505601-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Durchführbarkeitsstudie – Servicii de elaborare a documentațiilor tehnico-economice faza Studiu de fezabilitate si a Aplicatiei de finantare pentru realizarea obiectivului de investiții „Măsuri complexe integrate privind apărarea împotriva inundațiilor în bazinul hidrografic Corozel, județul Galați”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de elaborare a documentațiilor tehnico-economice faza Studiu de fezabilitate si a Aplicatiei de finantare pentru realizarea obiectivului de investiții „Măsuri complexe integrate privind apărarea împotriva inundațiilor în bazinul hidrografic Corozel, județul Galați”
Beschreibung: Obiectul contractului de prestări servicii îl constituie elaborare a documentațiilor tehnico-economice faza Studiu de fezabilitate si a Aplicatiei de finantare pentru realizarea obiectivului de investiții „Măsuri complexe integrate privind apărarea împotriva inundațiilor în bazinul hidrografic Corozel, județul Galați”. CLAUZA SUSPENSIVĂ Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică este inițiată sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor de angajament/creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractanta precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai in măsura in care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor de angajament/creditelor bugetare cu aceasta destinație. În cazul în care, indiferent de motive creditele de angajament/creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioada de 6 (sase) luni de la data aprobarii raportului procedurii si/sau de la data de soluționare definitivă a eventualelor contestații, procedura de atribuire se va anula de drept, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art. 212 alin. (1) lit. c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractanta nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractanta a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 18 zile. Autoritatea contractanta va raspunde la solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de data depunerii ofertelor.
Interne Kennung: 23780878_2026_PAAPD1614448
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79314000 Durchführbarkeitsstudie
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Scopul aplicării prezentei proceduri este încheierea contractului de prestări servicii de elaborare a documentațiilor tehnico-economice faza Studiu de fezabilitate si a Aplicatiei de finantare pentru realizarea obiectivului de investiții „Măsuri complexe integrate privind apărarea împotriva inundațiilor în bazinul hidrografic Corozel, județul Galați”. Lucrarile propuse vor fi realizate în general în albia minora și pe malurile ,estimate pe o lungime de 52 km de rau. Terenurile pe care se vor amplasa lucrarile apartin domeniului public al statului administrat de A.N.A.R - ABA Prut Bârlad - râu Corozel/râu Taplaoani/râu Corozelul Sec. Lucrări pentru apărare împotriva inundațiilor estimate sunt: realizarea a una/doua acumulari nepermanente/poldere în zona Bratulești sau în zona de confluența a râurilor Corozel și Corozelul Sec, amonte de localitatea Matca, recalibrare albie, lucrări privind controlul sedimentelor, perdele de protectie, etc., conform STAS 4273/1983 şi STAS 4068/2/1987 respectiv clasa III de importanță, având debitul de calcul în condiții normale de execuție = debitul cu probabilitatea anuală de depăşire 2% și debitele de verificare: - cu probabilitatea de 0.5% pentru barajul acumulării și construcțiile anexe; - cu probabilitatea de 1% pentru restul lucrărilor propuse. Având în vedere gradul ridicat al frecvenței cu care se produc în ultima perioadă inundații având cauza principală fenomenele de torențialitate ridicată ce caracterizează marea majoritate a bazinelor hidrografice ale cursurilor de apă din județul Galați este imperios necesară, pe aceste cursuri de apă, realizarea unui complex de lucrări hidrotehnice cu rol de apărare, lucrări hidroameliorative și lucrari silvice. Necesitatea și oportunitatea promovării lucrărilor de investiții este susținută (justificată) atât de amploarea pagubelor produse de viitura pe râul Corozel și aflunții acestuia, cât și de gradul mare de risc evidențiat de Hărțile de risc la inundații pentru diferite probabilități de depășire ale debitelor. CLAUZA SUSPENSIVĂ Procedura de atribuire a contractului de achiziție publică este inițiată sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că încheierea contractului de achiziție publică este condiționată de alocarea creditelor de angajament/creditelor bugetare cu această destinație, semnarea contractului făcându-se cu respectarea dispozițiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intră sub incidența legislației privind finanțele publice. Având în vedere dispozițiile Legii 98/2016 privind achizițiile publice și H.G. nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Contractanta precizează că va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător numai in măsura in care fondurile necesare achiziției vor fi asigurate prin alocarea creditelor de angajament/creditelor bugetare cu aceasta destinație. În cazul în care, indiferent de motive creditele de angajament/creditele bugetare nu vor fi alocate, pe o perioada de 6 (sase) luni de la data aprobarii raportului procedurii si/sau de la data de soluționare definitivă a eventualelor contestații, procedura de atribuire se va anula de drept, în condițiile în care nu există o altă sursă de finanțare, în conformitate cu prevederile art. 212 alin. (1) lit. c) teza 2 din Legea 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție publică. Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că Autoritatea Contractanta nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă Autoritatea Contractanta a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71356200 Technische Hilfe