510011-2026 - Ergebnis
Schweden – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Konsultstöd för Centralbadet - Projektstöd
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Konsultstöd för Centralbadet - Projektstöd
Beschreibung: Projektet Centralbadet omfattar nybyggnad av 55 000 m2 BTA och kommer bland annat att innehålla två 50-metersbassänger, två undervisningsbassänger samt minst 2 000 läktarplatser. Dessutom planeras för fyra sporthallar samt lokalytor för ett antal andra behov som exempelvis aktivitetssal, mötesrum, gym och café/restaurang med mera. Aktuell upphandling omfattar konsulttjänster i form av projekt- och projekteringsledning, installationssamordnare, BAS-P, KA, BIM/CAD-samordnare m.m.
Interne Kennung: IoFF-2025-00392
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71540000 Bauverwaltungsleistungen
5. Los
Los: LOT-0000