See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Materiale, reactivi, consumabile și alte produse similare necesare pentru cercetare fundamentală în cadrul Proiectului Dezvoltarea cercetării genomice în România (ROGEN)
Beschreibung: INSTITUTUL DE BIOCHIMIE al ACADEMIEI ROMÂNE (IBAR) este partener in proiectul „Dezvoltarea cercetării genomice în România- Acronim ROGEN” (cod SMIS 324809), coordonat de UNIVERSITATEA DE MEDICINĂ ȘI FARMACIE ”CAROL DAVILA” din București şi finanţat de Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate (AMPS) cadrul Programului Sănătate, Prioritatea 5: Abordări inovative în cercetarea din domeniul medical, Obiectiv specific: RSO1.1 – Dezvoltarea și sporirea capacităților de cercetare și inovare și adoptarea tehnologiilor avansate (FEDR), Acțiunea: Operațiuni strategice predefinite din cadrul Programului Sănătate, publicat în MO nr. 263/ 27.03.2024, apelul de proiecte nr: PS/272/PS_P5/OP1/RSO1.1/PS_P5_RSO1.1_A9 – Sprijin pentru implementarea de soluții de cercetare de importanță strategică în domeniul medical: genomică; boli netransmisibile (ex. dezvoltarea de soluții de cercetare pentru tratarea cancerelor); vaccinuri, seruri și alte medicamente biologice. Proiectul se desfășoară pe parcursul a 60 de luni, prin contractul de finanțare Nr. 96006/17.12.2024. In cadrul proiectului sunt prevăzute activități de cercetare experimentală implicând secvențierea genomului unui eșantion reprezentativ pentru Romania si analiza expresiei diverselor gene implicate in procese patologice în sisteme de culturi celulare animale, folosind metode avansate de biochimie, biologie moleculară și celulară.
Interne Kennung: 9193/25.04.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33696500 Laborreagenzien
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: REACTIVI SI CONSUMABILE PENTRU ANALIZA SI SORTAREA CELULELOR TUMORALE DIN PROBE BIOLOGICE
Beschreibung: 1. Beads-uri (particule de 6 µm), de tip AccuDrop sau echivalent pentru calibrarea BD FACSAria III • Microparticule care conțin un fluorofor care excitat la 670 nm, emite la 750 nm. Particulele sunt furnizate în 1,5 ml de buffer (0,05% Tween20 și 2 mM azidă de sodiu). 1 kit = 25 teste • Ambalare: bidon de 20 litri. • Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 2. Lichid de antrenare (Sheath Fluid) compatibil cu citometrul in flux de tip BD. • Solutie izotona de tip "lichid de teaca", compatibila cu citometrele in flux din gama FACS. • Ambalare: bidon de 20 litri. • Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 3. Anexina V-FITC • Solutie de anexina marcata cu FITC pentru evaluarea apoptozei celulare • Ambalare: 1 buc = 200 teste • Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 4. Filtre sterile de 70 µm de tip sau echivalente cu MACS SmartStrainers • filtre concepute pentru îndepărtarea ușoară a agregatelor celulare sau a particulelor mari după disocierea țesuturilor sau din probe mai mari de sânge pentru a obține suspensii uniforme unicelulare. • Ambalare: 1 cutie=50 buc. • Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 5. Solutie de liza a celulelor rosii (eritrocite) din sange (10x) • Solutie pentru liza hematiilor pentru a asigura liza optimă a eritrocitelor cu efect minim asupra tuturor tipurilor de celule obţinute din probe de ţesut sau sânge (50 ml sange integral). O etapă de spălare după liza eritrocitelor este opțională, în funcție pe aplicație. Soluția este potrivită pentru liza eritrocitelor în suspensii unicelulare de origine umană, șoarece sau șobolan. • Ambalare: sticla de 50 mL. • Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: PROTEINE RECOMBINANTE PENTRU CULTIVAREA ORGANOIZILOR
Beschreibung: 1. Proteina recombinanta umană de tip Noggin (carrier-free) • proteina recombinanta exprimată în celule Hek293, puritate>95%, liofilizata, nivel de endotoxine <0.1 ng la microgram • Ambalare: 1 pachet = 20µg •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 2. Proteina recombinanta umană de tip R-Spondin 1 (carrier-free) • proteina recombinanta exprimată în celule CHO, 8x His-tag in capătul C-terminal, puritate>95%, solutie in PBS filtrata steril, nivel de endotoxine <0.1 unitati la microgram • Ambalare: 1 pachet = 100µg •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 3. Proteina recombinanta umană de tip NRG1α (carrier-free) • proteina recombinanta exprimată în celule 293E, 6x His-tag in capătul C-terminal, puritate>95%, soluție in PBS filtrata steril, nivel de endotoxine <0.1 unitati la microgram • Ambalare: 1 pachet = 25µg •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 4. Proteina recombinanta umană de tip HGF (carrier- free) • proteina recombinanta exprimată în celule CHO, 6x His-tag in capătul C-terminal, puritate>95%, soluție in PBS filtrata steril, nivel de endotoxine <0.1 unitati la microgram • Ambalare: 1 kit = 10µg •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 5. Proteina recombinanta umană de tip IGF-I (carrier-free) • proteina recombinanta exprimată in E. coli, cu eticheta de Met-6His-IEGR în capătul amino-terminal, puritate>95%, soluție in PBS filtrata steril, nivel de endotoxine <0.1 unități la microgram • Ambalare: 1 pachet = 25µg •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 6. Proteina recombinanta umană de tip EGF (carrier-free) • proteina recombinanta exprimată in E. coli, puritate>95%, liofilizata din soluție în PBS filtrata steril, nivel de endotoxine <0.1 unități la microgram • Ambalare: 1 pachet = 200µg •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: -SUPLIMENTE PENTRU CULTIVAREA, CRIOCONSEVAREA SI ANALIZAREA ORGANOIZILOR
Beschreibung: 1. A83-01 2. DN-aza I 3. Y-27632 4. PMS 5. Niacinamida 6. 1-butanol 7. β-Estradiol 8. N-Acetyl-L-Cisteina 9. Ser fetal bovin 10. DMSO pentru culturi celulare 11. Ribonucleaza A 12. Anticorp policlonal de capra fata de receptorul pentru produsii de glicare avansata (RAGE) 13. 4-Cloro-N-ciclohexill-N-(fenil-metill)benzamidă (FPS-ZM1) 14. Proteina S-100b (S100 calcium-binding protein B) purificata din creier de bovina 15. Reactiv de montare pentru imunohistochimie 16. Membrana de PVDF pentru Western blotting cu pori de 0.45 micrometri 17. Pudra de lapte degresat pentru aplicatii de microbiologie si biotehnologie
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: -REACTIVI PENTRU CULTIVAREA SI PROCESAREA ORGANOIZILOR
Beschreibung: 1. Matrigel • Solutie de Matrigel (matrice de membrane bazala) cu factori de crestere redusi (GFR), fara phenol rosu, dedicata pentru cresterea culturilor de organoizi • Ambalare: 1 sticla = 10mL •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 2. Propan-2-ol • Propan-2-ol (≥99.0%), GPR RECTAPUR. • Ambalare: 1 sticla = 1 L •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare.
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: -REACTIVI PENTRU PROCESAREA ȚESUTURILOR SI DETECȚIA PROTEINELOR
Beschreibung: 1. Soluție tampon de PBS.2. Soluție de L-Glutamina 3. Soluție de Penicilina Streptomicina 4. Soluție de Tripsina 0.05% EDTA 5. Supliment N2 6. Container din polistiren de 30 ml 7. Tuburi de testare plate de tip Karl Hecht sau echivalent 8. Substrat de peroxidază de hrean (HRP) pentru chemiluminescenta, compatibil cu membranele de nitroceluloză și PVDF, dedicat pentru metodele de western blotting 9. Standard de masa moleculara premarcat pentru monitorizarea proteinelor in SDS-PAGE si western blotting; 10. Anticorp secundar produs in magar cu specificitate pentru IgG (H+L) de iepure (de tip Highly Cross-Adsorbed), cuplat cu Alexa Fluor 594, 1 mg 11. Anticorp secundar produs in magar cu specificitate pentru IgG (H+L) de soarece (de tip Highly Cross-Adsorbed), cuplat cu Alexa Fluor 488, 1 mg 12. Anticorp secundar produs in magar cu specificitate pentru IgG (H+L) de capra (de tip Highly Cross-Adsorbed), cuplat cu Alexa Fluor 488, 1mg 13. Anticorpi secundari produsi in magar cu specificitate pentru IgG (H+L) de iepure, cuplati cu HRP 14. Anticorpi secundari produsi in magar cu specificitate pentru IgG (H+L) de soarece, cuplati cu HRP 15. Molecule small interfering RNA pentru diverse gene țintă,
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: -- REACTIVI PENTRU IZOLAREA SI CULTIVAREA CELULELOR GENERATOARE DE SFEROIZI
Beschreibung: 1. Kit ALDEFLUOR sau echivalent • Kit de marcare pentru detectia aldehid-dehidrogenazei (ALDH) prin citometrie in flux. • Permite identificarea, evaluarea si izolarea celulelor de tip stem pe baza expresiei crescute de ALDH activa. • Ambalare: 1 kit •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 2. Kit Mammocult sau echivalent • Mediu de cultura pentru mamosfere si sferoizi tumorali, serum-free, fara estrogen si progesteron, contine suplimentul necesar pentru prepararea unei sticle de 500 mL mediu complet • Ambalare: 1 kit = 500 mL •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 3. Solutie de heparina • Solutie de heparina pentru culturi celulare • Ambalare: 1 sticla = 2 mL •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare.
Interne Kennung: 6
Los: LOT-0007
Titel: -CONSUMABILE PENTRU STERILIZAREA MEDIILOR DE CULTURA SI FIXAREA PREPARATELOR CELULARE
Beschreibung: 1. Sistem de filtrare cu vacuum pentru continutul tuburilor de 50 mL tip Sterilflip sau echivalent • Unitati de filtrare cu vacuum pentru tuburi 50 ml cu filtru din PES, porozitate 0.22 microni • Permite sterilizarea solutiilor apoase sau utilizarea in aplicatii de separari celulare • Ambalare: 1 cutie = 25 buc •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 2. Filtre sterile de 33 mm cu porozitate de 0,22 microni tip Millex sau echivalent • Filtru steril pentru atasare la seringă, dimensiunea porilor 0,22 μm, diam. 33mm, membrana PVDF, hidrofila • Permite sterilizarea solutiilor apoase si a mediilor de cultura • Ambalare: 1 pachet = 50 filtre •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 3. Paraformaldehida pentru sinteza • Pulbere de paraformaldehida • Permite fixarea probelor de tesut, organoizi, sferoizi sau celule. • Ambalare: 1 cutie = 100 g •Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare
Interne Kennung: 7
Los: LOT-0008
Titel: -CONSUMABILE, PIPETE SEROLOGICE, TUBURI ȘI VASE PENTRU CULTURI CELULARE
Beschreibung: 1. Pipete serologice sterile de 2 mL 2. Pipete serologice sterile de 5 mL 3. Pipete serologice sterile de 10 mL 4. Pipete serologice sterile de 25 mL 5. Placi de cultura, 6 godeuri , sterile, cu capac, fund plat, transparente , tratate pentru culture celulare, non-pirogenice, 50 buc/pachet 6. Placi de 48 de godeuri, cu fundul plat, sterile, clare, împachetate individual, 100 buc/pachet 7. Plăci de 96 de godeuri, tip de legare Ultra-Low Attachment, 8. Vase pentru culturi celulare, suprafață de creștere 25 cm2 (Ultra-Low Attachment) 9. Vase pentru culturi celulare, suprafață de creștere 75 cm2 10. Plăci de tip Petri dish cu diametrul de 60 mm, 11. Tuburi conice, de 15 mL12. Tuburi conice, 50 mL, 13. Criotuburi dedicate pentru stocarea probelor biologice la -80C si pe azot lichid, 14. Mănuși de examinare din nitril, fara pudra, marimea S,15. Mănuși de examinare din nitril, fara pudra, marimea M,16. Manusi de examinare din nitril, fara pudra, marimea L
Interne Kennung: 8
Los: LOT-0009
Titel: -TUBURI ȘI VÂRFURI DE PIPETĂ PENTRU BIOCHIMIE
Beschreibung: 1. Tuburi tip Eppendorf safe-lock de 1,5 mL,2. Tuburi tip Eppendorf safe-lock de 2 mL , 3. Tuburi tip Eppendorf safe-lock de 5,0 mL,4. Vârfuri albe tip Gilson, 0,5-10 µL, fără filtru,5. Vârfuri galbene 2-200 µL, fără filtru, 6. Varfuri de pipete, sterile, fara filtru, volum de pipetare 50-1000 uL, 7. Varfuri efilate pentru incarcare în gel dedicate pentru Western blotting PENTRU PROSUDELE 4 – 7 si anume: Vârfuri albe tip Gilson, 0,5-10 µL, fără filtru, Vârfuri galbene 2-200 µL, fără filtru, Varfuri de pipete, sterile, fara filtru, volum de pipetare 50-1000 uL, Varfuri efilate pentru incarcare în gel dedicate pentru Western blotting, PENTRU FINALIZAREA EVALUARII TEHNICE SI DESEMNAREA CASTIGATORULUI SE VA TRANSMITE DE CATRE FIECARE OFERTANT CATE O MOSTRA IN TERMEN DE MAXIM 6 ZILE DE LA DATA LIMITA DE DEPUNERE A OFERTELOR, LA SEDIUL INSTITUTLUI DE BIOCHIMIE DIN BUCURESTI, SECTOR 6, SPLAIUL INDEPENDENTEI NR. 296, ETAJ 2.
Interne Kennung: 9
Los: LOT-0010
Titel: -TUBURI ȘI VÂRFURI DE PIPETĂ PENTRU PCR
Beschreibung: 1. Tuburi de reacție PCR de 0.2 mL, cu capac plat Tuburile de reacție cu capace proiectate în mod optim pentru experimente de PCR. Grosimea constantă a plasticului să permită încălzirea și răcirea uniformă pentru rezultate precise. Suprafața lustruită și fundul conic să permită recuperarea maximă a probei. Culoare: transparent Volum de lucru: 0,2 mL Volum metric: 0,25 mL Capac: plat, pentru o mai usoara etichetare probelor Compatibil pentru utilizarea cu aparate PCR convenționale Applied Biosystems și Corbett din dotarea laboratorului. Compatibil cu viteza de reacție Fast. Autoclavabil: Da. Material: Polipropilenă Certificare și conformitate: Certificat DNA/RNase Free Ambalare: 1.000 de tuburi/pachet 2. Varfuri de pipete cu filtru 100-1000 ul Sa fie compatibile cu pipete Gilson și Eppendorf Sa fie sterile și sa aiba filtru Sa nu aibă urme de DNaza, RNaza, ADN, ATP, Inhibitori de PCR, Endotoxine si Pirogeni Certificare și conformitate: RNase, DNase si pyrogen Free Aplicații Biologie moleculară Ambalare: Cutie 96 varfuri 3. Varfuri de pipete cu filtru 20-200 ul Sa fie compatibile cu pipete Gilson și Eppendorf Sa fie sterile și sa aiba filtru Sa nu aibă urme de DNaza, RNaza, ADN, ATP, Inhibitori de PCR, Endotoxine si Pirogeni Certificare și conformitate: RNase, DNase si pyrogen Free Aplicații Biologie moleculară Ambalare: Cutie 96 varfuri 4. Varfuri de pipete cu filtru 1-10 ul Sa fie compatibile cu pipete Gilson și Eppendorf Sa fie sterile și sa aiba filtru Sa nu aibă urme de DNaza, RNaza, ADN, ATP, Inhibitori de PCR, Endotoxine si Pirogeni Certificare și conformitate: RNase, DNase si pyrogen Free Aplicații Biologie moleculară Ambalare: Cutie 96 varfuri 5. Varfuri pipeta cu filtru, 20ul sterile, retentie scazuta Sa fie compatibile cu pipete Gilson și Eppendorf Sa fie sterile și sa aiba filtru Sa nu aibă urme de DNaza, RNaza, ADN, ATP, Inhibitori de PCR, Endotoxine si Pirogeni Certificare și conformitate: RNase, DNase si pyrogen Free pentru qPCR/Biologie, Ambalare cutie cu 96 de varfuri
Interne Kennung: 10
Los: LOT-0011
Titel: -ANTICORPI PENTU PROTEINE CELULARE
Beschreibung: 1. Anticorpi anti-EDEM1 · EDEM 1 (ER degradation-enhancing alpha-mannosidase-like protein 1) este implicat în degradarea asociată reticulului endoplasmatic (ERAD), participând la degradarea glicoproteinelor pliate greșit. Prezintă activitate manozidazică. Masa moleculară a EDEM1 este de 74 kDa. · Să fie produs în iepure, policlonal, izotip IgG. · Să fie produs față de epitopi din cadrul regiunii de aminoacizi 150-200 din EDEM1 uman. · Să recunoască EDEM1 din probe umane, de șoarece sau de șobolan. · Să fie potrivit pentru următoarele tehnici: WB. · Să fie disponibil la o concentrație de aproximativ 1 mg/mL, în PBS pH 7.2, cu azidă de Na maxim 0.1 % · Să fie purificat prin tehnici de afinitate și să aibă o puritate de minim 95%; · Să poată fi depozitat la 4⁰C pe termen scurt și la -20⁰C pe termen lung; · Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare. 2. Anticorpi anti-EDEM2 · EDEM 2 (ER degradation-enhancing alpha-mannosidase-like protein 2) este implicat în degradarea asociată reticulului endoplasmatic (ERAD), participând la degradarea glicoproteinelor pliate greșit. Prezintă activitate manozidazică, îndepărtând resturile terminale de manoză. Masa moleculară a EDEM2 este de 66 kDa. · Să fie produs în iepure, policlonal, izotip IgG. · Să fie produs față de epitopi din cadrul regiunii de aminoacizi 400-550 din EDEM2 uman. · Să recunoască EDEM2 din probe umane, de șoarece sau de șobolan. · Să fie potrivit pentru următoarele tehnici: WB, IHC-P. · Să fie disponibil la o concentrație de aproximativ 0.1 mg/mL, în 59% PBS pH 7.2, cu azidă de Na 0.02 % și glicerol 40%; · Să fie purificat prin tehnici de afinitate; · Să poată fi depozitat la 4⁰C pe termen scurt și la -20⁰C pe termen lung; · Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare. 3. Anticorp monoclonal față de receptorul pentru produșii de glicare avansată (RAGE) Receptorul RAGE leaga AGEs, proteine S100, HMGB1 si beta-amiloid si activeaza cai de semnalizare care controleaza proliferarea si migrarea celulara si expresia mediatorilor pro-inflamatorii. O activitate exacerbata a receptorului a fost asociata cu disfunctii celulare in boli cronice precum diabet, cancer, boli inflamatorii si neurodegenerative. Diferite izoforme RAGE, cu mase moleculare cuprinse intre 35 si 50kDa au fost reportate in literatura de specialitate. - Anticorpul sa recunoasca proteina RAGE de la om, soarece, sobolan; - Anticorpul sa fie monoclonal de iepure; - Anticorpul sa fie purificat prin cromatografie de afinitate; - Anticorpul sa fie testat pentru detectia RAGE in Western blotting, imunohistochimie, imunocitochimie, imunoprecipitare si citometrie in flux, anticorpul detecteaza proteine de aproximativ 45-55kDa in lizate de la om, soarece si sobolan in Western blotting; - Anticorpul este disponibil intr-o concentratie de cel putin 0.5mg/ml, in PBS, pH: 7.2 - 7.4, cu azida de sodiu si glicerol; - impachetare cel putin 50 micrograme; - Anticorpul sa poata fi depozitat la 4⁰C pe termen scurt și la -20⁰C pe termen lung. - Sa existe cel putin 30 referinte bibliografice pentru acest anticorp - Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare. 4. Anticorp policlonal de iepure față de receptorul pentru produșii de glicare avansată (RAGE) Receptorul RAGE leaga AGEs, proteine S100, HMGB1 si beta-amiloid si activeaza cai de semnalizare care controleaza proliferarea si migrarea celulara si expresia mediatorilor pro-inflamatorii. O activitate exacerbata a receptorului a fost asociata cu disfunctii celulare in bo-li cronice precum diabet, cancer, boli inflamatorii si neurodegenerative. Diferite izoforme RAGE, cu mase moleculare cuprinse intr 35 si 50kDa au fost reportate in literatura de specialitate. - Anticorpul sa recunoasca proteina RAGE de la soarece; - Anticorpul sa fie policlonal, obtinut in iepure, izotip IgG; - Anticorpul sa fie produs fata de epitopi din secventa de aminoacizi corespunzatoare regiunii 350-400 a RAGE murin; - Anticorpul sa fie purificat prin cromatografie de afinitate; - Anticorpul este disponibil intr-o concentratie de aproximativ 1mg/ml, in PBS cu azida de sodiu; - Anticorpul sa fie testat pentru detectie RAGE in Western blot, imunohistochimie, atat pe sectiuni inghetate, cat si pe sectiuni fixate, imparafinate; anticorpul produce in Western blotting benzi de aproximativ 45-55kDa, detectate in lizat de plaman de soarece, - Impachetare cel putin 100 micrograme - Anticorpul sa poata fi depozitat la 4⁰C pe termen scurt și la -20⁰C pe termen lung. - Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare.
Interne Kennung: 11
Los: LOT-0012
Titel: -KIT DE DIAGNOSTIC HBsAG ELISA
Beschreibung: 1. Kit de diagnostic HBsAg · Kit ELISA pentru detecția antigenului HBs al Virusului Hepatitei B din ser uman sau plasmă · Să poată fi folosit pentru minim 480 de reacții. · Să conțină plăci organizate în câte 8 godeuri, cotate cu anticorpi monoclonali anti-HBs · Să fie rapid, cu o durată de maxim 3 h · Să permită controlul vizual (colorimetric) al distribuției conjugatului și soluției de stopare. · Să permită interpretarea rezultatelor prin determinarea densității optice la 450/620-700 nm · Să aibă o limită de sensibilitate de cel puțin 0.060 ng/mL · Să poată fi păstrat la temperaturi de 2-8°C. · Să conțină următoarele: plăci cotate cu anticorpi anti-HBs, control negativ, control pozitiv, soluție de spălare concentrată, conjugat conținând anticorpi anti-HBs monoclonali din șoarece și policlonali din iepure, cuplați cu peroxidază de hrean (HRP) - liofilizat, soluție pentru resuspendarea conjugatului, substrat cromogen TMB concentrate și soluție pentru diluarea substratului, H2SO4 1N.
Interne Kennung: 12
Los: LOT-0013
Titel: -Kit pentru sinteza ADNc și amplificare prin real-time PCR, cu SYBR Green
Beschreibung: 1. Kit pentru sinteza ADNc și amplificare prin real-time PCR, cu SYBR Green - Produșii de amplificare să poată fi obținuți într-un singur pas (Revers-transcriere și qPCR), pornind de la ARNt sau ARNm folosind primeri specifici - Să fie dezvoltat si optimizat pentru o reacții one-step RT-qPCR rapide, extrem de specifice, ultra sensibile și reproductibile. - Să fie optimizat pentru detecția unui număr mic de copii ARN. - Kitul să beneficieze de cele mai recente progrese în domeniul chimiei pentru buffer, să conțină dNTP ultra pure, o revers transcriptaza MMLV de mare sensibilitate, alături de nouă generatie de polimeraza hot start - Componente: Amestec pentru reacție, Revers Transcriptaza, Inhibitor pentru Rnaze - Concentrația finală de MgCl2 șă fie 3 mM - Prin inactivarea transcriptazei la 95°C timp de 2 min. să aibă loc activarea simultană a polimerazei hot start - ADN complementar să poată fi sintetizat pornind de la cantități mici de 0.01 pg-1μg ARN/20μl într-un interval de temperatura 45-48°C. - Să fie compatibil cu aparatul Qiagen (Corbett ) Rotor-GeneTM 3000 & 6000. - Kitul și componentele sale să fie testate pentru activitate, procesivitate, eficiență, activare termică, sensibilitate, absența contaminării cu nucleaze și acizi nucleici. - Kitul să fie suficient pentru minim 500 reacții - Conditii de stocare optime: minim 12 luni la -20°C.
Interne Kennung: 13
Los: LOT-0014
Titel: -KITURI PENTRU CUANTIFICAREA CĂILOR DE SEMNALIZARE CELULARĂ MEDIATE DE ACTIVAREA RECEPTORILOR CUPLAȚI CU PROTEINE G (GPCRS)
Beschreibung: 1. Kit pentru recrutarea B-arr2 folosind tehnologia HTRF - Kit bazat pe tehnologia HTRF (Homogeneous Time-Resolved Fluorescence) care detectează recrutarea beta-arestinei 2 mediată de activarea receptorilor cuplați cu proteine G în celule aderente. - Anticorpul pentru AP2 este conjugat cu Europium criptate, iar anticorpul pentru beta-arestina 2 este cuplat cu d2. - Să se realizeze direct pe celulele aderente, fără liză. - Să poată fi folosit pentru 1000 de reacții. - Volumul probei să fie de 200 µL. - Detecția să fie realizată la un aparat compatibil HTRF folosind raportul acceptor/donor (665 nm/620 nm). 2. Kit pentru detectia ERK p-T202/Y204 folosind tehnologia HTRF - Kit bazat pe tehnologia HTRF (Homogeneous Time-Resolved Fluorescence) care detectează fosforilarea proteinei ERK (Thr202/Tyr204) umane sau murine. - Permite cuantificarea formei fosforilate a proteinei ERK (Thr202/Tyr204), într-un format de testare fără pași de spălare (no-wash). - Include doi anticorpi marcați fluorescent: unul marcat cu un fluorofor donor, specific pentru secvența fosforilată a proteinei, și altul marcat cu un fluorofor acceptor, care recunoaște proteina indiferent de starea de fosforilare. - Include doi anticorpi marcați fluorescent: unul marcat cu un fluorofor donor, specific pentru secvența fosforilată a proteinei, și altul marcat cu un fluorofor acceptor, care recunoaște proteina indiferent de starea de fosforilare. - Metoda nu necesită spălări intermediare, facilitând aplicarea în analize rapide și reproductibile - Volumul probei să fie de 16 µL. - Să poată fi folosit pentru 500 de reacții. 3. Kit ELISA pentru detectia IP (inositol monophosphate) - Kit ELISA care detectează inozitol monofosfatul (IP1), un metabolit secundar al IP3 care se acumulează în celule în urma activării receptorilor cuplați cu proteinele Gq. - Să aibă intervalul de detecție cuprins între 10 - 3,000 nM cu limita de detecție de 10 nM - Să aibă un format de tip imunotest competitiv, care utilizează un anticorp IP1 conjugat cu HRP (peroxidază) și un anticorp monoclonal de șoarece specific IP1. - Plăcile de microtitrare (96 godeuri) să fie pre-acoperite cu un anticorp anti-șoarece și să fie gata de utilizare. - Să permită stimularea celulor în prezența clorurii de litiu (LiCl), care determină acumularea de IP1 ca urmare a activării receptorilor celulari. - Detecția să fie posibilă prin adăugarea substratului TMB TMB (tetrametilbenzidină), specific pentru HRP și să poată fi oprită prin adăugarea unei soluții stop, urmată de citirea densității optice (DO) la 450 nm. - Să fie specific fără detecție încrucișată a 50 µM mio-inositol, PIP2, IP2, IP3, IP4 sau PIP3 - Volumul probei să fie de 50 µL. - Să poată fi folosit pentru 96 de reacții.
Interne Kennung: 14
Los: LOT-0015
Titel: -KIT-URI PENTRU OBTINEREA SI MODIFICAREA ADN
Beschreibung: 1. Kit de mutageneză direcționată, care permite mutageneza rapidă, specifică a ADN plasmidial dublu catenar. - Permite realizarea mutagenezei specifice într-un interval de timp de maximum 2 ore. - Include un sistem de proiectare a primerilor nesuprapuși, care asigură o amplificare exponențială robustă și o rată ridicată de generare a mutației dorite dintr-o gamă variată de șabloane ADN. - Include o etapă de ligare intramoleculară, urmată de transformare în celule competente cu eficiență ridicată, cu randament mare de colonii. - Conține o polimerază termostabilă cu fidelitate înaltă și activare la cald, cu rată foarte scăzută de eroare, care permite configurarea reacției la temperatura camerei și reduce timpul necesar pentru screening. - Include enzima DpnI - Permite utilizarea de primeri standard (nefosforilați și nepurificați), fără a necesita oligonucleotide speciale. - Conține un master mix de PCR ușor de utilizat și un amestec enzimatic dedicat etapei de tratament post-PCR, care poate fi realizată în 5 minute la temperatura camerei. - Compatibil cu orice tip de celule E. coli chimic competente destinate clonării. - Kitul trebuie să fie livrat împreună cu celule competente. - Cantitate solicitată: kit pentru minimum 10 reacții. - Dimensiunea plasmidelor să fie până la 20 kb - Să aibă un protocol rapid, etapa de tratament enzimatic să dureze maxim 5 minute la temperatura camerei 2. Kit de purificare ADN plasmidial (<300kbp) de tip midi cu coloane de filtrare cu membrana silica. - Kit pentru izolarea ADN plasmidial de calitate pentru transfectare, în format midi-prep, bazat pe cromatografie prin schimb ionic. - Tehnologie de purificare: cromatografie prin schimb anionic, cu colonițe de polipropilen cu membrane de silica - Format: midi-prep. - Mod de lucru: flux gravitațional. - Clarificarea lizatelor: realizată prin filtrare pe coloană cu capacitate de 1000 µg - Material biologic compatibil: culturi bacteriene, în special Escherichia coli. - Volum de cultură procesabil: până la 200 mL pentru plasmide cu număr mare de copii și până la 400 mL pentru plasmide cu număr redus de copii. - Dimensiunea maximă a vectorului ADN: până la 300 kbp. - Randament tipic: aproximativ 500 µg ADN per preparat. - Capacitate teoretică de legare a coloanei: minimum 800 µg ADN. - Puritate tipică a ADN-ului: raport A260/A280 cuprins între 1.8 și 1.95. - Nivel de endotoxine: între 1 și 10 EU/µg ADN. - Etapa de precipitare cu izopropanol: realizabilă prin centrifugare sau utilizarea unor accesorii specifice (ex. accesorii finale de purificare). - Timp de preparare: aproximativ 70 minute/preparat. - Aplicații ulterioare recomandate: clonare moleculară, PCR, analize de restricție, secvențiere, transfectarea celulelor eucariote. - Condiții de păstrare: între 18 și 25°C. - Durata de valabilitate de la data fabricației: minim 39 luni. - Kit pentru minimum 50 de preparate individuale. 3. Kit de purificare produsi PCR (10kb) cu coloane de filtrare cu membrana silica - Kit purificare produsi PCR din gel sau mixul de reactie. - Kit pentru 250 reactii. - Kit pentru purificarea produsilor PCR atat direct din mixul de reactie cat si din gelul de agaroza sau poliacrilamida. - Asigura o recuperare buna, aproximativ 70-95%, a fragmentelor de 50pb pana la 20kbp. - Tehnologie: membrana de siliciu. - Format: coloane mini spin. - Volumul de elutie: 15–30 μL; - Timp de preparare: 10 min/ 6 probe; - Capacitatea de legare: 25 μg. - Este compatibil cu aplicatii ulterioare precum: clonare, secventiere, PCR, restrictie enzimatica. - Asigura inlaturarea contaminatilor precum: nucleotide, primeri, enzime, ulei mineral, aditivi PCR (DMSO), detergenti (Tween20, Triton X100, coloranti (bromura de etidium). - kitul poate fi depozitat la temperatura camerei - să conțină buffer NTI cu indicator de pH, pentru asigurarea parametrilor optimi pentru ADN - Solubilizarea gelului să se realizeze la 50 °C în 5-10 minute
Interne Kennung: 15
Los: LOT-0016
Titel: -ANTICORPI FATA DE PROTEINE INTRACELULARE SAU ETICHETE RECOMBINANTE
Beschreibung: 1. Anticorp pentru detectia FLAG 2. Anticorp anti-TREM-2 : 3. Set de anticorpi care recunosc kinazele activate din familia MAPK 4. Anticorpi anti-ATF2 5. Anticorpi anti-Caspase-12 6. Anticorpi anti IRE1α 7. Kit de anticorpi pentru detecția unor proteine cheie implicate în autofagie a. Anticorpi anti Beclin 1 b. Anticorpi anti-LC3A/B c. Anticorpi anti ATG5 d. Anticorpi anti-ATG12 e. Anticorpi anti-ATG16l1 f. Anticorpi anti-ATG7 g. Anticorpi anti-ATG3 h. Anticorpi secundar anti-iepure IgG, cuplat cu HRP
Interne Kennung: 16
Los: LOT-0017
Titel: -KITURI PENTRU PURIFICAREA SI MODIFICAREA ACIZILOR NUCLEICI
Beschreibung: 1. Kit pentru purificarea ARN total din diferite surse biologice - Sa permita izolarea ARN total de inalta calitate si puritate, preferabil cu ajutorul colonitelor cu membrane pe baza de siliciu, dintr-o gama variata de surse biologice (de exemplu: linii celulare, tesuturi umane si animale, sange, diferite probe lichide); - Kitul trebuie sa ofere o metoda simpla, rapida si fiabila pentru purificarea ARN total; - Kitul sa poata procesa probe provenind dintr-o cantitate de pana la 200mg tesut, sau 108 celule din culturi de celule pe o singura colonita in maxim 20 minute dupa omogenizarea probei; - asigura izolarea a pana la 1000 micrograme ARN intr-o extractie - Sa nu permita impurificarea sau sa asigure o minima contaminare cu ADN genomic a ARN purificat; - Sa permita eluarea ARN purificat de pe colonite intr-un volum de tampon de elutie cat mai mic pentru concentrarea ARN, acolo unde este necesar; - ARN purificat obtinut sa poata fi utilizat in continuare intr-o varietate de aplicatii: RT-PCR, qRT-PCR, Northern blotting, prepararea de biblioteci de ADN complementar - impachetare 50 preps; - Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare. 2. Kit pentru sinteza ADN complementar pornind de la mARN sau ARN total - Sa permita sinteza cu eficienta inalta a cADN pornind de la mARN sau ARN total purificat; - Sa contina revers transcriptaza M-MuLV care prezinta activitate RNAse H mai slaba decat a AMV revers transcriptaza si care este capabila sa sintetizeze cADN cu lungime de pana la 13 kDa; - Sa contina un inhibitor de RNaze care sa protejeze ARN de degradare, in timpul incubarilor la temperaturi de pana la 55°C; - Sa contina separat primeri oligo(dT)18 si hexameri aleatorii; - Sa contina un amestec de dNTP, cu concentratie 10mM fiecare; - Sa permita utilizarea de primeri specifici pentru a sintetiza o secventa de interes; - Sa poate fi utilizat pentru: sinteza primei catene ADNc care serveste drept matrita pentru reactii PCR sau real-time PCR, sinteza celei de a doua catene ADNc sau amplificarea ARN linear; construirea unor biblioteci de cDNA, generarea unor sonde de hibridizare; - Sa contina reactivii necesari pentru minim 100 de reactii de revers transcriere; - Sa poata fi depozitat la congelator (-20°C) pentru minim un an de zile de la data fabricatiei, respectiv la -70°C pentru timp mai indelungat; - Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare. 3. Kit de purificare a ADN din gel de agaroza - kitul permite o purificare rapida (maxim 15 minute) a fragmentelor ADN in domeniul 25pb-20kb; - Kitul foloseste tehnologia cu membrana de siliciu, impachetata intr-o coloana de tip mini care poate fi centrifugata; - kitul permite extractia din gel de agaroza standard sau agaroza cu temperatura de topire scazuta si este compatibil cu tampoanele TAE si TB; - kitul permite purificarea cu inalta eficienta (pana la 95% recuperare) a fragmentelor ADN cu marimea cuprinsa intre 100pb-100kb; - colonitele au capacitate de legare pana la 25micrograme ADN si pot procesa pana la 1g gel de agaroza; - ADN-ul purificat cu acest kit poate fi folosit in aplicatii de biologie moleculara precum digestie enzimatica, clonari, PCR, secventiere, marcare etc. - kit-ul contine reactivi si colonite pentru 50 purificari; - Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare. 4. Kit de revers-transcriere cu înaltă specificitate si sensibilitate, pentru sinteza de ADNc. - Kit pentru sinteza primului lanț de ADN complementar (cADN) destinat aplicațiilor de tip RT-qPCR în două etape. Kitul trebuie să permită sinteza eficientă și reproductibilă a cADN-ului din ARN total, cu integrarea unui pas de eliminare a ADN-ului genomic. - Număr de reacții: 200 - Include dsDNază (double-strand DNase) - Enzimă utilizată: Maxima Reverse Transcriptase, derivată din evoluția in vitro a M-MuLV RT - Temperatura optimă de reacție: 50–55°C - Durata reacției: 15–30 minute - Dimensiune cDNA finală: Până la 20 kb - Material de pornire: RNA total - Aplicații: RT-PCR în două pași, RT-qPCR - Componente incluse: Maxima Enzyme Mix (Maxima Reverse Transcriptase și RiboLock RNase Inhibitor) 5X Reaction Mix (buffer de reacție, dNTP-uri, oligo(dT)18 și primere hexameri aleatori) dsDNază 10X dsDNază Buffer Apă fără nuclează - Avantaje: Sinergie între eliminarea ADN-ului genomic și sinteza cDNA într-un singur pas Performanță ridicată în PCR cu conținut ridicat de GC Sensibilitate și specificitate înalte Reproducibilitate excelentă cu cantități mici de RNA (1 pg – 5 μg) Componente premixate pentru reducerea erorilor de pipetare - Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare. 5. Solutie de liza a probelor biologice (tesut, celule) de tip sau echivalent cu solutia Trizol - Solutia trebuie sa mentina integritatea ARN, avand un efect ridicat de inhibare a enzimelor care digera ARN. - Sa permita izolarea tuturor formelor de ARN, indiferent de marime - Solutie monofazica de fenol si guanidin izotiocianat - Solutie care sa permita separarea ARN, ADN si proteine din diverse celule sau tesuturi: umane, vegetale, bacterii. - RNA izolat cu acest reactiv sa poata fi folosit in RT-PCR, analiza Northern blot, translatia in vitro, clonare moleculara - DNA izolat sa poata fi folosit in PCR, digestie cu enzime de restrictie, Southern blot - volum: 1 sticla = 200 ml; - Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare.
Interne Kennung: 17
Los: LOT-0018
Titel: -SOLUȚIE DE ACRILAMIDĂ/BISACRILAMIDĂ PENTRU PREPARAREA GELURILOR DE PROTEINE
Beschreibung: Soluție stoc apoasă de acrilamidă și bisacrilamidă într-un raport de 37,5:1 pentru prepararea gelurilor de proteine, 1 l - Sa fie o solutie apoasa de concentratie de 30% de acrilamida/ bisacrilamida in raport 37,5:1 (g/g); - Sa permita o separare buna a proteinelor in gel, prin electroforeza, cu reproductibilitate inalta; - Sa fie o solutie filtrata prin filtru de 0,2 μm; - Sa fie o solutie stabila in timp care sa poata fi pastrata la 2- 8°C timp cat mai indelungat; - Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare
Interne Kennung: 18
Los: LOT-0019
Titel: -MEDII DE CULTURA CELULE MAMALIENE SI SUPLIMENTE
Beschreibung: 1. Mediu de cultura DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) pentru celule mamaliene - cu continut ridicat de glucoza (4.5g/L); - cu L-glutamina (580 mg/L) si Piruvat (110 mg/L); - cu fenol red; - sterilizat prin filtrare; - concentratie 1X; - fara HEPES ; - volum: 1 sticla=500 mL - impachetare in set de 6-10 sticle - depozitare la 2-8°C pentru minim un an de zile de la data fabricatie. 2. Mediu de cultura pentru celule mamaliene RPMI 1640 - cu glutamina sau GlutaMAX (2 mM); - cu glucoza (11.11 mM sau 2g/L); - cu HEPES (25 mM); - cu bicarbonat de Na ( 2 g/L); - cu Fenol Red; - sterilizat prin filtrare; - fara Piruvat; - concentratie 1X; - volum: 1 sticla=500mL - impachetare in set de 6-10 sticle - depozitare la 2-8°C pentru minim un an de zile de la data fabricatie. 3. Soluție de Penicilina Streptomicina - Antibiotic pen/strep folosit pentru a preveni infectia bacteriana in culturi de celule mamaliene. - Contine penicilina (10000U/mL) si streptomicina (10,000 micrograme/mL), in concentratie de 100 ori mai mare fata de concentratie de lucru - Ambalare: 1 sticla = 100 mL - Termen de valabilitate: minim 12 luni de la livrare. 4. Solutia de piruvat de sodiu 100ml - Concentratia: 100mM; - Impachetare : 100 ml; - sterilizat prin filtrare; - depozitare la 2-8°C pentru minim un an de zile de la data fabricatie. 5. Ser fetal bovin pentru cresterea celulelor de mamifere - Steril; - Nivel de endotoxina ≤20 EU/mL; - Filtrat de trei ori cu 0.1 μm fltru; - testat pentru virusuri si bacterii; - 1 sticla=500ml - Termen de valabilitate minim 12 luni de la livrare. PENTRU PRODUSUL 5 si anume: Ser fetal bovin pentru cresterea celulelor de mamifere, PENTRU FINALIZAREA EVALUARII TEHNICE SI DESEMNAREA CASTIGATORULUI SE VA TRANSMITE DE CATRE FIECARE OFERTANT CATE O MOSTRA IN TERMEN DE MAXIM 6 ZILE DE LA DATA LIMITA DE DEPUNERE A OFERTELOR, LA SEDIUL INSTITUTLUI DE BIOCHIMIE DIN BUCURESTI, SECTOR 6, SPLAIUL INDEPENDENTEI NR. 296, ETAJ 2.
Interne Kennung: 19
Los: LOT-0020
Titel: -REACTIVI ELISA PENTRU DETERMINAREA HORMONILOR PANCREATICI (INSULINA, PROINSULINA,GLUCAGON)
Beschreibung: 1. Kit de detectie insulina · Kit ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) pentru detectia insulinei din ser uman, plasma sau mediu de culturi celulare · Sa poata fi folosit pentru minim 48 de reactii · Limitele de detectie: 3-200mU/L (0.13-8.70µg/L) · Sa contina stripuri de cate 8 godeuri, cotate cu anticorpi anti insulina · Cu detectie bazata pe colorimetrie si metoda de detectie sa fie prin citirea absorbantei optice la 450nm · Sa aiba limita de detectie de cel putin 1mU/L (0.043µg/L) · Volumul probei: 25µl · Timpul de incubare: 1h si 15 min · Sa nu recunoasca proinsulina sau petidul C · Componente incluse: 12 stripuri pre-acoperite cu anticorpi, standard de insulina, solutie substrat, tampon de spalare,, reactiv stop. · Termen de valabilitate minim la livrare:minim 12 luni · Conditii de pastrare: 2-8°C 2. Kit de detectie proinsulina · Kit ELISA pentru detectia proinsulinei din ser uman sau plasma, mediu de culturi celulare · Sa poata fi folosit pentru minim 48 de reactii · Limitele de detectie intre 3.3-130pmol/L (0.03-1.180µg/L) · Sa contina stripuri de cate 8 godeuri, cotate cu anticorpi anti proinsulina · Cu detectie bazata pe colorimetrie si metoda de detectie sa fie prin citirea absorbantei optice la 450nm · Sa aiba limita de detectie de cel putin 1.7pmol/L (0.043µg/L) · Volumul probe sa fie de 50µl · Timpul de incubare sa fie de 1h si 15 min · Sa nu recunoasca insulina sau petidul C · Termen de valabilitate minim la livrare:minim 12 luni · Conditii de pastrare: 2-8°C 3. Kit de detectie glucagon - Kit ELISA pentru detectia glucagonului din ser uman sau plasma, mediu de culturi celulare · Sa poata fi folosit pentru minim 96 de reactii si limitele de detectie intre 1.5-130pmol/L (5-453pg/L) · Sa contina stripuri de cate 8 godeuri, cotate cu anticorpi anti glucagon · Cu detectie bazata pe colorimetrie si metoda de detectie sa fie prin citirea absorbantei optice la 450nm · Sa aiba limita de detectie de cel putin 0.7pmol/L · Volumul probe sa fie de 25µl · Timpul de incubare 18-22h + 1h+30min · Sa nu recunoasca proglucagon 1-16, glucagon 3-29 sau glicentin · Termen de valabilitate minim la livrare:minim 12 luni · Conditii de pastrare: 2-8°C
Interne Kennung: 20
Los: LOT-0021
Titel: -CONSUMABILE PENTRU CROMATOGRAFIA DE LICHIDE SI SPECTROMETRIA DE MASA
Beschreibung: 1. Trasee pentru conectorul T pentru A și B 2. Traseu de la pompa A/S la senzorul de presiune 3. Odour element pentru EMF20 pk5 4. Mist Element pentru Edwards Mist Filter 5. MicroFerrule for 1/32" OD Tubing 6. Cartuș filtru de apă pentru recirculator de apă de tip ThermoFlex 900 sau echivalent 7. Multiplicator de electroni 8. COLOANĂ PEPMAP 100 C18, 75 μm x 150 mm, 3 μm 9. Set de semeringuri piston, pentru numere de serie între P-000100 și P-009799 (1 set = 4 buc) 10. Senzor de debit de tip LTQ-Orbitrap sau echivalent 11. Buclă injecție 50 uL 12. Capilar tip column out pentru nanoLC 13. Capilar tip waste in pentru nanoLC 14. Injector pentru autosampler nanoLC 15. Cartuș filtru de apă intern pentru Orbitrap 16. Rezervor cu lubrifiant compatibil cu pompa turbomoleculara HiPace 8 sau echivalenta 17. Rezervor cu lubrifiant compatibil cu pompa turbomoleculara HiPace 3 sau echivalenta 18. MicroFerrule for 1/32" OD Tubing 19. Filtru triplu (umiditate, oxigen, hidrocarburi) cu indicator 20. Flacoane de 0.3 mL din polipropilena, Snap, 11 mm cu insertii conice (1 set = 100 buc 21. Capace SNAP cu septum din cauciuc și membrană PTFE roșie 22. Set de filtre disc rezervă ( 1 set = 2 buc) 23. Kit filtru 100 microni pentru recirculator de apa ThermoFlex 900-5000 sau echivalent (include 2 saculeti) 24. Valvă de sens unic dinspre solvent 25. Valvă de sens unic dinspre reziduu
Interne Kennung: 21
Los: LOT-0022
Titel: -REACTIVI PENTRU ANALIZA PROTEOMICĂ
Beschreibung: 1. Reactivi pentru marcarea covalentă, ireversibilă a grupărilor aminelor primare (–NH2) de tip TMT sixplex label sau echivalent. 72 de probe. 2 x 5 mg (per tag) Kit special conceput pentru a permite identificarea și cuantificarea proteinelor în diferite probe utilizând spectrometria de masă în tandem. Posibilitate de a marca șase până la zece probe peptidice diferite preparate din celule sau țesuturi în paralel și apoi combinate pentru analiză. Kitul de marcare izobarică trebuie să conțină șase până la zece compuși izobarici cu aceeași masă și structură chimică (adică izotopomerici) compuși dintr-o grupă NHS-ester amino-reactivă, un braț distanțier și un raportor de masă. Pentru fiecare probă, trebuie sa se utilizeaze o masă unică de reporter (de exemplu, în regiunea de masă joasă a spectrului MS/MS de înaltă rezoluție pentru a măsura nivelurile relative de expresie proteică în timpul fragmentării peptidice și al spectrometriei de masă în tandem). Trebuie să fie compatibil cu instrumentul si software ul aflat în dotarea laboratorului -optimizat pentru utilizarea cu platforme Orbitrap MS/MS de înaltă rezoluție, cu analiza datelor complet susținută de Proteome Discoverer 2.3. 2. Soluție de calibrare ESI pozitiv pentru LTQ Velos. 10 ml Soluția de calibrare pentru calibrarea în mod pozitiv a spectrometrului de masă LTQ-Orbitrap Velos Pro cu următoarele caracteristici: - trebuie sa aibă picuri cu un raport semnal/zgomot specific instrumentului ce se calibrează pentru fiecare din calibranții componenți - trebuie sa fie gata de utilizare necesitând doar încărcarea standardului de referință de masă într-o seringă și se injectează în instrument - soluția de calibrare trebuie sa aibă puritate înaltă - compatibil cu LTQ Orbitrap Velos/Orbitrap Velos Pro - cantitate 10 mL 3. Rasina de tip TOP14 Abundant Protein Depletion sau echivalent. 50 ml Rasină dedicată pentru depleția albuminei, imunoglobulinelor și a altor proteine cu abundență din serul sau plasma umană în vederea pregătirii pentru analiza prin spectrometrie de masă sau folosind electroforeza în gel 1D și 2D. Îndepărtează >95% din IgG și >95% din albumină (HSA/Immunoglobulina); plus 12 alte proteine abundente (Top 14 – HAS / albumină, IgG, IgA, IgM, IgD, IgE, lanțuri ușoare kappa și lambda, alpha-1-acidglicoproteina, alpha-1-antitripsina, alpha-2-macroglobulina, apolipoproteina A1, fibrinogen, haptoglobina și transferină) Proces rapid în ∼10 minutes
Interne Kennung: 22