507612-2026 - Ergebnis
Finnland – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Päivähintaiset oppilaskuljetukset
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Päivähintaiset oppilaskuljetukset
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat Rauman kaupungin sivistystoimialan päivähintaiset oppilaskuljetukset. Palvelulla tuotetaan perusopetuksen ja esiopetuksen oppilaiden (sekä tarvittaessa päivähoidon) kuljetuksia koulupäivisin tilaajan suunnittelemien reittien ja aikataulujen mukaisesti. Osa-alue 1 sisältää palveluliikenneoption, joka voidaan ottaa käyttöön erillisellä tilaajan päätöksellä. Hankinta on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen. Tarjoaja voi antaa tarjouksen yhteen tai molempiin osa-alueisiin. Osa-alueet: Osa 1: Pienet linja-autot 12+1 (4 ajoneuvoa) Osa 2: Tilataksit 8+1 (3 ajoneuvoa) Tarjoaja voi tarjota osa-alueeseen yhden tai useamman ajoneuvon. Jokainen tarjottu ajoneuvo käsitellään tarjousten vertailussa erillisenä ajoneuvotarjouksena (päivähinta ja muut yksikköhinnat ajoneuvokohtaisesti). Tilaaja valitsee osa-alueeseen 1 neljä (4) ajoneuvoa ja osa-alueeseen 2 kolme (3) ajoneuvoa kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteella. Valinta tehdään ajoneuvotarjousten vertailupisteiden mukaisessa järjestyksessä. Tilaajalla on oikeus valita vähemmän ajoneuvoja, mikäli tarjouskilpailuun ei saada riittävästi tarjouspyynnön mukaisia tarjouksia. Palvelun sisältö ja liikennöintiajat Ajoneuvot ovat tilaajan käytössä koulupäivisin tarjouspyynnössä määritellyn palveluikkunan mukaisesti. Pääosin kuljetukset tapahtuvat aamuisin kouluun/esiopetukseen/päivähoitoon ja iltapäivisin kotiin/iltapäiväkerhoon. Ajoja voi olla myös yksittäisinä lauantaikoulupäivinä (yleensä 2–3 lukuvuodessa). Valitut ajoneuvot ovat tilaajan käytössä lähtökohtaisesti jokaisena koulupäivänä tarjouspyynnössä määritellyssä palveluikkunassa. Tilaaja määrittää reitit ja ajolistat. Ajoneuvoille ei muodostu keskinäistä etusijajärjestystä hinnan perusteella operoinnissa, vaan tilaaja päättää ajoneuvojen päivittäisestä käytöstä ja reittijaosta. Työ- ja lepoaikojen huomiointi Tilaaja suunnittelee ajolistat ja palvelukokonaisuudet lähtökohtaisesti siten, että kuljettajan lakisääteiset tauko- ja lepoaikavaatimukset voidaan toteuttaa ajopäivän aikana. Palvelu on tarkoitus tuottaa kunkin ajopäivän aikana lähtökohtaisesti yhdellä (1) kuljettajalla. Palveluntuottaja vastaa kuljettajien työvuorosuunnittelusta sekä siitä, että työ- ja lepoaikoja koskevaa lainsäädäntöä noudatetaan. Mikäli tilaajan toimittama ajolista ei ole toteutettavissa työ- ja lepoaikavaatimusten puitteissa, palveluntuottajan tulee ilmoittaa asiasta viipymättä tilaajalle ja esittää vaihtoehtoinen toteutustapa. Kyydinvälitys ja ajojärjestelyjärjestelmät Kyydinvälitys ja reittisuunnittelu tapahtuvat toistaiseksi tilaajan (Rauman kaupungin) toimesta. Tilaaja toimittaa ajolistat kuljettajille tilaajan käytössä olevan ajojärjestelyohjelmiston kautta (esim. Movit). Palveluntuottajalla tulee olla käytössään älypuhelin tai tabletti ajolistojen vastaanottamista varten, joka on yhteensopiva tilaajan käyttämän ajojärjestelyohjelmiston kanssa. Sovelluksen käyttö on pakollista. Kustannusvastuut nykyisessä mallissa: Tilaaja vastaa ajojärjestelyohjelmiston lisensseistä ja mahdollisista järjestelmäkustannuksista. Palveluntuottaja vastaa mobiililaitteesta (puhelin/tabletti) sekä liittymä- ja datansiirtomaksuista. Tilaajalla on oikeus siirtää kyydinvälityksen ja ajojärjestelyn toimintavastuu erikseen kilpailutetulle kyydinvälittäjälle sopimuskauden aikana. Tällöin palveluntuottaja sitoutuu liittymään uuden kyydinvälittäjän järjestelmään ja noudattamaan sen kautta toimitettuja ajolistoja ja ohjeita. Muutostilanteessa tilaaja vastaa uuden kyydinvälitysjärjestelmän käyttöönottamisesta sekä mahdollisista järjestelmä- ja lisenssikustannuksista. Palveluntuottaja vastaa edelleen mobiililaitteesta sekä liittymä- ja datansiirtomaksuista. Tilaaja tiedottaa muutoksesta ja aikataulusta vähintään 90 vuorokautta ennen käyttöönottoa. Palveluntuottaja osallistuu käyttöönottoon (koulutus ja testaus) ilman erillistä veloitusta.
Interne Kennung: RAUM/278/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: esteettömät pikkubussit 12+1 (4 ajoneuvoa)
Beschreibung: Ajoneuvot ovat Tilaajan käytössä koulupäivisin klo 07:00–15:30. Ajoneuvojen tulee olla tarjouspyynnössä määriteltyä linja-autokalustoa. OSA-alueessa 1 hinnoitellaan ja vertaillaan ajoneuvokohtaisesti kolme (3) päivätyyppiä: A) koulukuljetuspäivä, B) yhdistelmäpäivä (koulu + palveluliikenne) ja C) palveluliikennepäivä (vain palveluliikenne koulupäivien ulkopuolella). Päivätyyppien päivähinnat huomioidaan tarjousten vertailussa tarjouspyynnössä kuvatulla tavalla. Tilaaja voi ottaa sopimuskauden aikana käyttöön palveluliikenneoption, jolloin ajoneuvoa voidaan käyttää ajopäivätyypin mukaisesti joko: saman ajopäivän aikana sekä koulukuljetuksiin että palveluliikenteeseen (yhdistelmäpäivä), ja/tai koulupäivien ulkopuolella pelkkään palveluliikenteeseen (palveluliikennepäivä). Koulukuljetuspäivän palveluikkuna on pääsääntöisesti klo 07:00–15:30. Palveluliikenneoption mukaisessa yhdistelmäpäivässä palveluikkuna on pääsääntöisesti klo 07:00–15:30 siten, että ajopäivään voi sisältyä koulukuljetuksia ja palveluliikennettä (esimerkiksi kouluajoa klo 07:00–09:00, palveluliikennettä klo 09:00–12:00 ja kouluajoa iltapäivällä). Palveluliikennepäivässä (vain palveluliikenne, koulupäivien ulkopuolella) palveluikkuna on pääsääntöisesti klo 08:00–15:30. Palveluliikenneoptio koskee arkipäiviä (maanantai–perjantai). Palveluliikennettä ei ajeta viikonloppuisin (lauantai–sunnuntai). Tilaajalla on oikeus muuttaa ajopäivän sisäistä aikaikkunaa sekä koulukuljetus- ja palveluliikenneosuuksien jaksotusta kysynnän mukaan. Muutoksella ei ole vaikutusta Palveluntuottajalle maksettavaan korvaukseen, kun ajopäivä pysyy tarjouspyynnössä määritellyn päivätyypin mukaisena. Mikäli Tilaaja muuttaa palveluikkunaa siten, että ajopäivä ei enää vastaa tarjouspyynnössä määriteltyä päivätyyppiä, korvaus määräytyy tarjouspyynnön ja sopimuksen mukaisesti (esim. lisätuntihinta tai erikseen sovittava muutos). Mikäli Tilaaja ottaa palveluliikenneoption käyttöön, palveluliikenteen tilausten vastaanotto, välitys ja reititys järjestetään Tilaajan päättämällä tavalla (Tilaajan oma toiminta, Tilaajan kilpailuttama kyydinvälittäjä tai muu Tilaajan hyväksymä toimintamalli). Tilaaja vastaa palveluliikenteen tilaus- ja välitysjärjestelmän järjestämisestä sekä mahdollisista järjestelmäkustannuksista, ellei tarjouspyynnössä tai erillisessä toimeksiannossa toisin määrätä. Palveluntuottaja sitoutuu käyttämään Tilaajan osoittamaa kuljettajapäätesovellusta ja noudattamaan Tilaajan antamia palveluliikenteen operointiohjeita. Lippu- ja maksujärjestelmä (palveluliikenneoptio) Tilaajalla on käytössään joukkoliikenteen lippu- ja maksujärjestelmä. Mikäli Tilaaja ottaa palveluliikenneoption käyttöön, Palveluntuottaja sitoutuu käyttämään Tilaajan hallinnoimaa lippu- ja maksujärjestelmää asiakkailta perittävien maksujen vastaanottamiseksi Tilaajan antamien ohjeiden mukaisesti. Tilaaja vastaa lippu- ja maksujärjestelmän järjestelmä- ja lisenssikustannuksista. Palveluntuottaja vastaa ajoneuvoon asennettavan laitteen tai laitteiden asennuksesta ajoneuvoon, laitteiden käyttö- ja toimintakunnosta päivittäisessä operoinnissa sekä häiriöiden ja vikojen ilmoittamisesta Tilaajalle tai Tilaajan osoittamalle taholle. Palveluntuottaja ei saa periä asiakkailta erillisiä maksu- tai palvelulisämaksuja maksutapahtuman yhteydessä. Tilaaja ilmoittaa palveluliikenneoption käyttöönotosta vähintään 90 vuorokautta etukäteen. Tämän kohdan ehtoja sovelletaan vain siltä osin kuin Tilaaja ottaa palveluliikenneoption käyttöön.
Interne Kennung: OSA 1-0
Haupteinstufung (cpv): 60130000 Personensonderbeförderung (Straße)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
Los: LOT-0002
Titel: Tilataksi 8+1 (3 kpl)
Beschreibung: Ajoneuvot ovat Tilaajan käytössä koulupäivisin klo 07:00–10:00 ja 12:00–16:00 tarjouspyynnössä määritellyn palveluikkunan mukaisesti. Ajoneuvojen käyttö kohdistuu oppilaiden koulukuljetuksiin tilaajan suunnittelemien reittien ja ajolistojen perusteella. Tilataksilla tarkoitetaan esteetöntä/pyörätuolipaikkaista ajoneuvoa (8+1), joka soveltuu oppilaskuljetuksiin. Ajoneuvossa tulee olla pyörätuolin kiinnitysjärjestelmä ja matkustajalle turvavyö sekä toimiva ramppi tai nostin. Palveluliikenneoptio ei koske osa-aluetta 2. Tilaaja voi muuttaa ajopäivän sisäistä jaksotusta ja reittejä kysynnän mukaan palveluikkunan puitteissa. Mikäli tilaaja muuttaa palveluikkunaa siten, että sovittu palveluaika ylitetään, korvaus määräytyy tarjouspyynnön ja sopimuksen mukaisesti (esim. lisätuntihinta tai erikseen sovittava muutos). Tilaaja suunnittelee ajolistat siten, että ajoneuvolle ei lähtökohtaisesti muodostu enempää ajoa kuin tarjouspyynnössä määritellyt enimmäismäärät asiakaskilometrien osalta.
Interne Kennung: OSA 2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60120000 Taxiverkehr