2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ennallistamisen ja luonnonhoidon kaivinkonetyöt, kokopuun korjuu ja lähikuljetus luonnonsuojelualueilla osa-alueella 6 (Pohjois-Savo)
Beschreibung: Hankinta sisältää ennallistamisen ja luonnonhoidon kaivinkonetyöt, koneelliset raivaukset ja kokopuun korjuut sekä lähikuljetukset luonnonsuojelualueilla. Pääsääntöisesti työt ovat osa Helmi elinympäristöohjelmaa. Kaivinkonetyöt voivat sisältää ojitusalueiden ennallistamista, jossa palautetaan ojitettujen suoalueiden vesitalous ojat tukkimalla sekä patorakenteilla, pintavalleilla ja muilla tarvittavilla toimenpiteillä. Lisäksi kaivinkonetyöt voivat sisältää palokujien tekoa sekä perinnebiotoopeilla ja paahdeympäristöissä tehtäviä kaivinkonetöitä. Koneelliset raivaukset sisältävät puuston kaato- ja katkontatyötä energiakouralla. Kokopuun korjuut sisältävät puuston kaato- ja katkontatyön lisäksi, kasausta ja lähikuljetusta. Useimmiten raivausta ja kokopuun korjuuta tehdään ojitetuilla suoalueilla ennen ojien tukkimista, jolloin ojalinjoilta raivataan puustoa, joka haittaisi ojan täyttöä. Työkohteesta riippuen raivattava puusto joko jätetään maastoon tai kuljetetaan pois. Ennallistamisen kaivinkonetyöt ja kokopuun korjuutyöt voivat sisältää edellä mainittujen töiden lisäksi myös muuta Metsähallituksen Luontopalvelujen toimenkuvaan kuuluvaa ja luonnonsuojeluun liittyvää kaivinkonetyötä, koneellista raivausta, kokopuun korjuuta tai lähikuljetusta. Tarjouskilpailulla valitaan yhteensä kuusi (6) urakoitsijaa. Valittuja urakoitsijoita käytetään sopimuskauden aikana tarjouspyynnön liitteessä 6 (Puitejärjestelyn toimintamalli) ja liitteessä 7 (Sopimusluonnos) kuvatun mukaisesti. Puitejärjestelyn aikana suoritettavat työt vahvistetaan pääsääntöisesti kolme kertaa vuodessa. Hankinnan osa-aluejako karttoineen ja arvioidut työmäärät on esitetty tarjouspyynnön liitteessä 2 (Työmääräarviot ja osa-aluejako). Tilaaja ei sitoudu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä esitettyihin arvioihin työmääristä. Sopimuksen suunniteltu alkamisajankohta on 1.1.2027.
Interne Kennung: MH 5680/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Metsähallituksen hankinnoissa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia sekä tilaajan menettelytapaohjeita. Määräajassa saapuneet tarjoukset tarkistetaan ja arvioidaan kolmessa vaiheessa: 1. Tarjoajan soveltuvuuden arviointi 2. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi 3. Tarjousten vertailu Ensimmäisessä vaiheessa selvitetään tarjoajien soveltuvuusvaatimusten täyttäminen, eli lakisääteiset, taloudelliset, tekniset ja toiminnalliset edellytykset ja kyky suoriutua hankinnan toimittamisesta tarjouspyynnössä esitettyjen vaatimusten mukaisesti. Toisessa vaiheessa arvioidaan tarjouspyynnön vaatimusten täyttyminen niiden tarjousten osalta, jotka täyttivät ensimmäisen vaiheen vaatimukset. Kolmannessa vaiheessa tarjoukset, jotka täyttävät tarjoajalle ja tarjoukselle asetetut vaatimukset vertaillaan tarjouspyynnössä ilmoitettujen valintaperusteiden mukaisesti. Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä tilaajan edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei tilaaja voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77211100 Holzfällung
5. Los
Los: LOT-0000