See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: SERVICII DE CATERING (preparare și livrare a hranei) pentru pacienții internați in sectiile spitalului
Beschreibung: SERVICII DE CATERING (preparare și livrare zilnica a hranei) pentru pacienții internați in sectiile spitalului, cu incheierea unui acord-cadru pe o perioada de 36 luni, cu trei operatori economici, conform Caietului de sarcini anexat. Prestatorul va avea obligația de a asigura hrana bolnavilor internați în mod continuu, zilnic (mic dejun, prânz, cina si 2 si/sau 3 suplimente), conform orarului stabilit de autoritatea contractantă, în conformitate cu necesitățile calorice, cantitative, calitative și de regimuri alimentare solicitate, cu respectarea întocmai a dispozițiilor Ordinului nr. 1488 din 31 mai 2022 pentru stabilirea cuantumului alocaţiei de hrană în unităţile sanitare publice și a normelor sanitare, sanitar-veterinare, aplicabile la data prestării serviciului. Prestatorul se obligă prin urmare să asigure prepararea și transportul hranei pacienților în MARMITE (oale termoizolante sau similare), iar pentru medicii de garda in caserole unifolosibile compartimentate adecvat, boluri, pahare unica-folosinta, tacamuri UF, închise astfel încât să nu se verse sau împrăștie, în condițiile respectării normelor sanitare/sanitar-veterinare, în vigoare. Serviciile ce urmează a fi prestate de către prestator sunt: - Servicii de preparare hrană în spațiile proprii ale prestatorului, ținând cont de alocațiile de hrană stabilite prin Ordinului nr. 1488 din 31 mai 2022 pentru stabilirea cuantumului alocaţiei de hrană în unităţile sanitare publice, precum și de numărul de calorii recomandate pentru pacienții internați în spital. - Prestatorul va livra hrana la fiecare oficiu alimentar, din cele 4 locatii, cu mijloace de transport dotate corespunzător (autorizație sanitar veterinară pentru mijloacele de transport), conform graficului de livrare stabilit in CS. Locațiile unde va fi livrată hrana sunt în loc. Iasi: 1. LOCATIA Paşcanu – Iasi, str. Paşcanu nr.11; 2. LOCATIA Secția III ‐ Complex studențesc Tudor Vladimirescu Iasi, Aleea Prof. V. Petrescu; 3. LOCATIA Secția IV ‐ Clunet – Iasi, sos. Bucium nr. 106; 4. LOCATIA - Iasi, str Elena Doamna, nr 49. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor conform OUG 107/2017. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor: 18 zile.
Interne Kennung: 4541262_2026_PAAP1103347
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55523000 Verpflegungsdienste für sonstige Unternehmen oder andere Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Servicii de preparare și tranport hrană (catering) pentru pacienții internați în sectiile Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Iasi, la 4 locatii, pe o perioada de 36 luni, conform cerintelor din Caietul de sarcini. Cantitatile minime si maxime/ acord cadru/ contracte subsecvente se regasesc in Caietul de sarcini. Numarul de meniuri este pentru maxim 260 pacienti/ zi si 9-12 medici de garda/zi. Prestatorul de servicii va asigura hrana pacientilor zilnic, constand din: mic dejun, prânz, cina si 2 si/sau 3 suplimente LA ANUMITE CATEGORII DE PACIENTI ADULTI SI COPII (DIABET, TB), cu respectarea prevederilor legale si a nivelului minim al alocatiei de hrana, asa cum este el prevazut in Ordin nr. 1488/31.05.2022 pentru stabilirea cuantumului alocației de hrană în unitățile sanitare publice. Transportul hranei (preparată sau rece) pentru bolnavii internați se va face in MARMITE (oale termoizolante sau similare), iar pentru medicii de garda in caserole, boluri, pahare unica-folosinta,tacamuri UF, în condițiile respectării normelor sanitare si sanitar-veterinare în vigoare, cu predare la oficiile alimentare, conform graficului stabilit de AC, din urmatoarele locatii-amplasamente,: 1. LOCATIA Paşcanu – Iasi, str. Paşcanu nr.11, ce cuprinde urmatoarele oficii alimentare/ sectii: 1.1. Oficiu nr. 1 pentru Sectia I-a Pneumologie , Sectia a II-a; 1.2. Oficiu nr. 2 pentru Pneumologie Copii (pediatrie); 2. LOCATIA Secția III ‐ Complex studențesc Tudor Vladimirescu Iasi, Aleea Prof. V. Petrescu: Oficiu pentru Sectia a III-a 3. LOCATIA Secția IV ‐ Clunet – Iasi, sos. Bucium nr. 106: Oficiu pentru Sectia a IV-a "Dr. Clunet" 4. LOCATIA - Iasi, str Elena Doamna, nr 49 (incinta Spitalului Elena Doamna): Oficiu pentru Sectia de Anestezie si Terapie Intensiva, Sectia de Chirurgie Toracica, Sectia I-a Pneumologie. Prestatorul va asigura hrana pacientilor cu incadrarea in valoarea alocației de hrana conform Ordinului nr. 1488/2022 pentru stabilirea cuantumului alocației de hrană în unitățile sanitare publice și serviciile de catering pentru preparare, ambalare și livrare hrană prestația (va conține toate elementele care contribuie la formarea acesteia).
Interne Kennung: 1