507167-2026 - Ergebnis
Rumänien – Luftverkehr – Servicii de transport aerian intern și internațional de pasageri
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de transport aerian intern și internațional de pasageri
Beschreibung: Autoritatea pentru Digitalizarea României, în calitate de autoritate contractantă, dorește să încheie un acord-cadru cu minim unul și maxim zece operatori economici care să asigure servicii de transport aerian intern și internațional de călători, pe o perioadă de 24 luni. Acest serviciu este necesar în vederea asigurării serviciilor de transport aerian pentru demnitarii/delegații/personalul Autorității pentru Digitalizarea României care participă la evenimente, reuniuni, târguri, expoziții și alte manifestări în domeniul de competență al ADR. Contractele subsecvente vor fi atribuite prin reluarea competiției între operatorii economici semnatari ai acordului-cadru, conform art. 110 din HG nr. 395/2016, iar elementul care va face obiectul reluării competiției va fi prețul pentru serviciile de transport aerian solicitate. Reluarea competiției se va desfășura offline. - cantitatea minimă estimată pentru acordul-cadru – 50 bilete de avion - cantitatea maximă estimată pentru acordul-cadru – 510 bilete de avion - cantitatea minima estimată pentru un contract subsecvent – 1 bilet de avion - cantitatea maximă estimată pentru un contract subsecvent – 10 bilete de avion Frecvența de atribuire a contractelor/comenzilor subsecvente - ori de câte ori va apărea necesitatea organizării unor deplasări în ţară şi/sau străinătate pentru personalul sau delegaţii autorităţii contractante. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 60.000 lei, fără TVA.
Interne Kennung: 42283735/2024/6
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60400000 Luftverkehr
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea pentru Digitalizarea României, în calitate de autoritate contractantă, dorește să încheie un acord-cadru cu minim unul și maxim zece operatori economici care să asigure servicii de transport aerian intern și internațional de călători, pe o perioadă de 24 luni. Acest serviciu este necesar în vederea asigurării serviciilor de transport aerian pentru demnitarii/delegații/personalul Autorității pentru Digitalizarea României care participă la evenimente, reuniuni, târguri, expoziții și alte manifestări în domeniul de competență al ADR. Contractele subsecvente vor fi atribuite prin reluarea competiției între operatorii economici semnatari ai acordului-cadru, conform art. 110 din HG nr. 395/2016, iar elementul care va face obiectul reluării competiției va fi prețul pentru serviciile de transport aerian solicitate, pentru destinațiile prevăzute în caietul de sarcini și eventual altele noi, în funcție de necesitate. Reluarea competiției se va desfășura offline. Termene pentru depunerea/răspunsul la solicitările de clarificări/informații suplimentare: A. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de maxim 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. B. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarficare/informațiilor suplimentare în a 11 - a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Daca aceste termene se sfârsesc în zile nelucrătoare, Autoritatea contractantă va răspunde în ultima zi lucrătoare înainte de termenul respectiv. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP www.e-licitatie.ro
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: În baza prevederilor art. 221 alin. (1), autoritatea contractantă își rezervă dreptul de a achiziționa cantități suplimentare de servicii și/sau de a extinde durata acordului-cadru atribuit dacă este îndeplinită una din condițiile enumerate mai jos: (i)în implementarea acordului-cadru se constată necesitatea unor cantități suplimentare,dar nu mai mult de 50% din valoarea acordului-cadru atribuit, și există la nivelul autorității contractante posibilitatea alocării resursei financiare necesare suplimentării. (ii)pentru prestarea serviciilor suplimentar achiziționate/, se impune prelungirea duratei acordului-cadru cu condiția ca această prelungire să nu depășească perioada maximă pentru care a intervenit necesitatea suplimentării acordului-cadru. Opțiunea de achiziționare suplimentară/extindere a duratei acordului-cadru nu va fi luată în considerare dacă finanțarea nu este disponibilă sau dacă performanța anterioară a Promitenților-prestatori nu se încadrează în standardul de calitate stabilit prin Caietul de Sarcini. 3.2.1Cantități suplimentare de servicii/produse accesorii În cazul în care se constată necesitatea unor cantități suplimentare, autoritatea contractantă își rezervă opțiunea de a achiziționa cantități suplimentare de servicii la prețurile unitare din ofertele financiare detaliate. Autoritatea contractantă va notifica ofertanților cu care a încheiat acordul-cadru intenția de a–și exercita această opțiune cu minimum 30 de zile lucrătoare înainte de de data la care se consideră că suplimentarea ar trebui să producă efecte, urmând ca modificarea să se reflecte la nivelul acordului-cadru prin încheierea unui act adițional.