näytteet voivat koostua muun muassa sika- ja naudanlietteistä, niiden kuivajakeista, biokaasulaitosten mädätteistä, mädätteen neste- ja kuivajakeista, kuivalannoista (esimerkiksi siipikarjan-, hevosen- ja kuivikelannasta), muista orgaanisista ravinteiden kierrätysmateriaaleista sekä edellä mainittujen materiaalien seoksista. Näytteet voidaan toimittaa laboratorioon jäädytettyinä tai kylmäkuljetuksena. Sopimuskauden aikana analysoitavien näytteiden kokonaismääräksi arvioidaan noin 400–600 näytettä. Näytemäärä on arvio eikä muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta. Tilaaja ei sitoudu tiettyyn vähimmäis- tai enimmäismäärään näytteitä tai analyysejä. Tilaaja pidättää oikeuden tarkentaa analyysimääriä, näytteiden toimitusaikatauluja sekä tilata tarjouspyynnössä tarkoitettuihin materiaaliryhmiin liittyviä lisäanalyysejä sopimuskauden aikana edellyttäen, ettei hankinnan yleinen luonne tai laajuus olennaisesti muutu. Palveluntuottajalta edellytetään laadunvarmistettuja analyysimenetelmiä, luotettavaa raportointia sekä kykyä vastaanottaa, säilyttää ja analysoida näytteet sovittujen toimitus- ja läpimenoaikojen mukaisesti. Tarkemmat tekniset, laadulliset ja toiminnalliset vaatimukset esitetään tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Interne Kennung: Dnro EPO/950/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan avoimena menettelynä. Kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoajat voivat jättää tarjouksen. Tarjoukset arvioidaan tarjouspyynnössä ilmoitettujen soveltuvuusvaatimusten, vähimmäisvaatimusten ja vertailuperusteiden mukaisesti.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71900000 Labordienste
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-053564-LOT-0001