See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: PAINE SI IAURT CU FRUCTE
Beschreibung: Acord- cadru de furnizare PAINE SI IAURT CU FRUCTE, împărțite în 2 loturi, necesare pentru asigurarea hranei beneficiarilor institutionalizati în cadrul centrelor pentru copii si persoane adulte, aflate în subordinea DGASPC Botoșani, în perioada 01.08.2026 - 31.07.2028. Produsele se vor livra la centrele pentru copii si adulti în cantitățile, caracteristicile tehnice și conditiile solicitate prin caietul de sarcini.Obiectul licitatiei deschise îl constituie încheierea unui acord cadru pentru perioada 01.08.2026 - 31.07.2028. Se vor încheia 3 (trei) contracte subsecvente la un interval de 8 (opt) luni, cu reluarea competitiei în SEAP cu OE semnatari ai acordului cadru,conf.art.118 li.b/Legea 98/2016 privind achizitiile publice si art.110 din HG 395/2016 actualizata , astfel: Contract subsecvent 1 pentru perioada 01.08.2026 - 31.03.2027 , Contract subsecvent 2 pentru perioada 01.04.2027 - 30.11.2027, Contract subsecvent 3 pentru perioada 01.12.2027 – 31.07.2028, în funcție de existența resurselor financiare alocate cu această destinație și a numărului de beneficiari existenti, motivat de faptul că la momentul demarării procedurii datorită fluctuației beneficiarilor instituționalizați în centrele sociale din cadrul DGASPC Botoșani și a diversității meniurilor zilnice ale acestora, nu se poate stabili cu exactitate cantitatea de produse necesară încheierii unui contract, raportată la nevoile proprii de hrană aferente unui an bugetar,beneficiarii trebuie sa primeasca hrana în fiecare zi, cu meniuri diversificate, conf. normativelor in vigoare, fără a exista însă informații certe cu privire la cantitatea totală ce urmează să fie achiziționată. Acordul cadru se va încheia cu maxim 3 (trei) operatori economici clasați conf.criteriului de “cel mai bun raport calitate pret/lot. In cazul în care exista trei operatori economici declarati admiși (îndeplinesc conditiile solicitate conform documentatiei de atribuire). În cazul în care nu sunt minim trei operatori economici, AC se va încheia cu toți operatorii economici calificați. Criteriul de atribuire al acordului cadru/contractului subsecvent de furnizare este “cel mai bun raport calitate pret “/lot.Autoritatea contractanta va semna acordul cadru doar cu operatorii economici situați pe locurile I,II,III/lot. Contractele subsecvente aferente perioadei 01.08.2026 - 31.07.2028, se vor incheia LA UN INTERVAL DE 8 (OPT) luni, cu rel. competiției, cu OE semnatari ai acordului cadru, contractul subsecvent urmand a fi atribuit op. economic clasat pe primul loc, aplicand criteriul de atribuire “cel mai bun raport calitate pret “ /lot. Informatii legate de reluarea competitiei: - Criteriul de atribuire pentru stabilirea operatorului caruia îi va fi atribuit contractul subsecvent: “cel mai bun raport calitate-pret. În cazurile prevazute la art.118 alin.(1) lit. b),autoritatea contractanta reia competitia pe baza acelorasi termeni si conditii aplicate pentru atribuirea acordului-cadru,detaliate acolo unde este necesar si completate daca este cazul cu alti termeni si conditii prevazute în documentatia de atribuire elaborata în cadrul procedurii de atribuire a acordului-cadru, si cu respectarea urmatoarelor reguli procedurale: a) pt. fiecare contract subsecvent care urmeaza a fi atribuit, autoritatea contractanta consulta in SEAP operatorii economici semnatari ai acordul-cadru respectiv care sunt capabili sa execute contractul; b) autoritatea contractanta beneficiara stabileste o perioada suficienta pentru depunerea ofertelor in SEAP pentru atribuirea contractului, tinând seama de elemente specifice precum complexitatea obiectului contractului si timpul necesar pentru transmiterea ofertelor in SEAP; c) ofertele se depun în SEAP, iar acestea nu vor fi deschise pâna la expirarea perioadei stabilite de autoritatea contractanta. d) Operatorii economici au dreptul ca în procesul de reofertare sa modifice elementul care face obiectul reluarii competitiei (PRETUL).
Interne Kennung: 1709302020262
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15811100 Brot
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: PAINE 300G
Beschreibung: Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 450.720,00 lei, fără TVA iar valarea estimata maximă a acordului cadru este de 1.352.160,00 lei fără TVA. Specificatii tehnice, cantitatile maxime, termenul de valabilitate si modalitatea de ambalare a produselor care fac obiectul acordul cadru de furnizare, pe perioada 01.08.2026 - 31.07.2028 se regasesc la pct.3.3 din Caietul de sarcini. Adjudecarea se va face la cantitatea maximă a acordului cadru (PAINE 300GRAME feliata = 450720 BUC)
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: IAURT CU FRUCTE
Beschreibung: Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 39.072,00 lei, fără TVA iar valarea estimata maximă a acordului cadru este de 117.216,00 lei fără TVA. Specificatii tehnice, cantitatile maxime, termenul de valabilitate si modalitatea de ambalare a produselor care fac obiectul acordul cadru de furnizare, pe perioada 01.08.2026-31.07.2028 se regasesc la pct.3.3 din Caietul de sarcini. Adjudecarea se va face la cantitatea maximă a acordului cadru (IAURT CU FRUCTE = 35520 BUC)
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 15551300 Joghurt