505346-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Parkanlagen – Executie lucrari in cadrul proiectului Amenajare Parc “Capela”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Executie lucrari in cadrul proiectului Amenajare Parc “Capela”
Beschreibung: Obiectul contractului ce urmează a fi atribuit prin achiziție publică conform prevederilor legale în vigoare este: Executie lucrari in cadrul proiectului Amenajare Parc “Capela” in conformitate cu cerintele din Proiectul tehnic si documentatia atasata. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea contractantă va răspunde o singura data în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 2540813/2025/1L / SMIS 320123
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45112711 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Parkanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: În cadrul Programului Regional Sud-Vest Oltenia 2021-2027, apelul de proiecte PR SV/MRJ1/3B/2.7/2003 - Sprijin pentru conservarea, îmbunătățirea sau extinderea infrastructurii verzi-albastre apel dedicat municipiilor reședință de județ, în data de 27.09.2024 a fost semnat contractul de finanțare nr. 160 aferent proiectului cu titlul “Amenajare Parc Capela”, între UAT Municipiul Râmnicu Vâlcea în calitate de Beneficiar și Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Regional Sud- Vest Oltenia 2021-2027 (AM PR SV Oltenia). Obiectivul proiectului îl constituie intensificarea acțiunilor de protecție și conservare a naturii, a biodiversității și a infrastructurii verzi înclusiv în zonele urbane, precum și reducerea tuturor formelor de poluare. Principalele categorii de lucrări de intervenții prevăzute în proiect sunt: Activități principale: • Activităţi de igienizare a terenului (care nu presupun în mod obligatoriu defrişarea vegetaţiei existente), cu menţinerea arborilor importanţi din punct de vedere ecologic, curăţarea terenului de gunoaiele existente, tratare împotriva dăunătorilor, pe terenurile supuse intervențiilor. Activităţile de igienizare nu reprezintă activități de decontaminare chimică; • Colectare, sortare şi transport la depozitele autorizate al deşeurilor rezultate; • Înlocuirea elementelor naturale/materiale distruse, îmbătrânite care prezintă pericol de contaminare cu boli sau dăunători; • Nivelarea și terasarea terenului sau alte lucrări de modelare geometrică a terenului; • Sistematizări pe verticală, accesuri/alei/drenuri/rigole/canale de scurgere, ziduri de sprijin, drenaje, modelarea terenului, lucrări pentru pregătirea amplasamentului, eventual împrejmuire dacă este cazul; • Modernizarea pădurii-parc, care include activităţi de înierbare și împădurire, plantări, replantări, completări, înlocuirea arborilor existenți cu specii rezistente la condiții de mediu și microclimat specific urban; specii ierboase, amestecuri cu valoarea ecologică mare: pajiști, poieni înflorite; specii perene cu înflorire succesivă, inclusiv specii rădăcinoase, bulboase, rizom etc; specii de liane, cățărătoare și acoperitoare de sol; masive de arbuști și arbuști fructiferi; arbori fructiferi; arbori de talia I, II și III. • Plantare cu plante autohtone perene, precum și plantarea de arbori și arbuști autohtoni, dar care sunt rezilienţi la viitoarele impacturi preconizate ale schimbărilor climatice. Achiziții de: puieți, semințe, inclusiv tratamente fitosanitare; • Se vor efectua operațiuni de întreținere a cadrului natural plantat, respectiv, tunderi de modelare și întreținere, ancorări, palisări; • Lucrări privind sistemele de drenaje, desecări, aport de material pământos, săpare de gropi; • Măsuri naturale de drenare/direcționare a apelor pluviale și realizarea de sisteme de irigații, dacă este cazul; • Protejare a biodiversității – acceleratoare de biodiversitate, spații amenajate pentru susținerea dezvoltării florei și faunei, precum casuțele de păsări, casuțele de albine, gradini plantate interactive, etc; În acest mod se realizează coridoare ecologice urbane, care permit conectarea cu zonele naturale sau semi-naturale din jurul municipiului (cum ar fi pădurile sau zonele agricole), în scopul mișcării și migrării speciilor. Activități secundare: • Lucrări de reamenajare/modernizare/adaptare a potecilor de pământ existente, alei din materiale ecologice, cu lățime de maximum 2.00 m; • Lucrări de reparare/refacere (după caz) a parapetelor existente, ziduri de sprijin, mâini curente față de laturile abrupte, pentru siguranța utilizatorilor; • Amenajarea unor alei și circuite care să faciliteze activitățile sportive de ciclism; • Amenajarea de alei speciale pentru facilitarea deplasării persoanelor cu dizabilități – handicap locomotor, a carucioarelor de copii, prin amenajarea unor alei speciale, protejate, cu pante calculate și zone de repaus; • Amenajare turn belvedere pentru a spori activitatea de cunoaștere a mediului și cadrului natural de la înălțime, punct de observație și studiu păsări; • Amenajare a punctelor de observație și studiu flora și fauna, platforme educative; • Montarea unor locuri de popas cu foișor cu locuri de șezut și masă (10 bucăți), punct de reper pentru adapost în caz de calamitate, tip foișor (3 bucăți), bănci (30 bucăți); • Crearea de platforme pentru desfășurarea activităților sportive statice: gimnastică, stretching, yoga, meditație și relaxare (3 bucăți); • Amplasarea de puncte de relaxare tip leagan în punctele cu priveliște (3 bucăți); • Amenajarea unei zone de tip amfiteatru în trepte, în aer liber, pentru defășurarea activităților cultural educaționale în aer liber (1 bucată); • Amenajarea de locuri de joacă, activități sportive și educative pentru copii, cum ar fi: tobogan din piatră șlefuită, lemn stratificat sau PVC (1 bucată), structuri de lemn de echilibru (3 bucăți), structură de lemn de cățărat (3 bucăți), structură de lemn de balansat (3 bucăți); • Amplasarea de panouri: totem-uri informative privind flora și fauna din zonele de interes public (30 bucăți); ghidaj localizare (10 bucăți), semnalistică trasee definite (20 bucăți); • Realizarea unui sistem de iluminat inteligent, direcțional pentru traseele stabilite; • Instalarea de zone hotspot, WI-FI (10 zone); • Realizarea unor toalete ecologice, inclusiv pentru persoane cu dizabilități (2 bucăți).
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111291 Erschließungsarbeiten, 45112500 Erdbewegungsarbeiten, 45112720 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Sport- und Freizeitanlagen, 45232451 Entwässerungs- und Oberflächenarbeiten, 45232453 Verlegung von Dränrohren und Bau von Entwässerungskanälen, 45233161 Bau von Fußwegen, 45316100 Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien