506843-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Überholungs- und Sanierungsarbeiten – ,,Lucrări de reparații și întreținere pentru locațiile Registrului Auto Român”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ,,Lucrări de reparații și întreținere pentru locațiile Registrului Auto Român”
Beschreibung: Obiectul acordului-cadru constă în achiziționarea de lucrări de reparații și întreținere la clădiri, platforme, canalizări, rețele de alimentare cu gaze naturale, ferestre, uși, instalații electrice, instalații sanitare, rețele hidranți etc. asupra locațiilor Registrului Auto Român în care își desfășoară activitatea Autoritatea Contractantă, în scopul menținerii acestora la nivelul standardelor și reglementărilor tehnice în vigoare privind calitatea și siguranță în exploatare, raportat la destinația specială a acestora. Potrivit prevederilor art. 160 alin (1) din Legea 98/2016 (numită în continuare “Legea 98”) și art 103 alin (1) din Normele metodologice la Legea nr. 98/2016, aprobate prin H.G. nr. 395/2016 (numită în continuare “Norme”), orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea unui termen-limită de 18 zile înaintea datei limită de depunere a ofertelor. Conform prevederilor art. 160 alin. (2) şi ale art. 161 alin. (1) din "Legea 98", precum şi ale art. 27 alin. (2)-(4) şi ale art. 103 alin. (2) din "Norme", autoritatea contractantă va răspunde consolidat, în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/ informaţii suplimentare în a 11-a zi de dinainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă nu va răspunde la o solicitare de clarificări/ informaţii suplimentare, primită în intervalul de 17 zile înaintea termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, solicitarea fiind considerată a fi fost transmisă tardiv.
Interne Kennung: 1590236/2025/99 I
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Registrul Auto Român intenționează să încheie un acord – cadru, cu o durată de 4 (patru) ani de la data intrării în vigoare a Acordului-Cadru, care să stabilească termenii, condițiile precum și cadrul legal, financiar, tehnic și administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, în vederea asigurării de către Ofertanți, în condiții de siguranță, operativitate și eficiență financiară, a execuției de lucrări necesare pentru asigurarea unui cadru și unui mediu optim pentru desfășurarea activităților în siguranță și în bune condiții (securitate, sănătate etc.), în funcție de necesitățile Autorității Contractante și în limita bugetului alocat cu această destinație, dupa cum urmeaza: • reparații curți (frezare, reparații înlocuire mixturi asfaltice, beton, pavaje etc. ) • refaceri împrejmuiri • reparații pardoseli (parchet, tarchet etc.) • reparații interioare (torcretari, gletuiri, zugraveli etc.) • reparații plafoane • înlocuire tâmplărie exterioară • înlocuire tâmplărie interioară • manipulări și transport materiale • reparații terase + acoperișuri - desfaceri terase + acoperișuri • refacere beton de panta • refacere termoizolații • refacere strat prot. termoizolații • refacere hidroizolații terase • refacere hidroizolații și guri de scurgere • refacere acoperișuri • refacere învelitori acoperișuri • desfacere tencuieli exterioare • refacere reparații tencuieli exterioare • desfacere tencuieli interioare • refacere reparații tencuieli interioare • reparații rețele canalizare • reparații rețele alimentare cu gaze naturale • instalații electrice • instalații sanitare • etc. Autoritatea Contractanta initiaza procedura de atribuire a unui acord cadru ce se va incheia cu un singur operator economic. Pe parcursul perioadei de derulare a acordului-cadru Autoritatea Contractanta va încheia contractele subsecvente. Se estimează că vor fi încheiate 48 contracte subsecvente, un contract subsecvent cuprinzând unul sau mai multe sedii RAR-RA învecinate. Lucrările cuprinse în contractul subsecvent respectiv, se pot executa în același timp în maxim două reprezentanțe învecinate. Autoritatea contractanta lansează comanda prin indicarea locației sau a imobilului unde sunt necesare aceste lucrari. Cerințele caietului de sarcini sunt minime și obligatorii. În acest sens, orice ofertă de lucrări care se abate de la prevederile caietului de sarcini sau prezintă lucrări cu caracteristici inferioare celor prevăzute în acesta sau care nu satisfac cerinţele impuse în acesta, va fi respinsă ca neconformă. Valoarea estimată a acordului-cadru: • valoare minimă acord-cadru: 10.069.965,34 lei fără TVA; • valoare maximă acord-cadru: 37.968.261,90 lei fără TVA; • valoarea celui mai mic contract subsecvent: 374.104,65 lei fără TVA; • valoarea celui mai mare contract subsecvent: 4.045.966,63 lei fără TVA - Având în vedere că documentația de atribuire conține un set minim de informații specifice referitoare la estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, precum și estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul că aceste cantități minime și maxime pe care autoritatea contractantă le stabilește inițial în documentația de atribuire și ulterior în acordul-cadru reprezintă estimări ale unor cantități care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru și nu cantitățile exacte care vor fi achiziționate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, în funcție de necesitățile reale ale autorității contractante. - Promitentul-Achizitor îşi rezervă dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 15% din cantitatea maximă pentru acordul-cadru/contractul subsecvent, pentru fiecare categorie de lucrări în parte. Prețul lucrărilor care vor fi executate suplimentar în baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiară ce stă la baza acordului-cadru (ajustat după caz conform formulei de ajustare), iar perioada de timp în care se va putea utiliza aceasta opțiune de către promitentul Achizitor este pe toată durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. - Având în vedere clauza de revizuire de mai sus, valoarea estimată a procedurii, de la nivelul secțiunii II.1.5 din fișa de date, va fi exprimată sub forma de interval, valoarea minimă a intervalului reprezentând valoarea estimată a prezentei proceduri în funcție de care se vor evalua ofertele, iar valoarea maximă reprezintă valoarea estimată ce conține și valoarea posibilelor suplimentări în baza clauzei de revizuire. - Astfel, valoarea maximă a intervalului regăsit la secțiunea II.1.5 din fișa de date, respectiv valoarea rezultată din posibilele suplimentări este 43.663.501,19 lei fără TVA. - Modificarea acordului-cadru/contractului subsecvent în baza prezentei clauze de revizuire este reglementată de art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016 și se circumscrie modificării nesubstanțiale, având toate elementele prevăzute de art. 2 alin. (1) - (2) din Instrucțiunea ANAP nr. 1/2021.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231221 Bau von Gasversorgungsleitungen, 45233140 Straßenarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45316000 Installation von Beleuchtungs- und Signalanlagen, 45400000 Baufertigstellung, 45410000 Putzarbeiten, 45420000 Bautischlerei-Einbauarbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten