505704-2026 - Wettbewerb
Finnland – Audiovisuelle Geräte – Kansallismuseon avausnäyttelyn AV-integraatio
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kansallismuseon avausnäyttelyn AV-integraatio
Beschreibung: Museovirasto / Kansallismuseo ("Hankintayksikkö") on hankkimassa Suomen kansallismuseon avausnäyttelyyn käytettäväksi näyttelytekniikan AV-integraatiokokonaisuuden. Hankinnan kohteena on Kansallismuseon avausnäyttelyn AV-integraatio. Hankintaan kuuluvat AV-järjestelmän lisäksi AV-järjestelmän toimitus, asennus, ohjelmointi, kytkennät, käyttöönotto, testaus, dokumentointi, käyttöopastus, takuut sekä muut toimitukseen ja asennukseen liittyvät työt tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritellyssä laajuudessa. AV-järjestelmään sisältyvät muun muassa näyttelykohteiden mediatoisto-, kuva-, ääni-, ohjaus-, interaktio-, signaalinsiirto-, näyttelyverkko- ja laitehallintaratkaisut sekä niihin liittyvät laitteet, ohjelmistot, lisenssit, kaapeloinnit, kiinnikkeet, asennustarvikkeet ja muut toimivan järjestelmäkokonaisuuden toteuttamiseksi tarvittavat osat. Hankintaan sisältyvät myös näyttelyvalaistukseen, valoteoksiin ja AV-ohjattuihin erikoisvalaistuskokonaisuuksiin liittyvät tekniset toteutus-, asennus-, kytkentä-, ohjaus-, ohjelmointi-, käyttöönotto- ja testaustehtävät tarjouspyyntöasiakirjoissa määritellyssä laajuudessa. Hankinnan kohde on kuvattu kokonaisuudessaan tarkemmin jäljempänä tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä. Aikataulussa on huomioitava, että AV-järjestelmän asennus ja käyttöönotto tehdään uudisosan rakennustyön, näyttelyrakentamisen ja muiden rinnakkaisten toteutusten aikana. Edellä mainitusta syystä Hankintayksikkö varaa oikeuden tarjouspyynnössä esitettyjen ajankohtien aikataulumuutoksiin. Toteutuksen arvioitu aikataulu löytyy dokumentista AV integraatio Toteutusaikataulu. Hankintayksikkö korostaa, että toteutuksen mahdollisimman aikainen valmistuminen on suositeltavaa, sillä tilassa alkaa näyttelyn rakentaminen. Mitä aikaisemmin asennus toteutetaan, sitä enemmän tilassa on käytettävissä työskentelytilaa ja joustavuutta toteutukselle. Hankintayksikkö tarjoaa tarjoajille mahdollisuuden tutustua kohteeseen 5.-6.8.2026 erikseen sovittavana ajankohtana. Kohdekäynnistä tulee sopia etukäteen sähköpostitse osoitteessa av@kansallismuseo.fi. Tutustumiskäynnin tarkempi ajankohta ja käytännön järjestelyt sovitaan ilmoittautuneiden tarjoajien kanssa erikseen. Osa tarjouspyynnön liitemateriaalista on luottamuksellista. Tiedostot ovat saatavilla pyynnöstä sähköpostitse osoitteesta av@kansallismuseo.fi. Näihin aineistoihin kuuluu muun muassa tiedosto 260617_NMF_AV Media Briefs, joka sisältää avausnäyttelyn tiivistelmän ja Museum Studio -aineiston englanniksi sekä näyttelyn laajemman suunnitteludokumentaation. Tarjoajan tulee osana pyyntöä vakuuttaa, että se pitää Hankintayksiköltä saamansa luottamuksellisen tiedon vain itsellään ja käyttää tietoja vain tämän hankintamenettelyn edellyttämässä tarkoituksessa. Luottamuksellisuutta koskevat velvoitteet jatkuvat myös hankintamenettelyn jälkeen.
Interne Kennung: 621634
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (29.12.2016/1397). Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä Hankintayksikön edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei Hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, Hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen.Tarjouksen on oltava sisällöltään tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukainen ja sisällettävä kaikki tarjoajien ja tarjousten arvioinnissa sekä tarjousten vertailussa tarvittavat pyydetyt tiedot. Tarjoukseen ei saa liittää tarjoajan omia tarjouspyynnön vastaisia ehtoja. Hankintayksiköllä on velvollisuus hylätä tarjous, joka on tarjouspyynnön vastainen ja vertailukelvoton. Tarjoajaa pyydetään varmistumaan siitä, että kaikkiin vertailuperusteisiin liittyen on toimitettu riittävä määrä asiakirjoja ja tietoja, joiden perusteella Hankintayksikkö voi saada riittävän selkeän kuvan tarjousvertailun pohjaksi. Tarjoaja vastaa itse siitä, että tarjousten vertailussa käytettävät tiedot ilmenevät tarjoajan kirjallisesta tarjouksesta. Tarjous ja tarjouspyynnön liitteinä olevat pyydetyt selvitykset annetaan suomen kielellä, ellei erikseen ole muuta ilmoitettu.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32321200 Audiovisuelle Geräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45351000 Maschinentechnische Installationsarbeiten, 50340000 Reparatur und Wartung von audiovisuellen und optischen Geräten, 51540000 Installation von Maschinen und Geräten für besondere Zwecke
5. Los
Los: LOT-0000